فهرست
آیا سیتیزن‌ها بیش از حد به پپ وابسته شده‌اند؟
آیا سیتیزن‌ها بیش از حد به پپ وابسته شده‌اند؟

آیا سیتیزن‌ها بیش از حد به پپ وابسته شده‌اند؟

آی‌اسپورت – این فقط یک بازی بود، یک شکست در اولین بازی دور گروهی از چمپیونز لیگ. منچستر سیتی وقت زیادی برای جبران این شکست دارد. شاید در انتهای فصل وقتی به این بازی بازگردیم ببینیم که شکست خانگی مقابل لیون صرفا لغزشی یک شبه بوده که برای هر تیمی پیش می‌آید. سیتی حتی با اینکه در بهترین فرمش هم نبود می‌توانست این بازی را ببرد، چون بیش از دو برابر ضربه به دروازه حریف داشت. پس نیازی به وحشت کردن نیست. در عین حال اما نباید از نگرانی‌هایی که این بازی برای سیتی پدید آورد هم چشم پوشید.

پپ گواردیولا گویا برای این فصل الگوهای جدیدی برای تیمش برای بازی‌های چمپیونز لیگ طراحی کرده، الگوهایی که بهشان کمک کند بازی‌های بزرگ را ببرند. به صورت طبیعی جا افتادن این طرح‌های جدید زمان می‌برد. شاید حتی این نشانه بدی نباشد که تیم گواردیولا، برعکس روند معمولش، از ابتدای فصل اوج نگیرد و در مقطع پایانی فصل به جای افت کردن به فرم ایدئالش برسد.

نگرانی اصلی اما دو مشکل تکراری است. مسئله اول شکنندگی سیتی مقابل پرس شدید و بالای حریف است. هر دو گل لیون در این شب بلافاصله بعد از از دست دادن توپ توسط سیتیزن‌ها شکل گرفت. البته نه فقط سیتی، بلکه هیچ تیمی دوست ندارد با پرس شدید و بالای حریف مواجه شود. از سوی دیگر اما این استراتژی‌ای با ریسکی بسیار بالاست. اگر پرس حریف در زمین سیتی نتیجه ندهد، بازیکنان این تیم می‌توانند از فضای ایجاد شده بین خطوط تیم مقابل بیشترین استفاده را ببرند، بلایی که دقیقا سر هادرزفیلد افتاد. به هر شکل حتی اگر الگوهای جدید گواردیولا هم در راه حل این مسئله کمکی به تیمش نکند، بازگشت کوین دبروینه در دو ماه آینده می‌تواند راه حلی اساسی برای سیتی باشد.

مسئله نگران‌کننده‌تر اما نکته‌ایست که شاید کمتر قابل اندازه‌گیری باشد، مفهومی که مردان سنتی‌تر فوتبال عاشقش هستند: رهبری. گواردیولا یکی از پر جنب و جوش‌ترین مربیان فوتبال است، مربی‌ای که مدام کنار خط به بازیکنانش دستورات تاکتیکی می‌دهد و همچنان مغز متفکر تیمش باقی مانده، با اینکه خودش در زمین حضور ندارد. در واقع گواردیولا بازیکنی ندارد که نماینده کامل او در زمین باشد، کاری که خودش برای یوهان کرویف در بارسلونا می‌کرد و نقشی که ژاوی برای خودش در همین تیم به عهده داشت.

این مسئله هم مادامی که او کنار خط باشد چندان نگران‌کننده نیست. اما در شکست مقابل لیون، وقتی پپ به خاطر محرومیتی که از فصل پیش بهش تحمیل شده بود مجبور بود بازی را از روی سکوها تماشا کند، به وضوح اثر غیبت او کنار خط دیده می‌شد. پپ نمی‌توانست مدیریت خرد خودش که در آن تخصص دارد را از روی سکوها انجام دهد.

این مسئله با فلسفه فوتبال او که تاکید روی تیم بودن دارد و جایی برای فردگرایی نمی‌گذارد تشدید می‌شود. اگر بازیکنی از سیستم خارج شود و کار خودش را بکند کل این سیستم به هم می‌ریزد و شکسته می‌شود. نه اینکه سیتی به بازیکن انفرادی‌ای مثل نیمار نیاز داشته باشد، اما گاهی به نظر می‌رسد این تیم، به خصوص در شرایط سخت، شخصیت لازم و یک رهبر واقعی در زمین را ندارد، مخصوصا وقتی وینسنت کمپانی غایب باشد.

زلاتان ابراهیموویچ در کتابش بازیکنان بارسلونایِ گواردیولا را به بچه مدرسه‌ای‌هایی سر به زیر و حرف گوش‌کن تشبیه می‌کند، شاگردانی که برای جهت‌یابی نیاز به نقشه معلمشان دارند. اگر این فلسفه به بهترین شکلش اجرا شود می‌تواند فوتبالی بی‌نظیر پدید آورد، فوتبالی که در آن یازده بازیکن مثل یک بازیکن بازی می‌کنند. در غیر این صورت اما گاهی وقتی اوضاع جوری که باید و پیش‌بینی شده پیش نمی‌رود هیچ بازیکنی در زمین پیدا نمی‌شود که با تصمیم لحظه‌ای خودش جریان بازی را عوض کند، نکته‌ای که در دقایق پایانی بازی سیتی مقابل لیون دیدیم.

این مسئله خودش اما یکی از پارادوکس‌ها بزرگ دوران پسا-کرویوفیسم است، اینکه خود اصالت سبک این فوتبال عاملی ضربه‌زننده به آن می‌شود. برای همین بود که خود یوهان کرویف هریستو استویچکوف را به بارسلونا برد تا عاملی به نام "مالا لچه" را به تیمش اضافه کند. این اصطلاح به معنی "شیر فاسد" است، اما مفهمومش بازیکنی است که گاهی از سیستم خارج می‌شود و با بداهه‌نوازی خودش تیمش در یک لحظه نجات می‌دهد. این عاملی بود که از نظر کرویف تیمش کم داشت.

بیش از این زیر سوال بردن تیمی که فصل پیش با شکستن تقریبا تمام رکوردها لیگ برتر را فتح کرده شاید غریب به نظر برسد، اما نمی‌توان از تصور گذشت که شاید سیتی نیاز به اندکی فردگرایی بیشتر در تیمش داشته باشد، نیاز به بازیکنانی که در یک لحظه، بدون نیاز به راهنمایی‌های گواردیولا تصمیمی کلیدی بگیرند.

۴    
آی اسپورت
2018-09-22 11:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر