فهرست
شب جاودانه سویل برای شیرهای جوان
شب جاودانه سویل برای شیرهای جوان

شب جاودانه سویل برای شیرهای جوان

آی‌اسپورت – در دقایق پایانی نیمه اول شاید حتی خود گرت ساوتگیت هم با وجود تمام ایمانی که تیم جوانش دارد برای باور نتیجه به مشکل خورده بود. سکوت استادیوم ریکا در کرواسی حسی سورئال با خودش داشت، اما چهره اسپانیایی‌ها در آندالوس حتی غیر واقعی‌تر هم به نظر می‌رسید.

این بازی دستاورد تمام تلاش‌هایی بود که ساوتگیت برای تیمش کرده. این جوان‌ترین انگلیس در 59 سال اخیر بود و در ترکیب اصلی‌اش تنها یک بازیکن بالای 25 سال داشت (کیران تریپیه، 28)، تیمی که در نیمه اول دستورات مربی‌اش را به نهایت دقت اجرا کرد و با هر حمله به نظر می‌رسید قادر به باز کردن دروازه میزبان نامدارش است.

با اینکه انگلیس به نیمه نهایی جام جهانی روسیه رسید، اما شاگردان ساوتگیت مقابل کرواسی و بلژیک (دو بار) در همین تورنمنت شکست خوردند و در بازی‌های دوستانه خودشان امسال برابر آلمان و فرانسه هم زانو زده بودند. پس پیروزی مقابل اسپانیا، تیمی که در 15 سال بود در بازی‌های رسمی خانگی شکست نخورده بود معنا و مفهومی فرای صرفا یک بازی داشت. انگلیس حالا دیگر تیمی نیست که همیشه برابر قدرت‌های اول اروپایی دست پایین را داشته باشد.

نکته مهم دیگر این بازی از منظر انفرادی، رستگاری مارکوس رشفورد و رحیم استرلینگ بود، مهاجمینی که پاسخی محکم به منتقدین‌شان دادند. استرلینگ سه سال بود برای انگلیس گل نزده بود و رشفورد دو فرصت ساده را مقابل کرواسی از دست داده بود. اما اصرار ساوتگیت به تغییر سیستم به 3-3-4 و قرار دادن این دو ستاره جوان باشگاه‌های منچستری کنار هری کین نتیجه‌ای باورنکردنی، حتی از منظر خود او داشت. بی جهت نبود که ساوتگیت در کنفرانس خبری قبل از بازی با شجاعت از قدرت هجومی تیمش دفاع کرده بود.

استرلینگ گل اول بازی را روی پاس عالی رشفورد زد، روی یک ضد حمله که جردن پیکفورد شروعش کرده بود و کین پاس منجر به پاس گل را داده بود. گل دوم باز هم حاصل ضربه بلند و هوشمندانه و دقیق پیکفورد بود، توپی که در حالی به کین رسید که بین چهار بازیکن اسپانیا گیر کرده بود. اما استارت انفجاری رشفورد و قدرت حفظ توپ کین و دید بالایش، مهاجم جوان یونایتد را با داوید دخئا تک به تک کرد تا دروازه اسپانیا برای دومین بار هم فرو بریزد. روی گل سوم هم کین یک بار دیگر از خط آفساید اسپانیا فرار کرد و پاس چیپ راس بارکلی را به استرلینگی رساند که دروازه خالی را مقابل خودش می‌دید. بدین ترتیب کین، آقای گل جام جهانی 2018، با اینکه برای هفتمین بازی پیاپی ملی موفق به گلزنی نشد، ارزش خودش را به عنوان مهاجمی که عملا نقشی بین شماره 9 کاذب و هافبک شماره 10 را بازی می‌کند به اثبات رساند.

مهمترین عامل اما در پیروزی بزرگ شیرهای جوان در سویل شجاعت آن‌ها از همان دقیقه اول بود. اریک دایر 18 ثانیه از سوت شروع گذشته با شدت سرخیو بوسکتس را پرس کرد، هافبکی که در پیروزی 1-2 اسپانیا در ومبلی جریان بازی را دیکته کرده بود. در ادامه این خود دایر بود که با تکلی محکم سرخیو راموس را در دقیقه یازدهم در باکس خودشان نقش زمین کرد. اخطاری که هافبک تاتنهام بابت این تکل گرفت ارزش کاری که برای تیمش به لحاظ ذهنی کرد را داشت.

این رویکرد ذهنی و شجاعانه را خود ساوتگیت بعد از بازی چنین توضیح داد: «همه می‌دانند اگر به راموس و بوسکتس زمان و فضا بدهید کل کنترل بازی را در دست می‌گیرند. بازی‌های ملی این دو از کل بازی‌های ملی اسکواد ما بیشتر است. پس قبل از بازی درباره ذهنیتی که باید مقابل آن‌ها داشته باشیم صحبت کردیم و اینکه چطور باید بدون توپ بهشان حمله کنیم و اینکه باور داشته باشیم پیروزی در خانه آن‌ها ممکن است. هوشمندی تاکتیکی جای خودش را دارد، اما شجاعت شاخ به شاخ شدن با این بازیکنان باتجربه عاملی حیاتی برای گرفتن چنین نتایجی است.»

خط میانی انگلیس هم در نیمه اول که متشکل از دایر، بارکلی و هری وینکس بود مقابل خط میانی اسپانیا متشکل از بوسکتس، تیاگو آلکانتارا و سائول نیگز، نمایشی فرای انتظار داشت. در نیمه دوم اما همانطور که انتظار می‌رفت روند بازی یک‌طرفه شد و اسپانیا فشار زیادی آورد و در نهایت با دو ضربه سر پاکو آلکاسر و راموس، در دقیقه 98 بازی به دو گل رسید. اسپانیایی‌ها در این بازی تیر دروازه انگلیس را هم به لرزه درآورند و از یک پنالتی هم محروم شدند. اما در نهایت کیفیت بازی تیم ساوتگیت در نیمه اول به قدری بود که آن‌ها را لایق این پیروزی جاودانه نشان دهد. این شبی بود که ساوتگیت و پسران جوانش هرگز فراموش نخواهند کرد، شبی که استانداردی جدید برای فوتبال ملی انگلیس ثبت کرد.

۲    
آی اسپورت
2018-10-16 10:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر