فهرست
لیگ قهرمانان و قطر؛ ما و فینال حذفی!
لیگ قهرمانان و قطر؛ ما و فینال حذفی!

لیگ قهرمانان و قطر؛ ما و فینال حذفی!

آی اسپورت - این ایام که لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز در کشور قطر برگزار می‌شود و توجه فوتبالدوستان به آنجاست، بیشتر از همیشه به سیر پیشرفت فوتبال این کشور فکر می‌کنم. درباره قطر پس از قهرمانی در جام ملت‌های آسیا بسیار نوشتند، از برنامه‌ریزی و بهبود زیرساخت‌ها تا همکاری با بهترین مربیان پایه اروپا و طی کردن یک پروسه سالم و هدفمند برای تنه زدن به قدرت‌های برتر قاره. اینکه کشوری در ابعاد قطر به راحتی از چنین مسابقات پرفشاری میزبانی می‌کند البته با توجه به بحث برگزاری جام‌جهانی در آنجا، موضوع عجیبی نیست و اساسا همسایه کوچک ما، به سطحی بسیار بالاتر از سایر کشورهای منطقه در زیرساخت‌ها و امکانات رسیده است.

 گاهی اوقات فکر می‌کنم کشور ما ایران در بخشی از این ماراتن پیشرفت، ایستاده و با شانه‌های افتاده دویدن سایرین را تماشا می‌کند. در شرایطی که السد و الدحیل و الهلال بهترین بازیکنان اروپایی را برای بازی در تیم‌شان وسوسه می‌کنند، عده‌ای در ایران به بهانه صرفه‌جویی ارزی و اقتصادی جلوی ورود سرمربیان رزومه‌دار و بازیکنان باکیفیت خارجی به ایران را گرفته‌اند. حال اینکه اگر وضعیت امروز فوتبال ایران چنین تب‌دار و آشفته است دلیلش نه تعامل با خارجی‌ها که بی‌کفایتی مدیران فرصت طلب، کم سواد و بعضا بی سوادی است که با تصمیمات غیر ورزشی و غیر تخصصی مهلک ترین ضربات را به پیکر فوتبال ایران زدند.

فاجعه برگزاری فینال جام حذفی بین پرسپولیس و داماش حاصل کار همین مدیران بود و خسارتی مثل پرونده ویلموتس که هرجایی جز ایران اتفاق میافتاد ابعاد رسوایی‌اش بسیار بزرگ‌تر بود، نمونه‌های کوچکی از سوء مدیریت فزاینده در فوتبال ماست. مسئله ورود بانوان به استادیوم‌ها برطرف نشده اما فدراسیون فوتبال هربار با عوام فریبی درخواست میزبانی از مسابقات قاره‌ای می‌کند. اما فرسنگ‌ها فاصله است بین واقعیت و نمایش، بین خواستن و تظاهر به خواستن. قبول کنیم از غافله عقب افتادیم. رتبه یک رنکینگ برترین تیم ملی قاره را از دست دادیم، در فوتبال باشگاهی سالهاست رنگ قهرمانی را ندیدیم و قطر شده مدینه فاضله فوتبالیست‌مان. واقعا مسبب این عقب‌ماندگی کیست؟ آیا وقتش نرسیده حالا که ابداعات و رویکرد مدیریتی مدیران جهادی شکست خورده، کمی به اطراف نگاه کنیم و یاد بگیریم؟ یا لااقل عرصه را برای خانواده فوتبال باز بگذاریم تا شاید دلسوزان واقعی این صنعت بزرگ، راهی برای نجات آن پیدا کنند؟

۴ ۱  
آی اسپورت
2020-09-23 00:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
اقلیت تاس
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹، ۱۱:۵۶
سگ هم اگر کت و کراوات بزنه به نظر متشخص میاد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر