فهرست
نقاط ضعف کارنامه کی‌روش؛ بدون جام و کامبک!
نقاط ضعف کارنامه کی‌روش؛ بدون جام و کامبک!

نقاط ضعف کارنامه کی‌روش؛ بدون جام و کامبک!

آی اسپورت - کارلوس کی روش که تأثیرات مثبت و ارزشمندی در تیم ملی به جای گذاشت، نقاط ضعفی هم داشت که برخی از آنها به شدت مورد انتقاد قرار می گرفت. تیمی که در رقابت های جام جهانی رقابتی پایاپای با تیم های بزرگ اروپا و جهان داشت، در برخی مواقع به طرز باور نکردنی عملکرد ضعیفی به نمایش می گذاشت که تعجب هواداران و اهالی فوتبال را به دنبال داشت. در ادامه برخی نقاط تاریک و منفی در دوره هشت ساله حضور کی روش در تیم ملی ایران را بررسی می کنیم.

نتایج ضعیف برابر تیم های متوسط آسیایی

ایران در زمان کی روش برای اولین بار از لبنان گل خورد، اولین شکست تاریخ خود مقابل لبنان را تجربه کرد و نتیجه ای ضعیف را برای ایران ثبت کرد. تیم ملی برای اولین بار در یک بازی رسمی در ورزشگاه آزادی مقابل تیمی از آسیای میانه شکست خورد؛ باخت مقابل ازبکستان در مرحله انتخابی جام جهانی 2014 که صعود ایران به جام جهانی را تا حد زیادی به خطر انداخت.

سنگین ترین شکست در تاریخ جام ملت های آسیا

سنگین ترین شکست تیم ملی در تاریخ جام ملت های آسیا در سال 1988 رقم خورد که ایران با سه گل مغلوب کره جنوبی شد. شاگردان کی روش پس از 31 سال و برای دومین بار در تاریخ این رقابتها با همین نتیجه و این بار مقابل ژاپن شکست خوردند و کی روش شکستی را متحمل شد که بسیار دور از انتظار بود.

راه بازگشت مسدود بود!

کامبک یا بازگشت موفق به بازی؛ اتفاقی که هرگز در تیم کی روش به معنای واقعی رخ نداد. تیم کی روش بسیار سخت تسلیم حریف می شد و گل می خورد، اما با گل خوردن تیم ایران، کار برای بازگشت به بازی و جبران گل خورده بسیار سخت انجام می شد. تیم ملی در دوران کی روش در بازی های رسمی و دوستانه ای که با دو گل از حریف عقب بود، هرگز نتوانست به بازی برگشته و گل های خورده را جبران کند.

ناکامی در کسب جام و قهرمانی

این نقطه ضعف تنها به کارلوس کی روش محدود نمی شود؛ بلکه مربیان پیش از او هم در این امر ناکام بودند. به جز برانکو ایوانکوویچ که موفق به کسب عنوان سومی جام ملتها و قهرمانی بازی های آسیایی شد، سایر مربیان ایرانی طی حدود بیست سال گذشته توفیقی در این امر نداشتند و حالا نام کی روش هم در کنار آنها قرار می گیرد.

نتایج دور از انتظار برابر تیم های درجه 2

تیم ملی که با کی روش در مصاف با تیم های بزرگ، چه در جام جهانی و چه بازی های دوستانه، نتایج بسیار خوبی کسب کرده و باعث رضایت فوتبال دوستان شده بود، اما در برخی مقاطع در برابر تیم هایی بسیار ضعیف تر و بی کیفیت تر به نتایجی دست یافت که تعجب همه را به دنبال داشت. تیمی که در زمین بی طرف توانسته بود شیلی قهرمان آمریکای جنوبی را با همه ستارگانش با دو گل شکست دهد، در مصاف با ترکمنستان به تساوی یک بر یک رسید. تیم پیروز برابر مراکش در جام جهانی، برابر کویت نتیجه ای بهتر از تساوی یک بر یک به دست نیاورد، و مالدیو را با یک گل شکست داد. تیمی که لبنان را در مرحله مقدماتی جام ملت های آسیا و انتخابی جام جهانی با 4 و 5 گل شکست داد، چند ماه پیش از آن در دور رفت انتخابی جام جهانی با یک گل برابر لبنان شکست خورد.

ناموفق در بزنگاه های حیاتی

کی روش در دو دوره جام جهانی و دو دوره جام ملت های آسیا روی نیمکت ایران نشست؛ در هر دو دوره جام جهانی تا روز آخر بازیهای گروهی، ایران شانس صعود داشت. در جام ملت های آسیا هم دو بار از مرحله گروهی صعود کرد. دیدارهای ایران برابر تیم های بوسنی و هرزگوین (2014 برزیل)، عراق (2015 استرالیا)، پرتغال (2018 روسیه) و ژاپن (2019 امارات) چهار دیدار حیاتی و بسیار حساس تیم ملی در این چهار تورنمنت بودند؛ بزنگاه های حیاتی که عبور یا عدم عبور از آنها به معنای رسیدن به همه یا هیچ بود.

این بازیها مهم ترین مسابقه ایران در تورنمنت مربوطه بودند و پیروزی در این بازیها به منزله دستیابی به بخش مهمی از هدف اصلی ایران بود. به جز دیدار ایران برابر پرتغال در جام جهانی 2018 که شاگردان کی روش تیمی بسیار شایسته بودند، تیم ملی در سه بزنگاه دیگر نتوانست موفق باشد تا عملکرد ایران با برچسب ناکامی مشخص شود.

نود

۱۳ ۵  
آی اسپورت
2019-02-02 19:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
amir
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۰:۲۳
آخی! چه نقاط ضعف کوچیکی. کاش بهش یه هشت سال دیگه فرصت می‌دادن این نقاط ضعف کوچیکش رو ترمیم کنه. حیف که قدر این مرد بزرگ رو ندونستیم. دیگه با کی می‌تونیم به کره 6 تا و 4 تا بزنیم؟ ژاپن رو دو بار 2-1 ببریم؟ ایرلند رو شکست بدیم. بردن عراق برامون مثل آب خوردن باشه. افسوس و صد افسوس. بعد از رفتن کیروش باز به اون دوران بد برمی‌گردیم که سه تا از ژاپن می‌خوردیم و از لبنان و ترکمنستان و ازبکستان می‌باختیم و جلو مراکش گزارشگر بازی دقیقه ده آرزو میکرد بازی زودتر تموم بشه. بدون کیروش باز افتخارات ما میشه حذف تو یک چهارم نهایی جام ملت‌ها با باخت به عراق.
هشت سال دفاع
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۱:۴۳
امیدوارم روزی برسه که مربی های بازی های تخریبی محو شن از فوتبال. اگه از المان میبازیم بجاش یه ترانسفر به بایرن داریم. اگه تو جام جهانی‌فقط با آنگولا یه مساوی میگیریم بجاش از ابومسلم ودفولاد بازیکن بره پریمیر لیگ یا از پاس ‌سایپا برن لا لیگا
۷
احسان تاجی
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۲:۰۸
نقاط قوت برانگوه دلالوویچ کثیف هم غارت ثروت مردم ایران بود!
۱ ۱
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
يكشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷، ۱۳:۰۲
ادبیات لمپنی و شایسته تربیت یک عدد کاجی!
حرف حساب
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۲:۱۲
قهرمانی آسیا توسط قطر و درو کردن تمام عناوین بهترین توسط این تیم که مهم نیست! افتخار فقط لایی زدن به پیکی تو جام جهانی! افتخار یعنی دفاع خرکی تو شش قدم مقابل اسپانیا و آرژانتین که تازه منجر به باخت ما شد! افتخار یعنی فوتبال با مالکیت 80 به 20 جلوی مراکش و برد با یک گل بخودی کشکی!! ما که چیزی از فوتبال نمیفهمیم! هژبری و کیروشی پور و عشوندی و اشکریز و برخی هوادارن مثل پرسپولیس واقعی و .. فقط میفهمند!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر