فهرست
این بساط بنیان برافکن را جمع کنید
این بساط بنیان برافکن را جمع کنید

این بساط بنیان برافکن را جمع کنید

آی اسپورت – ماجراهای بازی پرحادثه فولاد و استقلال در اهواز و پس از بازگشایی لیگ هنوز تمام نشده و ادامه دارد. نبردی که با توجه به حضور دو مربی با خاستگاه استقلال و داعیه «من از همه بهترم» روی نیمکت دو تیم، از پیش با حاشیه‌های کبود هاشور خورده بود اما اتفاقات جریان بازی آن را تشدید کرد تا جایی که پس لرزه‌های آن بعد از گذشت چند روز اتمسفر فوتبال ایران را می‌لرزاند. قضاوت قاطعانه و تا اندازه‌ای خشن و بی‌رحمانه سیدعلی داور این بازی حکم جرقه به انبار باروتی داشت که از روزهای گذشته و با نیش و کنایه‌های مستتر اما هدفدار دو مربی لبریز شده بود و ناگهان به مرز انفجار رسید. اخراج فرهاد مجیدی از زمین پس از اعتراض‌های فراوان به قضاوت داور و رفتارهای آماتورگونه و احساسی مربی استقلال لهیب آتش برافروخته را بیشتر کرد و سبب شد تا همه بازی تحت تأثیر این اتفاقات قرار بگیرد.

فرهاد مجیدی اما در هنگامه معرکه‌ای که در فولادآرنا برپا کرده بود، اتهاماتی را به قاضی میدان نسبت داد که ماجرا را به سمت و سوی دیگری برد. تصور می‌شد که صحبت‌های سرمربی استقلال ناشی از فشار بازی و عصبانیت در لحظه باشد اما مجیدی 48 ساعت بعد از بازی نیز با انتشار یک پست معنادار و تند و تیز بار دیگر به این حرف و حدیث‌ها دامن زد و تأکید کرد که مشکلات داوری این بازی ریشه در ماجراهای بیرون زمین و روابط داور با برخی از اهالی فوتبال از جمله نزدیکان سرمربی رقیب دارد. یک ادعای تکان دهنده که فرضیه داوری جانبدارانه و اشتباهات عمدی داور به سود رقیب را پررنگ می‌کند. آنچه به نوعی یک اتهام مستقیم و بزرگ است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی عبور کرد.

این اتفاق با وجود همه ابعاد بزرگ و پر سر و صدایش در فوتبال ایران اما مسبوق به سابقه است و نکته جدیدی محسوب نمی‌شود. در فوتبال ایران بازار اتهام‌زنی سکه رایجی دارد و همیشه داغ بوده و گاه و بیگاه شاهد افشاگری‌های اهالی فوتبال هستیم که بی پروا اتهامات استخوان‌سوزی به دیگران نسبت می‌دهند بدون اینکه برای ادعاهای خود مدرک و سند متقنی داشته باشند. فضای اتهام‌زنی در فوتبال ایران بدل به یک رسم شده و دیگر عادت کرده‌ایم که هر فردی که به زعم خود دچار خسران و بی‌عدالتی می‌شود، دست به افشاگری زده و عاملین این ضرر و زیان را متهم کند. یک انتقام ناشیانه و بی‌محابا که در سپهر فوتبال ایران ظاهراً نیاز به هیچ محکمه و ادله‌ای ندارد.

ریشه‌های این بدعت غلط و این رفتار مذموم را باید در انفعال فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی دید. آنجا که محکمه فوتبال محسوب می‌شود اما در یک سیاست غلط در این فضای مسموم ترجیح می‌دهد تنها خاموش و تماشاگر اتفاقات باشد و از ورود به این معرکه پرهیز می‌کند. در این معرکه افراد با تازیانه اتهام به جان هم می‌افتند و یکدیگر را می‌نوازند اما کمیته انضباطی به عنوان قاضی‌القضات فوتبال و محکمه فوتبال به جای ورود به ماجرا و کشاندن مدعی و متهم به پای میز محاکمه، سکوت پیشه کرده و تماشا می‌کند که چگونه آتش حرف‌های نیشدار و اتهامات استخوان‌سوز دامن فوتبال را گرفته و آن را می‌سوزاند.

نتیجه این انفعال را در رفتارها و صحبت‌های اهالی فوتبال به عینه رؤیت می‌کنیم. آنجا که هر بازنده‌ای جنگ را به بیرون میدان می‌کشاند و به ورطه اتهام‌زنی و انگ چسباندن می‌غلتاند تا شکست داخل میدان را در بیرون زمین تلافی کند. اتهاماتی که گاه تا آنجا هولناک هستند که گوش‌ها را داغ می‌کنند. عبارت مجعول «دست‌های پشت پرده» محصول همین فضا و همین انفعال و اهمال‌کاری است. عبارتی که بدل به ترجیع‌بند صحبت‌های بازنده‌ها در توصیف شکست خود شده و آنها خوشبینانه‌ترین وضعیت ناکامی خود را به این عبارت منتسب می‌کنند.

این رویکرد غلط اندر غلط حالا به فرهاد مجیدی رسیده؛ سرمربی استقلال که مدعی است قضاوت داور در اهواز و شکست تیمش برابر فولاد ماحصل اتفاقات بیرونی و روابط خاص برخی افراد است. فدراسیون فوتبال آنقدر ماجرا را سرسری گرفته که حالا چنین بحث‌های تکان‌دهنده اما بی‌مایه و باور نکردنی، لقلقه دهان‌ها شده. کمیته انضباطی باید یک بار برای همیشه این بساط بنیان‌برافکن را جمع کند. اگر حق با بازنده‌ها از جمله سرمربی استقلال است، باید با متهمان و خاطیان برخورد شدید و قاطع صورت بگیرد تا دیگر کسی جرأت ورود به حلقه فساد را نداشته باشد. در غیر این صورت با راوی اتهامات بی‌پایه و اساس باید برخورد کرد تا واژه فساد و هم‌خانواده‌های آن اینگونه بدل به پسوند فوتبال نشوند.

 

ایران ورزشی 

۸    
آی اسپورت
2020-06-28 15:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر