فهرست
زنان يا تعليق؟ مساله اين است
زنان يا تعليق؟ مساله اين است

زنان يا تعليق؟ مساله اين است

آی‌اسپورت-  ساعت ۲۴ بیست و چهارم تیر ماه. پایان مهلت قانونی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران برای ورود زنان به استادیوم‌ها. بیست و پنج تیر ماه و پیگیری رسانه‌ها برای اعلام نتیجه نهایی. گذشت یک روز از پایان مهلت اینفانتینو به تاج و نتیجه‌ای که هیچ کس از آن اطلاعی ندارد چون نتیجه‌ای وجود ندارد.

حالا که این نوشته را می‌خوانید دو روز از مهلت قانونی فیفا گذشته است. قرار بر این بوده که بعد از تاریخ ۲۴ تیرماه همه مسابقات فوتبالی که داخل استادیوم‌های ایران برگزار می‌شود با حضور زنان همراه شود. اولین قرعه نیز به نام دیدار دوستانه تیم بزرگسالان و امید خورد. این بازی روز بیست‌وپنجم برگزار شد و با نتیجه یک - یک به تساوی انجامید. بر اساس اولتیماتوم فیفا باید مجوز ورود زنان به استادیوم از همین بازی داده می‌شد که در آخرین لحظات اعلام شد بازی بدون حضور تماشاچی برگزار می‌شود تا به نوعی اولتیماتوم فیفا دور زده شود و تا رسیدن بازی بعد تمهیدی در نظر گرفته شود.

آبان ماه قرار است که تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ حاضر شود. یعنی کمتر از چهار ماه فرصت باقی مانده است تا به نوعی مساله ورود زنان به استادیوم حل شود. بر اساس نامه فیفا به فدراسیون فوتبال جای هیچ‌گونه مسامحه‌ای باقی نمانده و این یعنی توپ به طور کامل در زمین ما قرار دارد. حال سوال اصلی این است که باید چه تدبیری اندیشیده شود؟ این دغدغه مزمن که سال‌هاست بدون پاسخ واضح و روشن سر جای خود قرص و محکم ایستاده با چه رویکردی پرونده‌اش بسته می‌شود؟ در این وضعیت باید بپذیریم که دو راه بیشتر نداریم؛ یا باید اولتیماتوم فیفا را بپذیریم و از این به بعد زنان هم بتوانند همانند مردان بدون دغدغه و دستچین شدن وارد استادیوم شوند یا محکم و قاطع بگوییم نه. وضعیت پا در هوای حال حاضر که یکی می‌گوید باید اجازه داده شود و یکی مخالفت می‌کند دیگر راه به جایی نخواهد برد. دیگر امکان چندانی برای وقت خریدن نیست که بخواهیم روی آن حساب ویژه‌ای باز کنیم. آنها که در راس تصمیم‌گیری در این مورد هستند باید تصمیم نهایی را بگیرند و بالطبع تبعاتش را نیز بپذیرند. حال این تصمیم هرچه که می‌خواهد باشد.

آنچه به عنوان تبعات عدم پذیرش اولتیماتوم فیفا عنوان می‌شود، محروم شدن تیم ملی فوتبال ایران از مسابقات انتخابی جام جهانی یا به بیانی صریح‌تر تعلیق فوتبال ایران است. بدون شک فیفا بر اساس آنچه برنامه توسعه فوتبال در جهان عنوان می‌کند اصلا دلش نمی‌خواهد تیم رنک یک آسیا را از دست بدهد. صدها هزار تماشاچی حاضر در استادیوم‌ها و میلیون‌ها بیننده تلویزیونی که می‌تواند منبع درآمدی خوبی برای فیفا و AFC باشد، چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنارش گذشت. اما با توجه به حساسیت‌هایی که در رسانه‌ها روی سیاست‌های فیفا وجود دارد، آنها مجبورند دست به اقداماتی بزنند که اسم محترمانه‌اش می‌شود فشار، فشاری که در ماه‌های گذشته منجر به ورود زنان به استادیوم شد اما نه آنچنان که فیفا راضی شود. به همین دلیل درخواست فیفا به شکل واضح‌تری مطرح شد؛ ورود بی‌قید و شرط زنان به استادیوم.

از آن طرف پذیرش حضور زنان در استادیوم نیز می‌تواند داستان‌هایی را به دنبال داشته باشد. به احتمال زیاد بسیاری از کسانی که چندین سال در این راه تلاش کرده‌اند و افراد زیادی را نیز در جبهه خودی گرد هم آورده‌اند، با این سوال اساسی مواجه می‌شوند که چرا این همه سال حرف ما به گوش کسی نرسید و در نهایت فشار فیفا به عنوان یک نهاد خارجی همه‌چیز را حل کرد؟ با این تفکر می‌توان به نوعی بدبینی رسید که یعنی فعالیت مدنی به سرانجامی ختم نخواهد شد. گرچه بدون شک همه موافقان حضور زنان در استادیوم از باز شدن در ورزشگاه‌ها به روی نیمی از جمعیت کشور، با هر روشی استقبال خواهند کرد و از نتیجه ابراز رضایت خواهند کرد، ولی از روند آن دلخور خواهند شد.

آنچه در چند ماه بیشتر از هر چیزی فعالان مدنی و حوزه ورزش را مستاصل کرده، سیاست یک بام و دو هوایی است که در برخورد با مساله زنان و استادیوم، اتخاذ شده است. در هفته‌های اخیر نوک پیکان انتقادات بیشتر از اینکه متوجه عدم اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها باشد، به سمت عدم تصمیم‌گیری نهایی گردش کرده است. انگار که اراده‌ای برای حل مساله وجود ندارد و عده‌ای می‌خواهند از پادزهر گذر زمان استفاده کنند؛ پادزهری که در بالا توضیح داده شد که دیگر هیچ دردی را دوا نمی‌کند. حتی شروط رییس فدراسیون فوتبال برای آغاز لیگ (تجهیز زیرساخت‌ها) نیز که خیلی‌ها معتقدند در جهت تسهیل حضور زنان در استادیوم‌ها گذاشته شده نیز پیشرفتی نداشته و نتوانسته گرهی را باز کند. فوتبال مقوله‌ای است که به‌شدت با سیاست و اجتماع گره خورده و اتخاذ هر تصمیمی باید با در نظر گرفتن همه جوانب باشد، اما معلق بودن تصمیم‌گیری نمی‌تواند تا ابد تداوم داشته باشد. زمان به سرعت می‌گذرد و ما نیز هرچه سریع‌تر باید انتخاب نهایی خودمان را انجام دهیم: تعلیق یا باز کردن درهای استادیوم‌ها به روی همه مردم؟

۱ ۲  
آی اسپورت
2019-07-18 01:45:00
نظر دهید

۲ نظر
بی نامم
پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۲
فوتبالی که وریا غفوریش نه میلیارد بگیره تعلیقش بهتره آره بهتر
۲
رضا
پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۰۶
کلا سالهاس همه جوره تعلیقیم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر