فهرست
گفت وگوی بلگه و هانتر در نیم فصل لالیگا: بارسا به رئال میرسه؟
گفت وگوی بلگه و هانتر در نیم فصل لالیگا: بارسا به رئال میرسه؟

گفت وگوی بلگه و هانتر در نیم فصل لالیگا: بارسا به رئال میرسه؟

آی اسپورت – گفتگوی ویژه بلگه و هانتر که مروری جامع بر نیم فصلی است که در اسپانیا گذشت. این گفتگو دو قسمت دارد و در قسمت اول آن، موضوع اصلی دو تیم بارسلونا و رئال مادرید هستند. با پوشش اختصاصی آی اسپورت، این گفتگوی جذاب را بخوانید.

بلگه/ سلام به همگی. وقت کریسمسه نه؟ تعطیلات زمستانی رسیدن. وقتِ فکر کردن به اتفاقات 6 ماه اخیره. پس بیاید در این مورد با دوستمون گراهام هانتر حرف بزنیم. اِ گراهام، کجایی الان؟ به نظر سالن خونت خیلی بزرگ شده ...

هانتر/ ها ها این سالن خونم نیست، در حقیقت اصلا تو خونه من نیست. تو زمین تمرینِ بارسلونا هستم. هوا هم اینجا خیلی بارونیه گیوم.

بلگه/ در مورد بارسلونا حرف خواهیم زد اما اول باید در مورد تیم صدرنشین حرف بزنیم، رئال مادرید مسلما. به نظرم آماری که عملکرد زیدان رو در رئال نمایان می کنه این هست: 53 بازی در 2016، فقط 2 باخت! می خوام حرفم رو بخورم و بگم که ما یا حداقل من انتظار این عملکرد رو نداشتم، این که بیاد و از تیم یه برنده بسازه. به نظرت کلید های این موفقیت چی هستن؟

هانتر/ اون اوایل خود زیدان گفته بود: نمی تونی انتظار داشته باشی بازیکنا ازت تبعیت کنن چون اسمت زیدان یا هر اسم بزرگ دیگه ای هست. گفت باید یاد بگیری به هر کدوم هر روز آموزش بدی و روزانه الهام بخش اونا باشی. از نظر من این کلید اصلی هست. من و تو دیدیم که به محض ورودش یه تاثیر ویژه رو همه گذاشت ولی هممون می دونیم هر مربی تو هر باشگاهی می تونه این تاثیر اولیه رو بذاره. اما این تاثیر باقی مونده، رئالیا هر روز با اشتیاق تمرین می کنن و از شرایط فعلی لذت می برن اونا می فهمن باید چی کار کنن. آیا این زیباست؟ فکر نمی کنم تو خیلی بیراه بگی. آیا سیستم خیلی مشخصی در رئال پیاده شده؟ آیا اونا اونقدر فوق العاده ان که از تماشاشون لذت ببریم؟ نه، هنوز نه. اما اگه بتونی بازیکنای بزرگ رو تو تیمت فعال و مشغول کنی، تیمت می بره.

بلگه/ به زبان ساده باید اعتراف کنیم که رئال مادرید تیمِ بازیکناست، همونطور که خودتم الان توصیف کردی. بازیکنا باید احساس راحتی داشته باشن، باید احساس کنن اونا تیمو جلو میبرن. این دقیقا اتفاقیه که داره میفته. حتی اگه زیدان در شغل اصلی خودش یعنی مدیریت اسکواد عالی عمل کرده باشه، کارایی مث بیرون گذاشتن کریس رونالدو یا تعویض کردنش برای اولین بار در بازی به دلایل فنی، پس همه خیلی خوب دارن تو تیم جواب میدن، مخصوصا، بازیکنای یه سطح پایین تر که خیلی واسه تیم دارن تلاش می کنن.

هانتر/ این کاملا درسته، و یکی از چیزاییه که من از تماشاش لذت بردم. نه من نه تو این شانس رو نداشتیم باهاش کار کنیم، زیر دستش تمرین کنیم یا عضوی از کادر فنیش باشیم. اما هر دو مون باهاش برخورد های پرشمار رسانه ای داشتیم. من فکر نمی کردم زیدان لزوما از کار کردن با بازیکنای سطح پایین تر لذت ببره. در تیم های آکادمی خیلی علاقه ای نشون نداده بود من فکر نمی کردم خیلی بتونه ارتباط خوبی با رسانه ها هم داشته باشه. اما او همه با اینا کنار اومده و یه جورایی داره به خوبی می درخشه. پس گیوم نظر شخصی من اینه که همونطور که ما دو تا میایم محصول کارش رو آنالیز می کنیم، خودِ زیدان هم داره در مورد خودش یاد مسائل مختلف رو یاد میگیره. داره تغییر می کنه و از مسائل کوچیک کاریشم لذت میبره، مسائلی که شاید اول فکر می کرد براش بار اضافی باشن. کار هر کسی بهتر میشه هر چقدر که بیشتر بتونن ازش لذت ببرن. و من اعتقاد دارم این اتفاقیه که داره میفته.

بلگه/ این مسلما فوق العاده اس و داریم در مورد رئال مادریدی حرف می زنیم که در حال نتیجه گرفتنه. اما اگه بخوایم تو همین رئال نقطه ضعفی پیدا کنیم، این حقیقته که در یک چهارمِ بازی هاشون در 10 دقیقه اخر پیروز شدن. اول بازی فشار شون بعضی اوقات کم میشه، یا بعدِ این که گل اولو میزنن اینطوری میشه، که نشون میده اونا یه ساختار خیلی محکم ندارن. می تونید همینجا ببینید که همه چی وابسته به بازیکنا شده. سقوط احتمالی رو در این تیم میبینی که بعضی از بازیکنا از فرم خوبشون خارج بشن؟

هانتر/ یکی از چیزایی که من و تو بارها یاد گرفتیم اینه که وقتی یه باشگاه به جام باشگاه های جهان میره، اونم بعدِ این که لیگ قهرمانان رو برده، تو ماهِ ژانویه و فوریه و از نظر احساسی و روانی باید دوباره خیلی عمیق درگیر بشن. اونا میگن سال فوق العاده ای داشتیم و لیگ قهرمانان رو بردیم و جام باشگاه های جهان رو بردیم و .... بیا تصور کنیم این چیزایی که تو گقتی بالاخره پاچه رئالو بگیرن و تو سه ماهِ بعدی کل تیم مجبور بشن دوباره از نظر ذهنی همه چیو از از اول شروع کنن. ممکنه این یه تهدیدی واسه رئال باشه. احتمالا بزرگترین خطر برای رئال نبردنِ لیگه، لیگی که فعلا با شایستگی در صدر جدولش قرار دارن.

بلگه/ بیا در مورد آخرین مساله در مورد رئال حرف بزنیم که مسلما بحث ترانسفر هاست. می دونیم که در ژانویه نمی تونن کسیو بخرن و رای دادگاه فرجام خواهی می تونه خیلی مسائل رو تغییر بده. در هر حالتی، مهم ترین معضل الان خامس هست. آینده خامس که خودش گفته می خواد تو این روز ها در موردش فکر کنه، اگه بخواد بره پیشنهاداتی داره، مخصوصا از ایتالیا و فرانسه.  نظرت چیه در این مورد؟

هانتر/ کاملا باهات موافقم. پیشنهاداتی برای خامس وجود دارن. و من فکر می کنم صبر رئال، اگه تا الان هم به پایان نرسیده دیگه باید تموم شه. خودت اشاره کردی بازیکنایی که جزو ترکیب اصلی محسوب نمیشن و در اصل نیمکت نشینن، بازیکنایی مث آسنسیو، وازکز یا کواچیچ مخصوصا که در سه ماه اخیر فوق العاده بوده، همشون میان می درخشن. خامس دیگه نقش مهمی در تیم نداره. مصدومیتِ بیل یعنی یه جای خالی برای بازی کردن در تیم وجود داره. اما از نظر من برای سلامتِ کل اسکواد، وقتش رسیده که خامس به فروش بره.

بلگه/ اگه می تونستن بازیکن بخرن دنبال درکسلر می رفتن. اما به هر حال نمی تونستن. این شد قضیه رئال. بیا برسیم به بارسلونا. دیگر داستانِ معمولِ فوتبال اسپانیا. تیمی که بالاخره در پایان سال یه ذره نسبت به اکتبر و نوامبر بهتر بازی کرد. به نظرت چه تغییراتی اتفاق افتادن؟

هانتر/ یه چیزی که مسلمه و کل دوران کاریمون در موردش صحبت کردیم، این سیستمه که توسط رایکارد وارد شد، با گواردیولا طلایی شد، و با تیتو ویلانووا و سال اول انریکه تکامل یافت. من موافق نیستم، حتی با بعضی از بازیکنای خودِ بارسا که می گن سیستم تغییر محسوسی نداشته. شاید فلسفه هنوز یکسان باشه. اما سیستم به حدی تغییر کرده که الان میگن سه نفر جلو رو تغذیه کن. اگه سه نفر جلو گل نمی زنن، مثلا نیمار از اکتبر به این ور گل نزده، اگه سه نفر جلو هدف اصلیتن و توپو سریع بهشون می رسونی و گل نمی زنن، اون موقع دیگه سیستم پشت سرشون دیگه مثل قبل شناور کار نمی کنه و جواب نمیده. به نظرم این مشکل اصلیشونه. اگه سه نفر جلو دارن گل می زنن، بارسا می بره. اما اگه اونا گل نزنن، ایده های دیگه همه پشت سرشون مخفی میشن و دیگه عملا سیستمی وجود نداره.

بلگه/ نمی دونم با من موافقی یا نه. از نظر من بارسلونا به سمت معمولی بودن تمرین کرده. و الان توسط مسی و اینیستا متوقف شده. فقط اون دو تا هستن که می گن اگه یه کم توپ رو بیشتر نگه داریم، و اگه از گذشته درس هایی بگیریم، می تونیم بارسلونا رو دوباره فوق العاده کنیم. و البته اگه مسی تصمیم بگیره اسپانیول رو بکشه، چون شاید یه سری خاطرات بد از این تیم داره، یهو میبینی که اون کارای فوق العاده رو انجام میده مگه نه؟

هانتر/ (با خنده) می دونستم سر بازی به این فکر کردی. این حقیقت رو هم دوست دارم که فقط مثلا روی مسی یا سوارز تاکید نکردی، از این کلمه استفاده کردی که ما سال هاست داریم ازش یاد می کنیم: اینیستا! فقط مساله این نیست که سیستم به سادگی با حضور او می درخشه، فقط مساله این نیست که او به سادگی یه نابغه اس. تک تک بازیکنای بارسلونا رو می بینی که در حضورِ اینیستا بیشتر واسه تیم تلاش می کنن، بیشتر عرق میریزن، اعتماد به نفس بیشتری دارن، این فوق العاده اس! و ما الان سال های پایانی فوتبالی اینیستا رو می بینیم پس همه، نه فقط هوادارای بارسلونا باید از تماشای این روز های آخر لذت ببرن.

بلگه/ مسی رو با ندادنِ توپ بهش عصبانی کنید و او این بلا رو سرتون میاره! کسی که از نظر من بهترین بازیکن تاریخه. این نظر شخصیمه. اما در هر صورت، وقتی اخیرا در مورد بارسلونا حرف می زنید، چند تا اسم وارد بحث میشن. یکی راکیتیچه که از اسکواد بیرون رفته،  یه ذره تو مچ پاش درد داشته و فکر می کنم انریکه قبل از برگردوندنش به ترکیب می خواسته بهش استراحت بده، و دومی آندره گومز هست. که خیلی اوقات ازش استفاده شده تا بتونه با سیستم و سبک تیم خودشو سازگار کنه. چون انریکه از گومز می خواد جانشین راکیتیچ، اینیستا و از همه مهم تر، بوسکتس باشه. نمی دونم فکر می کنی این جواب میده یا نه.

هانتر/ همین الان داشتیم از بوسکتس اینجا مصاحبه می گرفتیم و اینو در چند سال اخیر یاد گرفتیم که بوسکتس تو یه سری جزییات ریز به حدی فوق العاده اس که خیلی بازیکنای زیادی اون رو متوجه نمیشن. و او در این سیستم بزرگ شده. گومز تو این سیستم بزرگ نشده. پس آموزش به یه نفر برای جانشینی بوسکتس اونم وقتی خودِ سیستم در حال تغییره کار واقعا سختیه. پس نمی تونم خیلی راحت بیام بگم آره گومز می تونه این کارو بکنه. اما می خوام بگم گومز رو دوست دارم. ذهنیتش، رویکردش، نرخ تلاشش، ظرفیتش برای یادگیری، و نظمش. توی والنسیا و حتی پرتغال دیدیم که می تونه حریفان رو دریبل بزنه، می تونه از راه دور شوت بزنه، می تونه گل بزنه، می تونه حرکات فانتزی انجام بده و دوست داره هوادارو به وجد بیاره. وقتی انریکه اونو جای بوسکتس میذاره، گومز یه جور دیسیپلین نشون میده. و این کلیدیه. من هوادارشم و هنوز خیلی زوده قضاوتش کنیم. گومز بازیکنیه که از تماشاش لذت می بری و دوست داری رشد کنه.

بلگه/ اینم در مورد بارسلونا. یادتون باشه مطلب دوم ما در مورد اتلتیکو مادرید، سویا، ویارئال، اوساسونا و ... هم از دست ندید. اما برای این که اینو تموم کنیم، مساله آخر در مورد ترانسفر های بارسلوناس. اونا الان دنبال یه جانشین برای پست دفاع راست هستن. نمی دونیم ویدال میره یا نه باید منتظر بمونیم. از کانسلو یاد شده. از  خوارز یاد شده. دنبالشن نه؟

هانتر/  آره درسته و هر دومون از کیفیت و هوش و جنگندگی بالاش آگاهیم. اما آینده باید به کانسلو تعلق داشته باشه. من جانشین بهتری نمی بینم. و باید بگم یه کم ناامید میشم اگه این پایان راه واسه ویدال باشه. چون در مقاطعی نشون داده کیفیت لازم رو داره، حتی ذهنیت رو. من فکر می کنم از بین رفتن اعتماد بین ویدال و مربی ناراحت کننده هست چون می دونیم فوتبالیست خوبیه. و اگه بره یه باشگاه دیگه، چند ماهِ دیگه دوباره در این مورد حرف خواهیم زد که چقدر بازیکن خوبیه.

بلگه/ فکر می کنی بارسلونا به رئال برسه؟

هانتر/ غیر ممکن نیست، همه چی به گل های مادرید بستگی داره. اگه رونالدو به گل زدن ادامه بده اوضاع خوب می مونه. اما اگه این گل ها ناپدید بشن، اوضاع نزدیک تر میشه. من فکر می کنم همه چی نزدیک خواهد بود و در پایان یه تیم با اختلاف یه امتیاز قهرمان میشه.

بلگه/ بمون پشت تصویر، واسه قسمت دوم باهات کار داریم، از شما هم ممنونیم بیننده های عزیز. کریسمستون مبارک. دنبال قسمت دوم باشید ...

۵    
آی اسپورت
2016-12-25 20:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر