فهرست
هر آنچه باید از ویمبلدون باید بدانید
هر آنچه باید از ویمبلدون باید بدانید

هر آنچه باید از ویمبلدون باید بدانید

آی‌اسپورت-  سومین گرند اسلم و قدیمی ترین و البته  مهمترین گرند اسلم سال، یعنی مسابقات 2000 امتیازی ویمبلدون از فردا در محله ای در جنوب غربی شهر لندن انگلستان ، به همین نام ، با حضور بزرگان زن و مرد تنیس جهان در 14 روز از دوشنبه پایانی ماه ژوئن تا اولین تعطیلات آخر هفته ماه ژوئیه در باشگاه تنیس و کریکت انگلیستان ،که در سال2010 میزبان مسابقات تنیس المپیک لندن هم بود، برگزار خواهد شد. این باشگاه در سال 1868 تاسیس و اولین دوره مسابقات ویمبلدون در سال 1877 در حالی برگزار شد که تعداد 200 تماشاگر مشتاق تنیس با پرداخت تنها یک شلینگ شاهد و ناظر پیروزی اسپنسر گور در برابر ویلیام مارشال در بازی فینال بودند. 

سال 1884 مسابقات انفرادی بانوان و مسابقات دوبل بخش مردان و از سال 1913 مسابقات دوبل بانوان و میکس هم به این رویداد مهم اضافه شد و اولین قهرمان زنان هم توسط مود واتسون بود که در سال ۱۸۸۴ و با پیروزی بر لیلیام واتسون ، رقم خورد  . همچنین در  سال 1937 میلادی بود که انحصار تماشای بازی ها که بیشتر توسط سرمایه داران  بخش مرفه و آن هم از نزدیک بود شکسته شود و تمام اقشارمردم اعم از فقیر وغنی توانستند بازی ها را از تلویزیون دنبال کنند.

از نکات جالب این مسابقات میتوان به ضعف تنیسورهای بریتانیایی در این بازی ها اشاره کرد. به طوری که پس از قهرمانی فرد پری در سال 1936 ،آخرین بریتانیایی فاتح جام طلایی ویمبلدون ،اندی ماری اسکاتلندی در سال 2013 میباشد. گفتنی است بازی های جدول اصلی ویمبلدون در 5 گروه برگزار می شود. انفرادی مردان، دوبل مردان، انفرادی زنان، دوبل زنان و میکس. فرمت برگزاری در دوبل و انفرادی مردان به صورت 3 ست از 5 ست است. در واقع هرکس  موفق به پیروزی در سه ست از پنج ست شود بازی را به سود خود به پایان برده. در مورد قسمت بانوان و میکس برد 2 ست از 3 ست کافی است. در مورد تای برک هم، این سیستم در هر ستی که گیم ها 6 بر 6 برابر شود، برگزار خواهد شد جز ست پنجم در قسمت مردان و ست سوم در قسمت بانوان ، که بازی تا پیروزی فرد با اختلاف دو گیم ادامه خواهد یافت .بازی های رده سنی جونیور یا جوانان نیز در ویمبلدون برگزار می شود و البته مسابقات ویژه ای که در قسمتی از آن به تنیس معلولین و با ویلچر اختصاص دارد ، نیز در نظر گرفته شده است. تعداد بازیکنان قسمت انفرادی مردان و زنان شامل 128 بازیکن است.

در قسمت مردان و زنان ، اساس ورود به جدول بازی ها، رنکینگ جهانی آن ها است. حال از این 128 نفر در قمست مردان 104 نفر برحسب رنکینگ وارد می شوند و در قسمت زنان 108 نفر در مسابقات شرکت خواهند کرد و ما بقی از مسابقات انتخابی برگزیده می شوند.  8 وایلد کارت یا کارت حضور افتخاری هم در اختیار بازیکنانی قرار داده میشود که سطحشان پایین تر از تورنمنتی در این سطح میباشد. آن ها باید در رقابت انتخابی که یک هفته قبل از تورنمنت اصلی برگزار می شود رقابت کنند و برای رسیدن به جدول اصلی و جدال با بزرگان، در اصطلاح کوالیفای یا برگزیده شوند.تنها فردی که در تاریخ مسابقات ببه همراه وایلد کارت وارد مسابقات شد و قهرمان شد، گوران ایوانسویچ  کروات بود که در قسمت انفرادی مردان در سال 2001موفق به کسب این مهم گردید. از نکات جالب دیگر مسابقات میتوان به طولانی ترین بازی تاریخ تنیس برگزار شده در این تورنمنت اشاره کرد .

در ویمبلدون ۲۰۱۰، سید شماره ۲۳  وقت ، جان ایسنر آمریکایی ، موفق به شکست کوالیفایر فرانسوی، نیکولاس ماهو، در طولانی‌ترین بازی تنیس در تاریخ شد؛ هم از لحاظ زمان و هم تعداد گیم. پس از ۱۱ ساعت و ۵ دقیقه در سه روز. این مسابقه در ۶:۱۸ بعدازظهر زمان تابستانی بریتانیا (۱۷:۱۸یو تی سی)  در زمین شماره 18 و در روز سه‌شنبه، ۲۲ ژوئن ۲۰۱۰ آغاز شد و درحالی که هر دو تنیس‌باز دو ست را کسب کرده بودند در ساعت ۹:۰۷ بعدازظهر به دلیل نور ناکافی، ناتمام ماند. پس از شروع مجدد بازی در ۲:۰۵ بعدازظهر چهارشنبه، رکورد طولانی‌ترین مسابقه تنیس تاریخ در ساعت ۵:۴۵ شکسته شد اما باز هم در ساعت ۹:۱۳ بعداز ظهر به دلیل مشابهی به فردا موکول شد، درحالی که هر دو بازیکن در ست پنجم در ست ۵۹ برابر بودند. رقابت مجدداً در ۳:۴۰ بعدازظهر در پنج‌شنبه آغاز شد و در ۴:۴۹ دقیقه بعدازظهر به اتمام رسید تا ست آخر این دیدار، ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه به طول کشیده باشد ودر پایان این رقابت با نتیجه ۶–۴، ۳–۶، ۶–۷(۷)، ۷–۶(۳)، ۷۰–۶۸  به سود ایسنر به پایان رسید. پیش از این طولانی ترین بازی تنیس 6 ساعت و 33 دقیقه طول كشیده است كه در آن بازی فابریس سانتوروی فرانسوی در رقابت های رولن گاروس سال 2004 - با نتیجه 3 به 2 ازسد هموطنش آرنود كلمان گذشت.

اَندی ماری در دیرترین بازی تاریخ این تورنمنت که ساعت 23:02 دقیقه به پایان رسید، حضور داشت و حریف او مارکوس باقتادیس بود که  در نهایت موفق به شکست او نیز شد.  از دیگر نکات قابل توجه میتوان به قابلیت زمین اصلی مسابقات یا همانCENTER COURT اشاره کرد که در سال 2009 به این مهم مجهز گردید تا در هنگام بارش باران که رخدادی متداول در ویمبلدون میباشد، بتواند در عرض 10 دقیقه سقف متحرک را برفراز چمن مسابقات قرار دهد. فینال سال 2012 ، ما بین راجر فدرر و ماری  اولین فینالی بود که زیر سقف برگزار شد. زمین شماره 1 مسابقات نیز علاوه بر کاربری در روزهای مسابقات ویمبلدون برای استفاده در مسابقات جام دیویس تیم بریتانیا هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این بازی ها از قوانین خاصی هم پیروی می‌کند که انرا از سایر گرند اسلم ها  بیشتر متمایز کرده. استفاده از خوراکی  خاص خامه و توت فرنگی در طول مسابقات از نکات جالب و البته بحث بر انگیزی است که ریشه در قدمت این سنت و این جام دارد. در دو هفته‌ای که این تورنمنت در حال برگزاری‌ست، حدود ۲۸ تن توت فرنگی خورده می‌شود. روی آنها هم حدود هفت هزار لیتر خامه. روزانه تماشاچی‌ها ۸۶۱۵ بسته توت فرنگی می‌خوردند که هر کدام دست‌کم ۱۰ توت فرنگی تازه دربردارند. در ویمبلدون ۹۰ درصد لباسی که بازیکنان به تن می‌کنند باید سفید باشند. این را یک قانون بسیار قدیمی از آنها می‌خواهد که تنها در همین رقابتها اثری از آن باقی مانده است.

سومین گرنداسلم سال تنها تورنمنت در میان چهار گرنداسلم است که روی چمن بازی می‌شود. این زمین خاص رسیدگی خاصی را هم می‌طلبد. این چمن سبز زمین‌های مجموعه ویمبلدون هر روز باید مرتب شوند.  ارتفاع دانه دانه چمن‌ها دقیقاْ هشت میلی‌متر است.

هر سال تو‍پ‌جمع‌کن‌ها صدها پسر و دختر را جمع می‌کنند و از میان آنها در نهایت تنها ۲۵۰ نفر به مسابقات راه می‌یابند و اجازه تو‍پ جمع کردن پیدا می‌کنند. آنها باید بین ۱۴ تا ۱۸ سال باشند. سروکار این ۲۵۰ نوجوان با ۵۴۲۵۰ توپ است.

راجر فدرر سوییسی از 18 قهرمانی گرند اسلمی که در ویترین پر افتخار خود جای داده، با 7 قهرمانی در ویمبلدون رکورد دار بوده و همراه با بیورن برگ سوئدی افسانه ای رکورددار  5سال قهرمانی متوالی در این مسابقات است. روند فوق العاده و روبه رشد رافائل نادال مرد شماره دو تنیس جهان و آمادگی نسبی جسمی، نه روحی، نواک جوکوویچ  مرد شماره چهار تنیس جهان  ،پس از قهرمانی در رقابتهای 250 امتیازی ایستبورن و پیروزی در مقابل گال مونفیس فرانسوی در فینال، و بازی کردن اندی ماری مرد شماره یک تنیس جهان،  برابر دیدگان تماشاگران خودی و حضور دوباره ماریا شاراپووای سر حال و تمام نشدنی در بازیهای گرند اسلم آن هم در غیاب رقیب همیشگی خود سرنا ویلیامز ، که به دلیل بارداری از ادامه مسیر در طول فصل کناره گیری کرده، و حضور چهره های جوان و مستعد وآینده دار در قسمت مردان و زنان، عاملی است که عاشقان تنیس را بی صبرانه منتظر طلوع سپیده دم دوشنبه، سوم جولای در لندن و آغاز نبرد در چمن  داغ ویمبلدون ، نگاه داشته.

۲ ۴  
آی اسپورت
2017-07-02 16:37:00
نظر دهید

۴ نظر
مسعود
يكشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶، ۱۷:۱۲
ماری۲۰۱۶ هم قهرمان شد
اخرین بریتانیایی ۲۰۱۳ غلطه
۲ ۱
محمد
يكشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶، ۲۲:۴۹
منظور این بود که از ۱۹۳۶ تا ۲۰۱۳ طول کشید تا یک بریتانیایی دیگر قهرمان شود
۲
ایمان
يكشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶، ۱۷:۵۰
ممنون از اطلاعات کاملتون

پیدا کردن تاریخ کاری نداره ولی شما این مطلبو برای سایت ای اسپورت که یک سایت ایرانی هست نوشته یا ترجمه یا کپی کردین --- خیلی بهتره که تاریخ فارسیش هم نوشته بشه و اطلاعات کاملتر

مرسی
۳
مسعود
سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶، ۰۰:۵۲
اقا اخبار رو چرا به روز قرار نمیدی؟
مثل فوتبال نگاه کن به تنیس
اطلاعات لحظه ای
الان واورینکا باخت چرا پوشش ندادی؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر