فهرست
لیگ برتر احتمالا با ۱۰ روز تاخیر
لیگ برتر احتمالا با ۱۰ روز تاخیر

لیگ برتر احتمالا با ۱۰ روز تاخیر

آی‌اسپورت- پس از ۱۸ دوره برگزاری لیگ برتر با مماشات و مصلحت‌اندیشی، آمار فجایع و مشکلات در برگزاری مسابقات به قدری بالا رفته که مدیران فوتبال کشور به فکر تغییرات ساختاری با سیاست‌های سخت‌گیرانه افتاده‌اند. این سیاست البته تمام باشگاه‌های لیگ برتری را با چالش بزرگ بلاتکلیفی رو به رو کرده و ۱۶ تیم در شرایطی دوران آماده‌سازی خود را پشت سر می‌گذارند که هنوز معلوم نیست لیگ در چه تاریخی شروع خواهد شد و در چنین شرایطی شایعات زیادی درباره احتمال تعویق مسابقات به گوش می‌رسد.

مدیریت فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ البته در این مدت در برابر اعتراض باشگاه‌ها به بلاتکلیفی و مشکلات به وجود آمده سکوت اختیار کرده‌اند ولی همه دیگر می‌دانند آنها اگر بخواهند پای حرف خود بمانند لیگ را چه زمانی آغاز خواهند کرد.

به هر صورت مهدی تاج به استاندار استان‌هایی که مسابقات لیگ برتر در آن برگزار می‌شود به صورت رسمی نامه نوشته که سه اتفاق بسیار مهم در استادیوم‌هایی که میزبانی بازی‌ها را دارند رخ بدهد. طبق اعلام صریح مدیریت فوتبال کشور لیگ وقتی شروع می‌شود که راه‌اندازی و استقرار سیستم بلیت الکترونیک به‌همراه نصب گیت‌های ورودی و شماره‌دار شدن صندلی‌ها، تجهیز ورزشگاه به سیستم اتاق کنترل و دوربین‌های مدار‌بسته از مبادی ورودی تا سکو‌ها و جدا‌سازی و تفکیک فضا‌های بیرونی تا سکو‌ها و مسیر‌های تردد تماشاگران میهمان، میزبان و عوامل اجرایی را در استادیوم‌ها شاهد باشیم. رونوشت مهدی تاج برای تمام باشگاه‌های لیگ برتری‌، هیات‌های فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان استان‌ها هم ارسال شده است. از طرفی مدیران سازمان لیگ هم در سفر دوره‌ای خود به استان‌های لیگ برتری شرایط استادیوم‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده‌اند و فهرست تمام اقداماتی که باید در هر ورزشگاه‌ انجام شود تهیه شده است.

البته در این مدت در «ایران ورزشی» دو گزارش درباره وضعیت اسفناک ورزشگاه‌ها و احتمال تعویق لیگ و از همه مهم‌تر بی‌توجهی باشگاه‌ها به شروط مهدی تاج منتشر کرده‌ایم. اتفاقی که باعث شد مراسم قرعه‌کشی مسابقات در تاریخ دهم تیرماه هم لغو شود و هیچ کسی نداند قرعه‌کشی چه زمانی انجام می‌شود. البته بدترین اتفاق برای لیگ هم این است که باشگاه‌ها نمی‌دانند تقویم فصل جدید مسابقات به چه شکل است تا برای مسابقات برنامه‌ریزی داشته باشند.

در همین رابطه هفته گذشته شایعه شد که به فوتبالی‌ها دستور داده‌اند هر طور که شده باید لیگ را در تاریخ مقرر قبلی یعنی دهم تیرماه برگزار کنند و به همین دلیل تصمیم‌گیری نهایی درباره این موضوع در جلسه‌ای که فردا در وزارت ورزش برگزار خواهد شد انجام خواهد شد.

در این وضعیت یک بحث این است که دوباره مثل هر سال شاهد مصلحت اندیشی و عقب‌نشینی مدیریت فوتبال از دستورالعمل‌هایی که صادر می‌کند باشیم. در چنین فضایی با توجه به فجایع رخ داده در برگزاری مسابقات مختلف، قطعا موج انتقاد به سوی مهدی تاج و همکارانش روانه خواهد شد. با در نظر گرفتن این موضوع که تاج در کنفرانس خبری و مصاحبه‌های مختلف و نامه‌نگاری با استان‌ها به صراحت تاکید کرده اگر سه شرط مورد ظر اجرایی نشود لیگ را شروع نخواهند کرد، خیلی بعید به نظر می‌رسد آنها بدون اینکه اتفاق مثبتی در استادیوم‌ها رخ بدهد از این تصمیم جدی خود عقب‌نشینی کنند.

در واقع این بار شاید یکی از معدود دفعاتی است که مدیران فوتبال کشور برای دلایل کاملا درست، کار و اقدام اشتباهی نمی‌کنند و می‌خواهند امنیت و کنترل استادیوم‌ها را بالاتر ببرند. به همین ترتیب پیگیری‌های ما نشان می‌دهد که در جلسه‌ای که روز یکشنبه برگزار خواهد شد، آخرین وضعیت استادیوم‌ها و اجرای سه شرط اصلی بررسی می‌شود و اگر از بین ۱۳ ورزشگاه که مسابقات لیگ برتر در آنها برگزار می‌شود، حداقل ۸ یا ۹ ورزشگاه آمادگی میزبانی را نداشته باشند، شروع لیگ در مرحله اول ده روز به تعویق خواهد افتاد و فشار به باشگاه‌ و استان‌ها برای اجرای خواسته‌‌ها بیشتر می‌شود.

البته احتمال بالای تعویق ده روزه لیگ تنها در شرایطی است که باز هم در لحظه آخر مدیران تصمیم نگیرند پرونده را ماستمالی کرده و با دستورالعمل‌ها خود را قربانی مصلحت اندیشی و فشارهای بیرونی کنند.

از آنجایی هم که خیلی بعید است در روزهای آینده تمام ورزشگاه‌ها به استانداردهای مورد نظر برسند، احتمال مهلت نهایی دوباره‌ای به باشگاه‌های لیگ برتری برای انجام اقدامات مورد نیاز داده خواهد شد و اگر هر باشگاهی شروط مهدی تاج و مدیران فوتبال را در ورزشگاه‌ خانگی خود اجرا نکند‌، تا زمان انجام تعهدات، ‌از برگزاری مسابقات خانگی محروم می‌شود و مسابقاتش در استادیوم استاندارد دیگر و بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد. البته این تصمیمی است که فدراسیون و سازمان لیگ برای آن به جمع‌‌بندی نهایی نرسیده‌اند و همانطور که اشاره شد همه چیز در جلسه روز یکشنبه مشخص می‌شود و امکان اتخاذ تصمیمات سخت‌تر هم با توجه به اینکه از مدت‌ها قبل به باشگاه‌ها اولتیماتوم‌های لازم داده شده بود وجود دارد.


۴ ۳  
آی اسپورت
2019-07-13 17:13:00
نظر دهید

۳ نظر
xxx
يكشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۸:۳۷
تمرینات لنگ پاره ده روز دیرشروع شد لیگ هم بایستی دقیقا همون ده روز به تعویق بیافته ...
ادواردو
يكشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۸:۳۸
تا پرسپولیس اماده نشه لیگ شروع نمیشه
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
يكشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۰۸
تاسیون زیرمونین:)))
ده روز دیرتر درد دیرتر
شل کنین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر