فهرست
جانشین سوارز در بارسا؛ شکار شیرهای جوان
جانشین سوارز در بارسا؛ شکار شیرهای جوان

جانشین سوارز در بارسا؛ شکار شیرهای جوان

آی‌اسپورت- بعد از ۳ فصل خوب در بارسا، به نظر می‌رسد دوران حضور ستاره اروگوئه‌ای در نوکمپ رو به پایان است. به رغم نتیجه بد بارسلونا در مقابل رم و از دست دادن برد ۴-۱ بازی رفت  و حذف از لیگ قهرمانان اروپا، کاتالان‌ها در فصل جاری، فصل موفقی را سپری کرده‌اند. بلوگرانا اکنون بر صدر جدول لالیگا تکیه زده است و این اتفاق وقتی باارزش‌تر می‌شود که بدانیم بارسلونا تا این لحظه در لالیگا، شکستی را متحمل نشده است. مردان والورده در کوپادل‌ری هم به فینال رسیده‌اند تا همه این‌ها، نشانه‌هایی از یک فصل موفق برای بارسلونا باشد. بازیکنان کلیدی بارسلونا، از نظر  سنی در حدود ۳۰ سال دارند اما با این وجود، بازهم نمایش‌های خوبی را در ترکیب آبی و اناری‌ها، به نمایش گذاشته‌اند.

اما باوجود سن زیاد بازیکنان کلیدی، بازیکنان جوان هم در ترکیب بلوگرانا وجود دارند. مدیران بارسلونا، یری‌مینا را جایگزین خاویر ماسکرانو کردند و از سوی دیگر، عثمان دمبله، ستاره سابق دورتموند را به نیوکمپ آورده‌اند تا این بازیکن ۲۰ ساله در نیوکمپ هم ارزش‌های خود را به نمایش بگذارد. نلسون سمدو، دفاع راست ۲۴ ساله کاتالان‌ها هم در فصل جاری، عمل‌کرد موفقی را به ثبت رسانده‌اند. آرتور، هافبک ۲۱ ساله جوان و جویای نام بارسا نیز در این فصل برای جایگزینی راکیتیچ راهی بندر بارسلون شده است. درست است که برخی بازیکنان همانند آندره گومز نیز باید این تیم را ترک کنند اما مدیران این باشگاه، عمل‌کرد خوبی در جایگزین کردن برخی بازیکنان داشته‌اند.

اما مشکل اصلی بارسا به خط حمله این تیم باز می‌گردد. لوییز سوارز، ستاره اروگوئه‌ای خط آتش بارسلونا، اکنون ۳۱ ساله شده است و به همین دلیل، نمی‌تواند ۵۰ یا ۶۰ بازی کامل را در یک فصل با قدرت و ثبات کافی به ثبت برساند. محدودیت سوارز در بازی مقابل آاس‌رم پدیدار شد؛ جایی که او نمی‌توانست در زمینه سرعت با مدافعان آماده گرگ‌های پایتخت‌نشین رقابت کند. حال این آمادگی او  در بازی مقابل قرمزپوشان ایتالیایی را با بازی وی در مقابل پاریس‌سن‌ژرمن در سال ۲۰۱۵، مقایسه کنید. نکته مهم‌تر این است که هیچ بازیکنی چنین توانایی را ندارد که در همه بازی‌ها بازی کند و همواره فرم خوب خود را حفظ کند اما این ستاره اروگوئه، مجبور است تا تقریبا در همه بازی‌ها در ترکیب اصلی به میدان برود چرا که پاکو آلکاسر در غیاب این بازیکن، نمی‌تواند وظایف مهم را به خوبی برعهده بگیرد. به همین دلایل، بارسا به یک مهاجم خوب برای جایگزینی سوارز نیازمند است اما چه کسانی می‌توانند جانشین سوارز شوند؟  

انتخاب رویایی: محمد صلاح

وقتی شما با یک رویا طرف هستید، رویای بزرگی را زیر سر دارید و این امر، وقتی بزرگ‌تر می‌شود که شما باشگاهی همانند بارسلونا باشید. محمد صلاح در حال حاضر، روی بورس‌ترین مهاجم فوتبال جهان است. از آنجا که قدرت‌ بدنی سوارز طی سال‌های اخیر کاهش یافته است و او، آمادگی سال‌های اخیر را ندارد؛ بارسا باید به دنبال مهاجمی مانند صلاح باشد که در اوج توانایی‌های فیزیکی و تاکتیکی خود قرار دارد.

صلاح تا این لحظه، ۳۹ گل و ۱۱ پاس‌گل را در اولین فصل حضورش در لیورپول به ثمر رسانده است و در لیگ جزیره نیز آقای گل است. او در لیگ قهرمانان اروپا نیز وظیفه خود را به خوبی انجام داده است و لیورپول را برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ تا کنون، به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا فرستاده است. کاتالان‌ها یک بار موفق به خرید جانشین اینیستا از لیورپول شده‌اند و حالا هم شاید بخواهند تا جانشین سوارز را هم از لیورپول خریداری کنند که اگر این اتفاق بیافتد، می‌توان لیورپول را برای بارسلونا، همانند ساوتهمپتون برای لیورپول، قلم‌داد کرد و لیورپول را مرجع بارسلونا برای خرید بازیکنان نامید.

اگر صلاح راهی بندر بارسلون شود، کاتالان‌ها می‌توانند مسی را به پست شماره ۹ بیاورند و عثمان دمبله و محمد صلاح را در کنار او در خط حمله و در سیستم ۳-۳-۴ بازی دهند و اگر چنین خط حمله‌ای با خط هافبکی متشکل از بوسکتس، کوتینیو و آرتور حمایت شود، قطعا برای هر تیمی دردسر ساز خواهد بود. اما مشکل بزرگ بر سر راه این انتقال شاید لیورپول باشد. آن‌ها نمی‌خواهند اجازه رفتن بهترین بازیکن‌شان را صادر کنند و شاید بارسا، تنها باید به رویاپردازی ادامه دهد.

 
انتخاب واقع‌گرایانه: آنتوان گریزمان


شاید قراردادن نام واقع‌گرایانه بر روی بازیکنی همانند گریزمان، اشتباه به نظر برسد اما شایعات اخیر، او را تبدیل به بازیکنی با چنین نامی در این مقاله کرده است. گریزمان یک مهاجم فوق‌العاده است؛ گل‌زنی مقابل رئال‌ مادرید را به خوبی بلد است و در این فصل، کمک بسیاری به روخی‌بلانکو کرده است تا پسران ماتریس در این فصل، عملکرد خوبی را به ثبت رسانده باشند. او یک فوتبالیست باهوش است که هم موقعیت‌های بسیاری را خلق می‌کند و هم موقعیت‌های خلق‌شده برای خود را تبدیل به گل می‌کند و شاید یکی از مشکلات او این باشد که نمی‌تواند به خودش پاس بدهد.

او به خوبی می‌تواند جای سوارز را پر کند. او سرعت خوبی دارد، بر روی زمین و در بازی با توپ، فوق‌العاده است و روی هوا نیز با جایگیری‌های خوب خود، بسیار مثمر ثمر واقع می‌شود اما شاید تنها ضعف او نسبت به ستاره اروگوئه‌ای، قدرت بدنی کمتر اوست. اگر گریزمان بتواند راهی بارسلونا شود، کاتالان‌ها می‌توانند از سیستم ۱-۳-۲-۴ بهره بگیرند و گاهی گریزمان را به جای سوارز بازی دهند و در مواقع نیاز، او را یک خط عقب‌تر ببرند تا در میان سه هافبک قرار گیرد؛ با این ترکیب، تقریبا تمامی بازیکنان خط آتش بارسلونا، می‌توانند به اندازه کافی، استراحت داشته باشند. انتقال این ستاره فرانسوی به جمع بلوگرانا، برخلاف انتقال صلاح، کاملا عملی به نظر می‌رسد. علاقه‌مندان به فوتبال و رسانه‌ها، شایعاتی را مبنی بر انتقال وی به بارسلونا، پس از عدم انتقال او به منچستریونایتد مطرح کرده‌اند و حتی اعلام کرده‌اند که دلیل پوشیدن شماره ۱۴ توسط کوتینیو این است که شماره ۷ برای آنتوان گریزمان در باشگاه، باقی بماند.

 

انتخاب ریسکی: آنتونی مارسیال


ارنستووالورده در حال حاضر در ترکیب تیمش، یک مهاجم جنگنده، تکنیکی، پرسرعت و تقریبا فیزیکی را نیاز دارد که هم بتواند در پست مهاجم نوک و هم در پست وینگر و یا هافبک تهاجمی به بازی بپردازد و از نظر خلق موقعیت و گلزنی، بازیکن موفقی باشد. به طور خلاصه، والورده به بازیکنی همانند مارسیال نیاز دارد.

منچستریونایتد هم پس از این‌که مورینیو مارسیال را چندان در برنامه‌هایش جا نمی‌دهد، تمایل زیادی به فروش او با مبلغ بالا و به وجود آوردن درآمد برای خرید دیگر گزینه‌ها دارد. این ستاره فرانسوی، کمتر از ۲۵ سال سن دارد و بسیار تکنیکی است. او می‌تواند همان بازیکنی باشد که جای سوارز را به خوبی پرکند. به نظر می‌رسد بارسلونا در صورت انتقال وی، باید به سیستم ۳-۳-۴ روی بیاورد. مارسیال سابقه بازی در وینگر راست، وینگر چپ، مهاجم هدف، مهاجم سایه و هافبک تهاجمی را در باشگاه‌های سابقش تجربه کرده است و می‌تواند یک خرید خوب برای بلوگرانا باشد. مارسیال تا این لحظه به بارسلونا لینک نشده است اما با توجه به اطلاعات داده شده، به نظر می‌رسد که بهتر است بارسلونا گامی را برای خرید این ستاره جوان، رو به جلو بردارد.

 

پیشنهاد اسکواکا: تیمو ورنر

وقتی شما به مهاجمانی که بارسا می‌تواند بخرد نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که آن‌ها یک سوپراستار جوان را می‌خواهند اما اگر قراراست که این سوپراستارجوان، تمامی بازی‌ها را برای کاتالان‌ها انجام دهد، پس سرنوشت لوییز سوارز چه خواهد شد؟

او سه سال دیگر با بارسلونا قرارداد دارد و به نظر می‌رسد که او، با کمی استراحت، هنوز هم یکی از بهترین مهاجمان نوک دنیای فوتبال است و بارسلونا، چنین مهاجمی را به این راحتی‌ها، از دست نخواهد داد. باتوجه به چنین شرایطی، چرا بارسلونا نباید به دنبال یک ستاره بگردد که بتواند در طولانی‌مدت به خوبی و حتی بهتر از خود لوییز سوارز، جای این ستاره اروگوئه‌ای را پرکند و یا چرا بارسلونا نباید به دنبال یک مهاجمی باشد که به آسانی در دو سمت چپ و راست بازی کند و یا بهتر است بگوییم که چرا بارسلونا نباید هرچه زودتر برای خرید تیمو ورنر، اقدام کند؟

در صورت انتقال ورنر به نیوکمپ، او می‌تواند هم به عنوان ذخیره سوارز و هم به عنوان ذخیره دمبله و یا حتی جانشین یکی از این دو، به فعالیت بپردازد. مهاجم خوش‌آتیه و گل‌زن لایپزیش که در فصل نقل و انتقالات، با پیشنهاد‌های بسیاری مواجه خواهد شد و یکی از ملی‌پوشان تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز خواهد بود، می‌تواند عصای دست والورده و مدیران بارسا شود. او با وجود این که تنها ۲۲ سال دارد، تا این لحظه ۷۱ بازی را برای این تیم آلمانی به ثبت رسانده است و ۴۰ گل را نیز به ثمر رسانده است تا کیفیت خود را نشان دهد.

 

ترجمه از اسکواکا محمد مهدی موسی‌پور

ورزش سه

۶ ۱  
آی اسپورت
2018-04-13 21:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
پیشنهاد برانکو
جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۲۰
محسن ربیع خواه
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر