فهرست

۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۶

١. مطلب كمی طولانیه و در واقع توییت نیست، چاره‌ای هم نیست. ٢. واقعیت اینه نمی‌دونم دلیل اصلی ممنوعیت ورود بانوان به استادیوم های ورزشی رو می‌تونیم اینجا توضیح بدیم بنویسم یا نه، اما به این بسنده می‌كنم اونها كه دهه ٦٠ كشتی رو از تلویزیون تماشا می‌كردن حتمن یادشون میاد كه یه كادر كوچك از تصویر مسابقه گوشه تلویزیون باز می‌شد و ما تمام مدت باید به این شكل مسابقه را تماشا می‌كردیم. دیدن تصویر كامل مسابقه اشكال شرعی داشت. به هر حال تا اینجا پیشرفت كردیم كه حالا دست كم مسابقات كشتی یا شنا رو مستقیم (حالا ٧ ثانیه تاخیر رو ببخشیم) می‌تونیم پای تلویزیون ببینیم. ٣. حضور بانوان در استادیوم‌های ورزشی به این خاطر ممنوعه. ٤. حالا چرا زوم شد روی فحاشی یا فكر كردیم زوم شد روی فحاشی؟ به این خاطر كه فحاشی چه در استادیوم و چه در خیابان و چه در خانه واضح‌ترین و البته دم‌دستی‌ترین بروز رفتارهای سكسیستی و توهین آمیز است وگرنه واضح است كه فحاشی دلیل اصلی این ماجرا نیست. ٤. خدای نكرده اگر سطح فرهنگ خانوادگی همه ما انقدر رشد پیدا كرد كه همین رفتار دم‌دستی را فراموش كردیم و یاد گرفتیم از دوز جنسیت زده‌اش بكاهیم و فهمیدیم توهین به زنان راه تخلیه انرژی و عصبیت و هیجان نیست، نگاهمان را به انسان اعم از زن و مرد تغییر دادیم و كلیشه های رسمی بیهوده و وقت تلف كن را كنار گذاشتیم، حتمن مساله اصلی هم حل می شود. یا شاید بهتر است بگوییم انوقت معلوم می شود مساله اصلی حل شده است. ٥. حالا می‌خواین فحش بدین می خواین ندین. اما تلاش برای حضور خانم‌ها در استادیوم نیازمند اكت واقعی هست. نیازمند حضور كسانی است كه اجازه دارند وارد استادیوم شوند و یادشان باشد كه خوب‌تر این است خواهر و مادر و همسر و دختر و دوست‌شان هم كنارشان بنشیند و مسابقه‌ای كه دوست دارند را نگاه كنند، حالا كه نیستند باید راه را برای ورودشان باز كنیم. حضور آنها كه به این ورود مشترك اعتقاد دارند باید در استادیوم‌ها زیاد شود. همین ها زمانی كه یك استادیوم فحش جنسیتی و نژاد پرستی به تیم قطر و امثالهم و بازیكنان تیم رقیب می‌دهند باید همراهی نكنند و سعی كنند جو را آرام كنند و دست كم تلنگر بزنند. می‌دانم جو غالب جو درنده خوی مسخره كننده است. اما این هم یك راه كار است نه همه راه حل و نه داروی قطعی. فقط یك تلاش برای آغاز راه همین. ٦. باقی بقای‌تان.
آی اسپورت
2017-03-30 21:56:30
نظر دهید

۲۷ نظر
سحر طلوعي
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۲:۰۰
حتمن رقيب درسته ولي تو سطر اول كيبورد گوشي من اين دو تا حروف نزديك همند و من نگاه نكرده تايپ كردم. پيشاپيش عذر مي خواهم.
آرمین خورشیدی
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۲:۲۶
فکر میکنم یک چیز مشترک میگیم. فقط من دارم میگم حل این دو تا مساله از دو تا مسیر کاملا جدا میگذره. آموزش اجتماعی برای اصلاح جامعه یه روندی رو باید طی کنه و مبارزه برای احقاق حقوق مسلم زنان این مملکت یه روند دیگه. این دوتا رو انقدر به هم برای چی گره میزنید؟ کنشی که برای حضور آزادانه ی خانمها تو استادیوم لازمه جنسش با کنش اصلاح وضعیت استادیوم ها متفاوته. نیست؟ شبیه اینه بگیم اگر با آموزش بتونیم خشونت خانگی علیه زنان رو رفع کنیم اونوقت مساله حجاب اجباری هم حل میشه.
سعید
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۲:۴۷
بند اول منو یاد کار آخر یاس انداخت که میگه کار یه کم طولانیه حوصله کن اما جدا از شوخی حبذا به توییت موافقم باهاش
۲
بی طرف
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۲:۵۵
اون اقایی که اومده در جوابه توئیتتون,توئیت نوشته "اگه فحش ندیم استادیوم آزاد میشه؟" از قبل هم چنین دخالت هایی داشته. یک بار در جواب توئیت یکی که از مارادونا تعریف کرده بود توئیته بیخودی گذاشته بود و به نوعی خودشو پرت کرد بود وسط معرکه. یکبار در مورد نویسنده دیگه توئیت گذاشته بود,یکبار به کسایی که مخالفش بودند احمق گفته بود وخیلی موارد دیگه. همه این اتفاقها دست به دست هم داده بود تا کسی از نظراتش خوشش نمیاد و هربار از خجالتش در میان.
من یه مثالی میزنم شما خودت قضاوت کن.نیازی نیست تایید کنید فقط تحقیق کنید. در توئیت قبلی همون شخص شما واسش کامنت گذاشتید و توضیحی دادید اما جالب اینجاست این اقا لایکهای خودشو به 60-70 رسانده و کامنته شما تا همین لحظه لایک نخورده. فقط یک مثال زدم تا افکار چنین اشخاصی مشخص باشه تا چه حد مشکل روحی دارد.
و اینکه در مورد ورود بانوان به استادیوم فکر میکنم بهتر هست که همه از خودمان شروع کنیم.از جزئی ترین چیزها تا فرهنگ سازی بشود. شما درست گفتی از کمپین زدن فحاشی. یک قدم بود که گفتید. اما برداشت های افکار مسموم همان بود "ما فحش ندیم حله؟" . چنین اشخاصی که برای کامنتهاشون و توئیت هاشون لایک گدایی میکنند همین میشود. بدتر اینکه که پاسخ خودش به شما در توئیتش را لایک بارون کرده.خواستم بگویم به عنوان یک مخاطب با چنین اشخاصی روبه رو هستید.مختارید از ایشان به عنوان یک همکار دفاع کنید, اما بهتر اینه در قبال چنین افکارهایی وقت گذاشته نشود.
۷
مسعود
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۲:۵۵
همون بهتر نمینوشتی..
فعلا که این قضیه ورود بانوان ابزاری شده برای رای جمع کنی سیاست پیشگان
و صرفا شعار
مهدی
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۲:۵۸
زیاده گویی باعث اشتباه میشه. رقیب درسته، نه رغیب!!!
۱
محمد
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۳:۴۱
چرا همه اینجا غلط املایی دارن :|
شما خودت بخاطر فوتبال کلی به منصوریان توهین کردی, حالا تز ادب و فرهنگ میدی!
۷
هاتف
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۳:۴۴
خب چرا اینقدر قضیه رو بپیچونیم؟ ما که همه میدونیم قضیه چیه. حضور بانوان در ورزشگاه به جهت اختلاط زن و مرد نامحرم اشکال شرعی دارد.
حالا اگر من به عنوان یک شهروند این کشور حق اظهار نظر داشته باشم؛ عرض میکنم خب به نظر بنده هم واقعا از نظر شرعی بی مشکل نیست. واللا من نه نگاه جنسیتی دارم؛ نه به جنس زن نگاه تحقیرآمیز دارم؛ نه مرد سالارم؛ نه هیچ چیز دیگه. فقط فوقش از نظر شما خب عقب مونده ام. ولی این اختلاط زن و مرد نامحرم اون هم توی این حجم انبوه رو واقعا بی اشکال نمیدونم. اصلا هم قصد توهین ندارم. ورزشگاه رفتن هم فضیلتی نیست که حالا نرفتنش توهین باشه. منظورم از اشکال داشتن اینه که یعنی در واقع از نظر شرعی قابل توجیه نیست. مگر این که بگیم شریعت و حلال و حرام مهم نیست؛ که خب اون یک بحث دیگه است.
به هر حال ما از نظر دینی و فرهنگی یک فرق هایی با فرهنگ جهانیِ فعلی داریم دیگه. اونجا خب روابط کم قیدتر و نسبتا آزادانه تری بین زن و مرد هست و طبعا ورزشگاه رفتن هم شاید به نظر مشکلی نباشه. (البته بررسی آسیب این نحوه روابط در فضای کلی جامعه نه فقط فوتبال به جای خودش. این که مثلا این نحوه از روابط در بلند مدت مثلا چه اثری بر نهاد خانواده و جایگاه اون گذاشته. جای این بحثها اینجا نیست فعلا) ولی ما اینجا با شریعت چه کنیم؟ کلا ببوسیم بذاریم کنار؟ یا اگر پذیرفتمیش؛ بالاخره یک دلالتهایی داره دیگه؛ یک نتایجی داره دیگه؛ نداره؟ یا اینقدر از سر و تهش بزنیم و قیچی کنیم که دیگه بود و نبودش فرقی نکنه؟
شاید یک راه حل باشه. اون هم این که یک جای ورزشگاه رو (چندتا سکو و جایگاه رو مثلا) اختصاص بدن به قسمت بانوان. ولی این راه عملی هست یا نه نمیدونم.
۷
حسین
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶، ۲۳:۵۴
کلیت مطلب صحیح است. اما ریشه مشکل را باید در جای دیگر جستجو کرد اگرچه هر حرکت صحیحی حتی اگر محدود به یک شخص هم باشد زیباست. ولی مشکل واقعی در فرهنگ و بطن جامعه است. استادیومها در ایرانکه در اکثر جاهای دنیا مکانیست که معمولا قشر کم سوادتر و شاید بیکارتر جامعه میروند. بنابراین اینکه در همه جای دنیا وضعیت تماشاگران فوتبال مثلا از کسانی که به تماشای تئاتر یا کنسرت میروند از لحاظ فرهنگی پایین تر باشد طبیعیست. اما واقعیت جامعه آنقدر اسفناک است که نه فقط در استادیومها که در مکانهایی مثل اتوبوس، مترو هم شاهد فحاشی هستیم. در فضای مجازی که الی ماشاالله. برای بهبود این وضعیت هم باید فرهنگ شازی در وسعت بیشتر انجام بشه. راه حل هم نه فقط برای حل این مشکل که برای حل همه مشکلات فقط یک چیز است. مطالعه، مطالعه و مطالعه. اگر فقط میانگین مطالعه در ایران به نیم ساعت هم برسد مطمئن باشید چنان جهشی از للحاظ فرهنگی خواهیم داشت که نه تنها مساله استادیوم رفتن که اکثر تبعیض های جنسیتی ونگاههای سکسیمی به شکل ملموسی تلطیف خواهد شد.
گبورا پا تخته
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۰۱:۰۸
اونجا كه نوشتيد دوستشون منظورتون دوست دختره؟؟
متاسفم براتون
دقيقا به همين دلايل ورود خانم ها بايد ممنوع باشه
۷ ۲
توپ طلای آسیا حسرت استقلالی ها
شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ۰۷:۵۱
احسنت، باهاتون موافقم
۳
عذرا ترو خدا برگرد
شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ۰۸:۰۷
دقیقا. خجالت نمی کشه, علنا نوشته دوست
۴
تراختور چی
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۰۸:۰۵
حضرت خانم
همونطور که رهبر عزیز فرمودند مهمترین وظیفه و اصلی ترین وظیفه زن فرزند داری و خانه داری است ولی جماعت روشنفکر طوری القا میکنند که این وظیفه انگار تحقیر آمیزه!!!
قبلا گفتم بارها هم خواهم گفت من نه نژاد پرست هستم نه قومیت گرا
ولی به عنوان یه هموطن تورک از شما فارسای به خصوص تهران نشین بابت انحطاط فرهنگ این مملکت انتقاد دارم
نه تنها زن ها و دخترا نباید استادیوم بیاند بلکه من خودم حتی اجازه نمیدم خانمم از تلویزیون فوتبال ببینه
میتونید با ژست روشنفکری منو بکوببید
ولی ببینید چقدر خیانت زنا به شوهراشون از وقتی پای فیلم و سریال و فوتبال به خونه ها باز شده زیاد شده حالا اثرات مخرب حضور زنان در شبکه های مجازی به کنار
واقعیت اینه دختر ها به طور فطری و غریزی بی ظرفیتند و باید غریزشون محدود بشه برای همین تمام ادیان این مخدودیت را قایل شدند
زنا وقتی فوتبالیست های محبوب را ببینند بهشون گرایش پیدا میکنند و تو تخیلشون به دلیل محبوبیت و شهرتشون فانتزی میسازند
همین کارو با هنرپیشه های قهرمان فیلما و سریال ها میکنند
خب ما مردا هممون نه محبوبیت و شهرت فوتبالیستای ستاره را داریم نه تیپ و قیافه ستاره های سینما را
باور کنید نظم اجتماعی قبلی ایران که از زمان قاجار جا افتاده بود و نشات گرفته از فرهنگ اصیل آزربایجانی بود هم به نفع زنا بود هم مردا و هم مهمتر از اون برای فرزندان و جامعه
تو اون نظم زن اطاعت از مرد را به عنوان بخشی از طبیعت پذیرفته بود
ولی شما فارسا به تقلید از غرب فرهنگ زن زلیلی را معادل روشنفکری کردید
الان آمار طلاق و روابط نا مشروع چقدر در مناطق تورک نشین پایینتره و از اون طرف آمار ازدواج و زادو ولد چقدر بیشتره
این ثمره پایبندی مردان ما به فرهنگ غیرت و تعصب هست
همسر من مطیع مطلق من هست و من هم در خدمت او و فرزندام هستم نتیجه اینکه از همه کسانیکه شعار برابری زن و مرد را میدند همسر من خوشبختره
این مطالب را برای اون آقای دیکتاتور آرمین خورشیدی هم نوشتم منتها اصلا شعور تبادل نظر نداشت به جای اینکه نظر منو نقد کنه خودمو کوبید
تنها راه نجات اخلاق و فرهنگ رو به انحطاط این مملکت برگشت به نظم غیرت و پذیرش مدیرت مرد بر زن هست
۵ ۲
م.م
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۲۰:۳۷
شما نوشتی که نمی ذارم زنا فانتزی میسازن و ازین حرفا ،میخوام بدونم خودت هم همین کار رو می کنی؟ اگه می کنی به نظرت مشکل نداره؟اون قسما که در نورد قاجار و فرهنگ نوشتی غیر از خندیدن جواب دیگه ندارم.از آمار طلاق و روابط نامشروع گفتی،میخواستم بدونم آمار روابط غیر مشروع از کجا اوردی؟ ولی آمار طلاق نسبت به ازدواج رو من برات پیدا کردم اینم لینکش،دوازده استان غیر ترک نشین امارش از آذربایجان شرقی بهتره
http://ae.farhangoelm.ir/بانك-امار-و-اطلاعات/رويداد-هاي-حياتي/ازدواج/1272?classname=Preview-Table
۳
مسلمانانه ایرانیه لور
شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ۰۷:۵۵
یعنی هزاران لایک داری، با این که از پان ترک ها و پان فارس ها متنفرم ولی واسه این نظرت دمت گررررررم.
۳
تاجی
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۰۸:۵۷
بیسواد. آخرش نگفتی مدرکتو از کدوم مهد کودکی گرفتی
۴
Majid
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۰:۳۱
نیازمند اکت واقعیه ؟؟؟!!!!!!
خدایا بیا منو بخور چرا اینا اینطورین بابا بخدا این چیزا کلاس نمیاره
۳
محمدباقر
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۱:۲۶
یک پیچ فروم باز کنید و هر چقدر دوس دارید راجع بهش بحث را ادامه بدید. یا اسم باکس توییت را تغییر دهید و مثلا بگذارید کمپین توییتریست های فمینیست
۳
مهدی
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۲:۱۳
رغیب؟؟؟ رقیب درسته
۲ ۳
سحر طلوعي
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۰۳
زماني كه اين پست نوشته شد و ارسال شد، همون لحظه اولين كامنت رو گذاشتم و پيشاپيش از خواننده ها عذرخواهي كردم و توضيح دادم چرا رقيب شده رغيب... اين دو حرف تو گوشي من نزديك به همه و نگاه نكرده تايپ كردم. همه اينها رو توضيخ دادم اما مناسفانه ادمين اون كامنت رو منتشر نكرده. نمي دونمم چرا ... به هر حال ببخشيد دوباره
مهدی
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۴:۴۰
قابلیت ویرایش وجود نداره آیا؟؟؟ جناب خورشیدی اشتباه املایی داشت که بعد از یادآوری متنشو ویرایش کرد.
۱
آرمین خورشیدی
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۸:۴۱
خیر. قابلیت ویرایش توییت ها توسط نویسندگان این بخش وجود نداره. توی اون پست هم اگر اشتباه نکنم مدیر سایت اشتباه رو ویرایش و تصحیح کردن. ولی حتما میدونین که رسیدگی به همه ی پست ها زمانبره. اشتباهات این شکلی هم گاهی پیش میاد و تا مدیر سایت اونها رو ویرایش کنه کمی صبر میخواد.
حمید
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۴:۰۹
دوستان دلیل ممنو عیت ورود بانوان شرع نیست !! مطمئن باشین
مشکل فحش و تحقیر زنها با مسئله فحاشی در ورزشگاه شاید راه حل مشترک داشته باشه ولی مسئله ورود زنها با اون مشکلات جنسش فرق میکنه و راه حل جدا داره
فحش و شرع و اختلاط بهانه شده
وگرنه اختلاط زن و مرد در خیابان در روز عاشورا تو مشهد خیلی بیشتر از ورزشگاهه و مشکلی هم واسش نیست
البته که باید برای فحش هم فکری کرد اما خودمون فحش رو بهانه ای واسه حکومت کردیم.
شرع هم که همیشه بازیچه بوده واسه ....
علیم
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶، ۱۵:۴۸
ورود بانوان به ورزشگاه ها نیازمند فرهنگ سازی بلند مدت و البته ایجاد زیر ساخت ها و امکانات لازم هست تا حریم ها و دغدغه های فکری جامعه ی مذهبی ایران حفظ شود .

این هم که شما این همه بر ورود یک شبه ی بانوان محترم به استادیوم اصرار دارید با عرض معذرت یک فکر خام و از روی پز روشنفکری است و لاغیر !

در وهله ی اول باید ما آقایون فرهنگ حضور در استادیوم را یاد بگیریم بعد به این مرحله برسیم .
به شما هم توصیه می کنم در این زمینه یادداشت بنویسید.

۳ ۱
No One
شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ۱۲:۵۴
آقایون و کلاً جامعه هیچوقت فرهنگشون همینجوری یهویی عوض نخواهد شد
یه سوال از کسانیه که فکر می کنن راه ندادن خانمها به ورزشگاه به دلیل فحاشی تماشاگران مرد اتفاق افتاده:
تو خیابون یا مراکز شهری شلوغ مثل بازار و ... به بهانه های بعضاً احمقانه و پیش پا افتاده دعوا میشه و ملت بدترین فحش ها رو نثار هم می کنن اونم در حضور زن و بچه و ...آیا باید به همین دلیل نذاریم خانمها و بچه ها از خونه بیرون بیآن تا بلکه فحاشی نشنون؟
حالا تو ورزشگاهها بیشتر افراد جوون و سن پایین فحاشی می کنن، اینایی که تو خیابون فحاشی میکنن خیلیاشون سنی ازشون گذشته

پور امیر
شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ۰۰:۵۲
سحر این توییتره. چرا حالیت نیست. اااااه.
۱
مبین
شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، ۱۴:۴۲
مسلما تاثیر فحاشی از چیزی که شما فکر میکنین بیشتره -_-
۲ و ۳ هیچ جوره به کتم نمیره! ، خیلی تحلیل ساده انگارانه ایه
کدوم انسانی انقدر بی ظرفیته که ...
مهمترین دلیل عدم حضور بانوان در استادیوم محافظه کاری مسئولین ما و واکنش افراطی ما جوانها به این دست محافظه کاری هاست دلیل عدم حضور بانوان در استادیومها شبیه دلیل مخالفت به اتمسفر کنسرت هاست
جالبه که نیم دوجین موسسه موسیقیایی توی اون شهرها هست ولی کسی علیه ـشون فعالیت نکرده! پس مشکل با خود موسیقی نیست ، توی این مثال هم مشکل از خود فوتبال نیست
از بالا تفریط ها و محافظه کاریی هایی صورت گرفته و ما جوانان در برابر افراط کردیم مصادیقش توی جامعه به شدت زیاده
این مشکل با مرور زمان و پخته تر شدن جامعه ایرانی برطرف میشه :) البته اگر ما پسرها از دوز خشونت در رفتار و گفتارمون کم کنیم سرعتش هم بیشتر میشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر