فهرست
بازگشت بزرگان؛ لیگ داغ‌تر از همیشه
بازگشت بزرگان؛ لیگ داغ‌تر از همیشه

بازگشت بزرگان؛ لیگ داغ‌تر از همیشه

آی اسپورت - چیزی تا پایان نیم فصل اول لیگ برتر باقی نمانده است. برخی تیم‌ها دو و بعصی دیگر سه بازی تا پایان نیم فصل در پیش دارند. روز پنج شنبه پرسپولیس و استقلال با پیروزی در مقابل رقیبان‌شان دوباره تنور لیگ را داغ کردند. هر دوی این تیم‌ها به نحوی از کوران لیگ دور افتاده بودند. استقلال به خاطر چند نتیجه بد از بالای جدول فاصله گرفته بود و در میانه جدول جا خوش کرده بود. اما با دو برد متوالی در مقابل تیم‌هایی از خوزستان 6 امتیاز گرفت و خودش را تا رده پنجم جدول بالا کشید. در طرف مقابل پرسپولیس که تمام حواسش را معطوف لیگ قهرمانان آسیا کرده بود بعد از نایب قهرمانی در این تورنمنت، روی لیگ برتر متمرکز شد. تیم برانکو هم بعد از تساوی جنجالی مقابل تراکتورسازی، پنج شنبه در تبریز موفق شد ماشین سازی را شکست بدهد و به رده سوم برگردد. بازگشت پرسپولیس و استقلال به مبارزه برای قهرمانی لیگ، در کنار اوج گیری و درخشش تیم‌هایی مثل پدیده مشهد، سپاهان اصفهان و تراکتورسازی تبریز نوید یک نیم فصل دوم داغ و پرهیجان را می‌دهد. نیم‌فصلی که بعد از پایان جام ملت‌های آسیا و در اواسط بهمن ماه آغاز می‌شود.

پرسپولیس برانکو؛ تسلیم ناپذیر

وضعیت پرسپولیس عجیب و غریب و باورنکردنی است. این تیم که دو پنجره محرومیت نقل و انتقالاتی را پشت سر گذاشته از لحظا نیروی انسانی اوضاع وخیمی دارد. استفاده مداوم برانکو از تعداد محدودی بازیکن باعث شده میزان آسیب پذیری آن‌ها بالا برود. برای همین هست که بازیکنی مثل سیامک نعمتی در جریان تمرین پرسپولیس مصدوم می‌شود. قبل از پرسپولیس تعداد قابل توجهی بازیکن مصدوم داشت. محسن ربیع‌خواه در اواسط نیم فصل دوم لیگ هفدهم رباط صلیی پاره کرده بود و به تازگی به شرایط بازی کردن رسیده است. حسین ماهینی در دربی و محمد انصاری در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا رباط صلیبی پاره کردند. کمال کامیابی‌نیا همچنان درگیر کتف آسیب پذیرش است و یک در میان بازی‌های پرسپولیس را از دست می‌دهد. او باید کتفش را در اسرع وقت جراحی کند اما فعلا و به خاطر کمبود بازیکن تن به این کار نداده است. شایان مصلح هم در بازی مقابل تراکتورسازی آسیب دیده و وضعیت نامشخصی دارد. شجاع خلیل‌زاده هم مدت‌هاست با گردن آسیب دیده‌اش مدارا می‌کند و مثل کمال باید خودش را اساسی مدارا کند. در همین حال روی نیمکت پرسپولیس بازیکنانی نشسته‌اند که برخی‌شان سابق بازی در لیگ برتر را ندارند و مجرب‌ترین‌شان شاید در مجموع به اندازه 5 بازی سابقه حضور در لیگ برتر را دارند. تقریبا تمام شرایط برای سقوط و نتیجه نگرفتن «پرسپولیس برانکو» فراهم است اما پرسپولیس با تلاش زیاد بازیکنان در زمین و تدابیر برانکو روی نیمکت به طور عجیبی هنوز روی ریل موفقیت است. بعد از 12 بازی در لیگ پرسپولیس در کنار سپاهان تنها تیم‌های بدون شکست لیگ برتر هستند. بعد از نایب قهرمانی در آسیا که پیش بینی می‌شد پرسپولیسی‌ها دچار افت روحی و جسمی شدید شوند این اتفاق نیفتاد و پرسپولیس در 3 بازی سخت مقابل پیکان، تراکتورسازی و ماشین سازی به دو برد و یک تساوی دست پیدا کرد.

بازی‌های مانده؛ سخت‌تر از سخت

پرسپولیس تا پایان نیم فصل 3 بازی در پیش دارد. طرفداران این تیم شاید پیش خودشان فکر می‌کنند که پرسپولیس در حال حاضر سخت‌ترین روزهای فصل را پشت سر می‌گذار. اما مرور بازی‌های باقی مانده نشان می‌دهد اوضاع در آینده‌ای نزدیک از این ههم سخت‌تر خواهد بود. هر 3 بازی باقی مانده پرسپولیس بازی‌های سختی هستند. تیم برانکو روز 13 آذر بازی عقب‌افتاده‌اش با ذوب‌آهن را برگزار می‌کند. این ساده‌ترین بازی پرسپولیس تا نیم فصل است! چرا که در تهران برگزار می‌شود و حریف فعلا در رده سیزدهم جدول است. اما دشواری کار اینجاست که پرسپولیس همچنان پر است از بازیکنان مصدوم و فشردگی بازی‌ها فرصتی برای بازگشت بازیکنان مصدوم این تیم نمی‌گذارد. ضمن اینکه مدیران ذوب‌آهن به تازگی سکان هدایت تیم‌شان را به علیرضا منصوریان سپرده‌اند که انگیزه‌های زیادی برای بازی با پرسپولیس دارد. به این مساله حضور محسن مسلمان در ذوب‌آهن را اضافه کنید تا متوجه شوید رقیب بعدی پرسپولیس چه انگیزه‌ای دارد. 5 روز بعد پرسپولیس باید به اصفهان برود تا در یک بازی سخت‌تر، مهمان سپاهان اصفهان باشد. سپاهان با امیر قلعه‌نویی به اوج برگشته و الان تیم دوم جدول است. رویارویی‌های پرسپولیس با امیر قلعه نویی همیشه سخت و پرهیجان بوده است و هواداران پرسپولیس می‌دانند چه بازی سختی در انتظار تیم‌شان است. بعد از این بازی پرسپولیس به تهران بر‌می‌گردد تا در آخرین بازی نیم فصل اول، میزبان تیم سخت‌کوش و باانگیزه پارس جنوبی جم باشد. پارسی‌ها مثل سال گذشته تیم خوبی هستند. آن‌ها سال گذشته در جم در آخرین دقیقه بازی مغلوب پرسپولیس شدند و در بازی برگشت موفق شدند در ورزشگاه آزادی پرسپولیس را متوقف کنند. تیم مهدی تارتار امسال هم خوب عمل کرده و فراتر از انتظار ظاهر شده است.

پیش بینی آینده؛ حداقل 6 امتیاز دیگر

اگرچه بازی‌های سختی پیش روی تیم برانکو است اما پرسپولیس نشان داده در این فصل نمی‌خواهد تسلیم شود و هوادارانش را ناامید کند. با توجه به تجربه برانکو و انگیزه بالای پرسپولیسی‌ها برای ماندن در کورس قهرمانی پیش بینی‌ می‌شود این تیم در دو بازی مقابل ذوب آهن و پارس جنوبی جم پیروز شود. برای بازی با سپاهان در اصفهان هم اگر در بدبینانه‌ترین حالت باخت در نظر بگیریم پرسپولیس تا پایان نیم فصل 6 امتیاز دیگر می‌گیرد.

استقلال شفر؛ بازگشت قابل پیش بینی

استقلال بحران را پشت سر گذاشته است. لااقل فعلا این طور به نظر می‌رسد. تیم وینفرد شفر در بازی روز پنج شنبه مقابل صنعت نفت آبادان با ارائه یک بازی برتر 3 گل زد و یک برد شیرین به دست آورد. خیلی‌ها این بازی را بهترین نمایش این فصل استقلال می‌دانند. حتی بهتر از روزی که موفق شدند در همین فصل تراکتورسازی را در آزادی با 3 گل شکست بدهند. استقلال بعد از پشت سر گذاشتن یک برهه بد که منجر به سقوط این تیم به رده‌های پایینی جدول و البته حذف از جام حذفی شد دو بازی اخیرش را با برد به پایان برده است. این برای اولین در این فصل است که استقلال دو هفته متوالی را با برد پشت سر می‌گذارد. البته او هم دشواری‌های زیادی در این فصل داشته است. جدایی چند بازیکن اصلی از تیم، مصدومیت چند بازیکن که البته شدید نبوده، جواب ندادن خریدهای جدید به خصوص خارجی‌ها و البته حاشیه‌های داخلی باشگاه، کار را برای مرد سپیدموی آلمانی سخت کرده بود. ماجرای کمیته فنی باشگاه و جلساتی که با این کمیته درباره برخی بازیکنان داشت هم، روی تمرکز او تاثیر منفی گذاشته بود. نتایج سینوسی هم اجازه تحلیل و بررسی درست وضعیت استقلال را نمی‌داد. شفر در این مدت بارها از جدایی بازیکنان مهم و کلیدی تیمش در پایان فصل گذشته گفت و این موضوع باعث بروز انتقاداتی از او شد. کارشناسان معتقد بودند که این حرف‌ها باعث رنجش و تضعیف روحیه بازیکنان فعلی تیم می‌شود که منطقی هم به نظر می‌رسید. از روزی که شفر این رویه را کنار گذاشت و روی تیم فعلی‌اش تمرکز کرد اوضاع استقلال هم بهتر شد. نمایش تیم شفر در مقابل صنعت نفت آبادان نشان داد وضعیت آن‌قدرها هم بد نیست. شفر با همین بازیکنان هم می‌تواند به نتایج مد نظرش برسد اما اضافه شدن یکی دو بازیکن خوب در نیم فصل قطعا شرایط آبی‌های تهران را هم بهتر خواهد کرد.

بازی‌های مانده؛ به استقلال بستگی دارد

شواهد نشان می‌دهند که شفر کم کم دارد به بهترین ترکیب و بهترین سیستم برای تیمش می‌رسد. استقلال در دو بازی اخیر روان‌تر بازی کرده است. اعتماد به نفس بازیکنان به طور محسوسی افزایش پیدا کرده. جوان‌ترهای تیم به طور عجیب و خوشحال کننده‌ای می‌درخشند. خود شفر هم به رغم نتایج ضعیف در چند هفته گذشته هنوز مورد اعتماد باشگاه و هواداران استقلال است. او فارغ از تمام حواشی باشگاه، مثل کمیته فنی و ماجرای سوپرجام و درگیری‌های باشگاه‌ها با تیم ملی کار خودش را می‌کند. نتیجه هم این شده که بازیکنی مثل همام طارق بهتر و بهتر می‌شود و در روند مثبت تیم نقش موثری ایفا می‌کند. همین اتفاق در مورد مارکوس نویمایر و کمی کمتر در مورد الحاجی گرو هم می‌افتد. در این شرایط استقلال دو بازی دیگر تا پایان نیم فصل دارد. بازی بعدی آبی‌ها روز 16 آذر در رشت و مقابل سپیدرود برگزار می‌شود که قطعا بازی سختی است. سپیدرود در بازی‌های خانگی تیم بسیار بهتری است. این مساله از سال قبل در این تیم به چشم می‌خورد. آن‌ها سال گذشته در رشت با یک گل دیر هنگام مغلوب پرسپولیس قدرتمند آن روزها شدند و به استقلال هم دو بر یک باختند. با آمدن علی کریمی به سپیدرود این خصیصه در تیم رشتی تقویت شده است. روز 22 آذر استقلال در تهران میزبان تیم قدرتمند و شگفتی ساز این فصل یعنی پدیده است. این بازی یک بازی عقب افتاده از هفته دوازدهم است که لغو شده بود و حاشیه‌های زیادی را هم به دنبال داشت. بازی با پدیده بسیار سخت است. پدیده علاوه بر نتیجه‌گیری عالی، در نوع بازی هم بسیار پیشرفته و مترقی است و این کار استقلال و شفر را برای پیروزی بر صدرنشین لیگ سخت می‌کند.

پیش بینی آینده؛ 4 امتیاز

بازی در رشت همیشه و برای همه تیم‌ها سخت است. اما استقلال امیدوار است به کمک تجربه شفر و اعتماد به نفس بالای بازیکنانش نتیجه مطلوبی در رشت بگیرد. بازی با پدیده هم نیازی به توضیح ندارد. این تیم معمولا لقمه گلوگیری برای استقلال بوده است و در این فصل هم که بهتر از همیشه نتیجه گرفته است. گرفتن 6 امتیاز از این دو بازی ایده‌آل‌ترین نتیجه ممکن برای آبی‌هاست اما 4 امتیاز هم راضی کننده به نظر می‌رسد.

احتمال قوی؛ پنج ضلعی قهرمانی

رقابت احتمالی پرسپولیس و استقلال در نیم فصل دوم برای رسیدن به صدر قطعا برای هواداران فوتبال در ایران جذاب خواهد بود. اما چیزی که به این جذابیت دامن می‌زند حضور چند تیم قدرتمند و مدعی دیگر است. بعد از چند سال که پرسپولیس در رقابت برای قهرمانی بی رقیب بود و نهایتا یک رقیب نسبتا نزدیک داشت امسال شرایط به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد حداقل 5 تیم در کورس قهرمانی خواهند بود. آخرین بار در لیگ سیزدهم این اتفاق افتاده بود. جایی که 5 تیم فولاد خوزستان، پرسپولیس، سپاهان اصفهان، نفت تهران و استقلال تهران در روز آخر شانس قهرمانی داشتند که در نهایت فولاد به این افتخار رسید. در لیگ چهاردهم هم 3 تیم سپاهان، تراکتورسازی و نفت تهران در روز پایانی شانس قهرمانی داشتند که این بار سپاهان قهرمان شد. اگر اتفاق خاصی در ادامه مسابقات لیگ و در نیم فصل دوم نیفتد 5 تیم می‌توانند مدعی جدی قهرمانی باشند. به جز پرسپولیس و استقلال که شرایط‌شان بررسی شد تیم‌های پدیده مشهد، سپاهان اصفهان و تراکتورسازی تبریز هم پتانسیل قهرمانی در این فصل را دارند. تراکتورسازی با محمد تقوی روند بسیار خوبی در پیش گرفته است و اگر بتواند با رفتن دو مهاجم خارجی‌اش یعنی آنتونی استوکس و هری لی اروین کنار بیاید و جانشین‌های مناسبی برای آن‌ها پیدا کند می‌تواند در لیگ هجدهم بالاخره به رویای قهرمانی در لیگ برتر برسد. آن‌ها امروز در جم میهمان پارس جنوبی هستند که بازی سختی محسوب می‌شود. سپاهان اصفهان با امیر قلعه نویی روزهای خوبی را تجربه می‌کند. قلعه نویی در ابتدای فصل با جذاب بازیکنان مورد نیازش توانست کم کم سبک بازی مورد علاقه‌اش را در این تیم به اجرا بگذارد و حالا سپاهان بعد از چند سال بد، دوباره مدعی جدی قهرمانی است. آن‌ها یک تیم گلزن و سخت‌کوش هستند که به کمتر تیمی باج می‌دهند. دیروز هم موفق شدند در یک بازی حساس پدیده را ببرند و بعد از هفته‌ها جای پدیده را در صدر جدول بگیرند.

اما اگر بخواهیم وضعیت فعلی جدول و بازی‌های نیم فصل را معیار اصلی پیش‌بینی درباره مدعیان قهرمانی در نظر بگیریم باید پدیده را مدعی اول قهرمانی در لیگ برتر بدانیم. این تیم مشهدی که در فصل گذشته در برهه‌ای از فصل یکی از مدعیان سقطوط به دسته پایین‌تر بود با امدن یحیی گل محمدی از این رو به آن رو شد. آن‌ها به رغم مشکلات مالی زیاد، خیلی آرام و بی سر و صدا صدرنشین شدند و در طول نیم فصل در اوج ماندند. نکته قابل ستایش در مورد پدیده این است که در باره موفقیت‌های این تیم هیچ حرف و حدیثی وجود ندارد و آن‌ها کاملا فنی و فوتبالی در صدر جدول هستند! اما در مورد بقیه تیم‌های مدعی حرف و حدیث زیاد است و هر کدام در مورد مساله به خصوصی در مظان اتهام هستند.

سازندگی

۱۵ ۹  
آی اسپورت
2018-12-02 00:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
سعید از خوزستان
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۰:۳۱
باند رسانه ای باشگاه مافیایی پرسپولیس می خواد با طرح مسئله درآمد 60 میلیاردی از نایب قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان آسیا فضا را برای حمایت های وزارت ورزش از تیم محبوب خود مهیا کنه........
در خوشبینانه ترین حالت این تیم به خاطر حضور در فینال آسیا درآمدی در حدود 9 میلیارد تومان کسب خواهد کرد و در مقابل تیم استقلال نیز به دلیل حضور در بین 8 تیم نهایی مبلغی نزدیک به 3/5 میلیارد تومان به دست خواهد آورد.......
اما برنامه ریزی طراحی شده به شکلی پیش خواهد رفت که بحث پیش خور شدن 18 میلیاردی استقلال از اسپانسر فعلی در کنار درآمد تیم رقیب از نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان قرار خواهد گرفت تا تمامی اقدامات مربوط به تضعیف احتمالی استقلال و تقویت تیم محبوب وزارت ورزش لاپوشانی شود.......
ظاهرا وزارت ورزش مخالفت خودش را با تغییر اسپانسر اعلام کرده و خواهان پایبندی به قرارداد میان باشگاه و شرکت ایرانسل هستش.......
ظاهرا یک شرکت خصوصی طی ملاقات های متعدد خواهان اسپانسری آبی های پایتخت هستش ولی وزارت ورزش با مخالفت خود سعی به مدیریت صندوق مالی استقلال داره........
وزارت ورزش در شرایطی که استقلال در نیم فصل دوم میباستی تقویت بشه مجددا تضعیف استقلال را همچون ابتدای فصل در دستور کار قرار داده......
حالا که استقلال با یک تیم جدید به دوران اوجش رسیده و به دنبال قهرمانی در لیگ و قهرمانی در آسیا در فصل ۲۰۱۹ هستش و تاوان تشکیل این تیم جدید از دست دادن ( قهرمانی آسیا 2018+ جام حذفی ) بوده ،،،، دوباره با خیانت وزارت ورزش شرایط ابتدای فصل ( جدایی نورافکن + ابراهیمی + جباروف + حسینی + تیام ) مجددا گریبان استقلال را نگیره.....
اکثر مشکلات تیم ما ناشی ازنفوذ مافیایی رسانه های سرخ و کارهای زشت دولتی دشمن ما است....
چیزی که متاسفانه در سالهای اخیر تیم رسانه ای استقلال در ان شل عمل نموده است و فضا را با جولان به قلم به دستان سرخ برای کوبیدن استقلال باز گشاده است......
اینکه فکر کنید اگر کاری به کار انان نداشته باشیم انها هم کاری به کار ما نخواهند داشت بسیار ساده لوحانه و احمقانه و کودکانه است....
استقلال باید نیمی از توانش را بگذاره برای شکست رقیب ناجوانمردی که موذیانه و شیطان صفتانه و مدام به فکر تضعیف و تخریب استقلال است تا خود را بالا بکشد......
کاج
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۰۷
سریع برو خودت رو به دکتر نشون بده چون بیماریت داره غیرقابل کنترل میشه. ابله رسما AFC اعلام کرده پاداش نایب قهرمانی 2 میلیون دلاره و هرمرحله صعود هم پاداش داشته + عواید بلیط فروشی!
یعنی میخوای بگی کیسه که السد اومد تو ازادی سه تا گذاشت درش با پرسپولیس که به فینال رسید درامد یکسانی داشته؟ حالا در نظر بگیرید یکساله هیچ بازیکنی هم نخریدیم و درامد اسپانسری بیشتری هم از کیسه داریم.
ظاهرا بریزبپاش های اول فصل کافی نبوده شلمغزهایی مثل این دارن زمینه رو واسه بریزبپاش زمستانی اغاز میکنن ولی کور خوندین. برو ببین چرا کیسه با این همه هزینه هیچ گهی نشده که قطعا به خاطر ذات پلشت هوادارای کیسه و پول های مفته
۸
6
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۴:۲۲
درامد پرسپولیس نزدیک به 3 میلیون دلار بوده ولی خداوکیلی جنسی که زدی خوب بهت فاز داده که به 9 میلیارد رسیدی.
خداروشکر که دشمنان پرسپولیس در زمره احمق ترین و بیسوادترین ادم ها هستن
۲
مانی آبی
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۰:۳۴
همه میدونن که 2 قهرمانی اخیر لنگ با چه شکل کثیفی به دست اومده و کاملا جعلی هستن. لنگ همیشه جز تیم های متوسط ایران بوده و استقلال-سپاهان و تراکتور 3 ضلع قهرمانی هستن و اگه حمایت وزیر از لنگ نباشه کسی اصلا این تیمو آدم حساب نمیکنه و جزو مدعیان نیست
hasan
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۰
کیسه کش جان پرسپولیس بیشترین قهرمانی تاریخ لیگ رو به دست اورده جمع قهرمانی سپاهان تراکتور و استقلال میشه سیزده قهرمانی و تعداد قهرمانی ها پرسپولیس یازده شما خودتون رو هم بکشید زیرید
۵
مهدی
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۳:۰۱
اگر تیمهای دیگر رو تضعیف نکنند عمرا لنگ بتونه حتی یک جام هم بگیره این بارها ثابت شده برا همینم هر سال استقلال رو زمین میکوبن.
۳ ۱
کیسه کشی با اسامی مختلف
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۴:۱۹
خخخ اصلا امسال کیسه حساب نیست من نمیدونم چه اصراری دارین از این تیم پلشت حرف بزنید؟؟؟
۱
امیدیار
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۸:۲۸
کجا زندگی میکنی که سه میلیون دلار میشه 9میلیارد تومن؟؟؟
توهم لذت بخشه ولی از یه جایی به بعد نابود کنندس ...توام نابود شدی
۴
...
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۰۸
مدعیان اصلی پرسپولیس سپاهان و تراکتور. پدیده افت میکنه، کیسه هم طبق معمول قاطی باقالیاست
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر