فهرست
كریمی، كی‌روش و آدیداس
كریمی، كی‌روش و آدیداس

كریمی، كی‌روش و آدیداس

آی اسپورت – ١ – «اكولوژی سوءمدیریت»؛ این بهترین تعریف برای مناظره برنامه ٩٠ بود. هر جمله، هر افشاگری، هر مساله‌ای كه مطرح شد، بخشی از این اكولوژی نمایان می‌شد. سال‌هایی كه با سو مدیریت‌ها، فرصت‌ها تبدیل به تهدید شدند. فوتبال تحقیر، كوچک و بی‌اثر شد. برنامه راهبردی از نقشه فوتبال حذف شد. نظام استعدادیابی و آموزشی مختومه شد. افزایش دانش فنی مربیان و كادرهای فنی موردتوجه قرار نگرفت. قدمی برای خصوصی‌سازی برداشته نشد. ارتباط فوتبال و دانشگاه قطع شد. شفافیت رخت بربست. هزینه‌ها و درآمدها برای اهالی فوتبال هم بی‌اهمیت شد. حق‌پخش تلویزیونی بایگانی شد. مسئولیت‌های اجتماعی در فوتبال به تمسخر گرفته شد. اقتصاد فوتبال رویا شد. روابط جای ضوابط را گرفت و نهاد فوتبال، ناكارآمد شد. این سقوط یك‌شبه در برنامه ٩٠ و با حرف‌های علی كریمی اتفاق نیفتاد. سال‌هاست فوتبال در سراشیبی ناكارآمدی است. ساده‌لوحانه است كه مقصر را به شخص محدود كنیم.

٢- پرسش‌های كریمی همان‌ها بود كه باید پرسیده می‌شد؛ شفاف و بدون رودربایستی. واقعیتِ فوتبال ایران قرارداد كی‌روش با فدراسیون فوتبال است. قراردادی یك‌طرفه و عجیب. دبیركل فدراسیون فوتبال ایران درباره عدم برگزاری بازی‌های تداركاتی گفت:«اقتصاد فوتبال ما نشات گرفته از اقتصاد كشور ماست و ما مشكل داریم.» اما با توجه به شرایط اقتصادی در كشور، قراردادی با سرمربی تیم‌ملی بسته می‌شود كه سالانه ٥ میلیارد تومان را به حساب او واریز می‌كند. بحث بر سر دریافتی كی‌روش نیست. بحث بر سر سو مدیریت‌هاست كه به فوتبال ایران هزینه وارد می‌كند. مردانی، مدیریت را برعهده می‌گیرند كه در ذهنیت و باورهایشان، نقشه راه شفاف برای فوتبال ندارند. همین می‌شود كه كی‌روش فراتر از قرارداد رفتار كند. توهین كند و جرات برخورد با او وجود نداشته باشد. همان نگاهی كه با كی‌روش قرارداد منعقد می‌كند، با آدیداس قرارداد می‌بندد. موضوع پیچیده نیست. توان تشخیص اولویت‌ها در مدیران ورزش ایران گرفته شده است.

٣- اجازه بدهید مساله ساده‌ای را مطرح كنم. تیم ‌ملی فوتبال ایران به عنوان تیم اول آسیا به جام‌جهانی روسیه صعود كرده است. ایران دو بازی حساس و مهم را در گروه دوم جام برگزار خواهد كرد؛ اسپانیا و پرتغال. انبوهی از ستاره‌ها در این دو تیم حضور دارند و میلیاردها نفر شاهد بازی ستاره‌های محبوب‌شان در جام‌جهانی خواهند بود. به‌نظر شما اسپانسرها تا چه میزان حاضرند برای این بازی هزینه كنند؟ مدیران فوتبال ایران اما نظر دیگری دارند. آنها با آدیداس توافق كرده‌اند برای پیراهن تیم‌ملی در این دو بازی، پول بپردازند! یعنی قرارداد طوری تنظیم شده است كه ما از آدیداس لباس بخریم، درست بر‌خلاف ٣١ تیم حاضر دیگر.

٤- نظریه «پنجره شكسته» كه دستاورد فكری مشترک یک جرم‌شناس و یک جامعه‌شناس امریكایی است، خیلی ساده می‌گوید برخی تغییرات یا پدیده‌های ظاهرا كوچک، محتوای پیام‌شان خیلی بزرگ است. مثلا وقتی وارد كشوری می‌شوید، از برخورد افراد در مورد فرهنگ و سطح طبقاتی اهالی آن كشور داوری می‌كنید. گاهی شنیدن یک دروغ كوچک از فردی برجسته، كل داوری و نگاه ما در مورد او را تغییر می‌دهد. بنابراین وجود یك «پنجره شكسته»، در خانه یا كوچه‌ یا كارخانه شما، پیامی است به ببیننده كه اینجا اوضاع خیلی هم نظم و ترتیب ندارد. پرونده ‌رفتارهای تماشاگران لیگ ایران، ابهامات مالی فوتبال ایران، اعمال نفوذهای عجیب در فوتبال، دلالی، حجم پرونده‌های انضباطی و ناسزاها و توهین‌ها در فوتبال نمونه‌ای از صدها پنجره شكسته‌ای است كه در جامعه ما وجود دارد و ظاهرا به آنها اهمیتی داده نمی‌شود اما در عمل پیام‌های بزرگی برای جامعه و حتی ناظران بیرونی دارند. فوتبال ایران با انبوهی از پنجره‌های شكسته روبه‌روست. در چنین شرایطی كدام عاقلی حاضر است كه به‌ بهبود شرایط فوتبال ایران كمك كند؟ وقتی بیشتر از ٨٠ درصد بودجه فدراسیون فوتبال ایران صرف «تیم‌ملی بزرگسال» می‌شود، چه فردی حاضر است فكر، اندیشه و تفكرش را در فوتبال ایران سرمایه‌گذاری كند؟ چه كسی قرار است در مقابل تخریب‌ها دفاع كند؟ همین «پنجره‌های شكسته»، چهره فوتبال ایران را بی‌ثبات و بی‌اعتماد نشان داده كه هیچ فردی به آن اطمینان ندارد و وقتی فضا این‌گونه باشد، یعنی امیدی كمرنگ باید به مشاركت داشت.

٥- علی كریمی نماد اعتراض به روند موجود در فوتبال ایران شده است. او معترض به پنجره‌های شكسته در فوتبال ایران است كه نمایی زشت را به آن داده است. ما هم معترضیم. احتمالا مدیران عالی فدراسیون فوتبال هم معترضند. بیان این اعتراض، بزدلی نیست. ما می‌خواهیم از چالش‌های تكراری، بدیهی، ویرانگر و غیركاركردی خارج شویم و چالش‌های سازنده و كاربردی را از مدیران و كارشناسان فوتبال ایران در دستور كار قرار دهیم. راه این اعتراض‌ها نباید بسته شود.

۱۷۵ ۵  
آی اسپورت
2018-02-15 12:30:00
نظر دهید

۵ نظر
آنتی شومن
پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۳۵
راستی کریمی همونی نبود که سال دو هزار و شش برانکو و تیم ملی را متلاشی کرد یا همون کریمی نبود که بدلیل زدن داور هم خودش محروم شد و هم تیم ملی.اینقدر واسه این نو کیسه یقه جر ندهید.اگه کیروش بد باشه قطعا کریمی هم قدیس نیست.انگار بعضی ها زیاد فیلم هندی نگاه میکنن که با چهار تا کاغذ کریمی فورا اشکشون در میاد.کریمی با کی دعوا نکرده از دایی و کیروش و ... بگیر تا برانکو و دادکان.اگه کریمی جیبش از برکت این فوتبال پر پول نبود حالا اینطور به جون فوتبال نمی افتاد و حالا نقش بازپرس رو بازی نمیکرد.اگه کیروش بد باشه کریمی هم قدیس و رابین هود فوتبالی که خودش از این فوتبال به جیب زده نیست
ویلی
پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۴۱
كريمي مثل تمام افراد مهم دنیا که در مقاطع تاریخی نقش آفرینی کردن صرفن سد شکنه و جريان سازی کرده و رسانه ها باید این سرنخ ها رو ادامه بدن در این صورت میشه امیدوار بود به اینکه در پی این داستان اتفاقات مثبتی باشه وگرنه اگه قراره رسانه هاهم مثل عوام دنبال کریمی راه بیفتن و سطح این غائله از تعصب و شخص پرستی کورکورانه فراتر نره این جاروجنجالها به جایی نمیرسه فراموش میشه و هیچی به هیچی....
۶
مجید
پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۵
اگه ذره ایی صداقت و شرف داری...دنبال پول های پس نداده برنج علی پروین رو هم بگیر...میدانم هردو تاش رو هم نداری...
۱
پرسپولیس واقعی
پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۱۷
ودرست به همین دلیل ، ضعف فدراسیون ، مربی تیم ملی باید کسی همانند کی روش باشد.
ودرست به همین دلیل یعنی ضعف فدراسیون ، کی روش آدم موفقی است که در چنین فدراسیون داغونی تیم ملی را هدایت میکند و
درست به همین دلیل یعنی ضعف فدراسیون (این یکی ربطی زه فدراسیون ندارد که حتی وزارت خارجه هم ناتوان است ) شاید تیمها به اعتبار سرمربی مشهور با ما بازی کنند و درست به همین دلیل.....

اما اینکه آدیداس
مطلب سیاسی است همانطوریکه کسی بیاد نمی آورد آخرین بار با کدام تیم متوسط در تهران بازی کردیم ؛ نمی آیند!
۲
علیرضا
جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۵۷
آقای علی عالی، با ادبیاتی عالی نوشتی اما تمام حق مطلب را ننوشتی. عالی عزیز کی روش یا هر مربی مطرح بین المللی دیگر برای سرمربیگری فوتبال آشفته ایران این رقم را می گیرد. آدیداس در فوتبال و شرکت های نفتی و غیره خارجی در عرصه های پروژه های دیگر کشورمان به دلیل شرایط فشارهای اقتصادی پشت پرده، برنده مذاکرات با ایران هستند و این فقط شامل فوتبال ایران نیست. این تاوان نبود ایران در رقابت طبیعی جهانی است. تاوان انزوای خودخواسته ایران در نظام سیاسی و اقتصادی جهان. کی روش حسب تصادف و اقبال به فوتبال ایران گره خورده و بعید است مربیان بزرگ جهان حتا با رقم مشابه کی روش مقیم کشوری با محدودیت های شدید اجتماعی و بعضا تنش های منطقه ای که در جریان هستید شوند. پس مشکلات فوتبال ایران جزیی کوچک از شاکله پر ایراد حاکم بر نظام پشت پرده عقد قراردادهای ایران با طرف های خارجی است.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر