فهرست
ساری‌بال، ایده جدید در یک داستان تکراری
ساری‌بال، ایده جدید در یک داستان تکراری

ساری‌بال، ایده جدید در یک داستان تکراری

آی اسپورت – بعد از سه فصل قهرمانی سری‌ آ با آنتونیو کونته و ۹ قهرمانی در تمامی رقابت‌های داخلی به همراه مکس آلگری، یوونتوس و آنیلی به سراغ مائوریتزیو ساری رفتند. چرا؟ احتمالاً با هدف تصاحب لیگ قهرمانان اروپا و از آن مهم‌تر سبک بازی مشخص تیم‌های ساری به نام «ساری‌بال». فوتبالی متکی بر مالکیت و البته پرسینگ بسیار شدید. فوتبالی که پاس‌های عرضی در آن کمتر از تیکی‌تاکای گواردیولا است و روش پرسینگ آن هم بیشتر از گگن پرسینگ کلوپ، به پرسینگ تیم‌های رینوس میشل در تیم ملی هلند و آژاکس شباهت دارد. این مدل فوتبال اساساً با فلسفه باشگاه یوونتوس همخوانی نداشت، لذا بدیهی به‌نظر می‌رسید ساری در اولین فصل حضورش کار سختی برای جا‌ انداختن سبک خود داشته باشد. او همچنین بد‌شانس هم بود که اولین سالش در تورین با حضور کونته در اینترمیلان و اوج‌گیری آتالانتا و لاتزیو با گاسپرینی و اینتزاگی همراه شد تا شاهد جذاب‌ترین سری ‌آ یک دهه اخیر باشیم. یوونتوس اما در نهایت یک هفته مانده به پایان قهرمانی خود را قطعی کرد تا به نهمین عنوان پیاپی خود دست یابد.

ابزار ساری‌بال

برای اجرای ساری‌بال در سیستم ۳-۳-۴، شما به یک هافبک دفاعی یا پست ۶ نیاز دارید که در فوتبال ایتالیا از آن تحت عنوان «Regista» یاد می‌شود. این بازیکن در جلوی خط دفاع بازی می‌کند و بیشتر از نقش تخریب‌چی هافبک‌های دفاعی معمولی، باید در عمل بازیسازی از عقب زمین و پخش توپ توانا باشد. همچنین روی دست Regista  و برای پست ۸، به دو هافبک « Box-to-Box» نیاز دارید که تا پشت محوطه جریمه‌ حریف جلو آمده و به«Half-space»های چپ و راست حمله کنند. همچنین این دو بازیکن پست ۸ باید تا حدی تخریب‌چی هم باشند تا در بازپس‌گیری توپ به کار شما آیند. دو مدافع کناری شما در ساری‌بال باید در نفوذ از جناحین بسیار توانا باشند. حداقل یکی از دو مدافع میانی شما هم باید در کار بازیسازی و به‌ویژه دادن پاس‌های طولی توانا باشد. در نهایت سه مهاجم شما هم باید توانایی اجرای بازی دینامیکی داشته و دائم در طول ۹۰ دقیقه، جایشان را با هم عوض کنند.

مشکلات ساری‌بال در یوونتوس

بونوچی و الکس ساندرو، بعد از چندین فصل کار زیر نظر مربیانی که آنها را به جای پرسینگ، مجبور به پوشش فضا می‌کردند، کار سختی برای تطابق با فلسفه ساری داشتند و این باعث شد خط دفاع یووه آسیب‌پذیر‌‌ترین نسخه خود در چند سال اخیر را تجربه کند. همچنین پیانیچ نتوانست آن پست ۶ مورد نظر ساری باشد. تیم‌های حریف خیلی راحت او را پرسینگ می‌کردند و پیانیچ ۳۰ ساله و ناآماده این فصل بیانکونری هم کندتر از آن بود که بتواند خود را از پرسینگ خارج کند، بنابراین یووه در بسیاری از بازی‌های این فصل موتور محرک خود را در وضعیت خاموش می‌دید، به همین دلیل ساری در هفته‌های پایانی از بنتانکور خوش‌آتیه به عنوان Regista  بهره برد تا با جابه‌جایی‌هایش خود را از پرسینگ خارج کرده و تیم را به حرکت درآورد.

تورینی‌ها همچنین در سمت راست خط دفاع هم فاقد یک مدافع رونده اما در عین حال توانا در کار‌های تدافعی بودند و ‌مجبور شدند از کوادرادو در این پست استفاده کنند که در پوشش‌ فضاهای لازم در دفاع ضعف آشکاری داشت. تورینی‌ها در جناح راست خط هافبک هم با توجه به مصدومیت‌های مدام رمزی و خدیرا تا حدودی دستشان بسته بود و‌ تنها در چند هفته پایانی، ربیو توانست تا حدی تبدیل به هافبک Box-to-Box  مد‌نظر ساری شود. در مجموع می‌توان به ساری در این فصل نمره قبولی داد. او توانست با اجرای فلسفه‌ای جدید در باشگاهی که دهه‌ها در جهت عکس این فلسفه حرکت کرده و البته در جذاب‌ترین سری ‌آ این چند سال، یوونتوس را به قهرمانی برساند. باید دید یووه، ساری و آندره‌آ آنیلی می‌توانند با یک نقل و انتقالات موفق و جذب نفرات مورد نیاز برای فلسفه‌ ساری‌بال، این پروژه‌ را در تورین به سرانجام برسانند؟

 

ایران ورزشی 

۲    
آی اسپورت
2020-08-04 13:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر