فهرست
پنجره نیمه باز زمستانی در لیگ برتر
پنجره نیمه باز زمستانی در لیگ برتر

پنجره نیمه باز زمستانی در لیگ برتر

آی‌اسپورتسر الکس فرگوسن همیشه می‌گفت بهترین راه برای رقابت در بازار نقل و انتقالات زمستانی، بیرون نشستن و تماشای تقلا و دست و پا زدن تیم‌های دیگر در این یک ماه پر از هرج و مرج است. یورگن کلوپ که ۱۲ ماه پیش ویرجیل ون دایک را در همین پنجره به لیورپول آورد، آن هم با قیمت ۷۵ میلیون پوند، شاید با این نظر موافق نباشد. خود سر الکس هم خریدهای بسیار موفقی چون نمانیا ویدیچ و پاتریس اورا در زمستان داشت. اما دید کلی بر این است که باشگاه‌هایی که درست اداره می‌شوند نباید نیازی به ورود به بازار نقل و انتقلات زمستانی داشته باشند.

جدا از نمونه‌هایی مثل ون دایک و ویدیچ، قانون کلی این پنجره معمولا خریدهای عجولانه و از سر ترس و بدون تفکر و تصمیم‌گیری درست است. ساوتهمپتون ۱۹ میلیون از درآمد حاصل از فروش ون دایک را خرج به خدمت گرفتن گوییدو کاریو از موناکو کرد. اما بعد از تنها پنج بازی در لیگ برتر در طول یک سال، بدون حتی یک گل زده، این مهاجم آرژانتینی به صورت قرضی به لگانس واگذار شد.

کاریو نمونه مناسبی برای تایید نظر سر الکس است. باشگاه‌های بزرگ زمان زیادی صرف شناسایی و آنالیز بازیکنانی که قصد خریدشان را دارند می‌کنند، پروسه‌ای که معمولا در تابستان به نتیجه نهایی‌اش می‌رسد. با این حال گاهی این باشگاه‌های بزرگ از روی اجبار، یا اشتباه، یا شرایطی خاص دست به خریدهایی بزرگ در ژانویه هم می‌زنند.

چلسی در ابتدای این ماه خرید کریستین پولیسیک از بوروسیا دورتموند را قطعی کرد. این پدیده آمریکایی که چلسی بابتش ۵۸ میلیون پوند پرداخت کرد، تا آخر فصل به صورت قرضی در دورتموند باقی می‌ماند و در تابستان راهی استمفورد بریج می‌شود. چلسی در ضمن هفته پیش گونزالو هیگوایین را هم به صورت قرضی از یوونتوس به خدمت گرفت، با بندی برای دائمی کردن قراردادش در تابستان.

فعالیت‌های چشمگیر چلسی در این پنجره زمستانی اما دو دلیل مهم داشت. دلیل اول احتمال محرومیت آن‌ها از ترنسفرها توسط FFP (بازی جوانمردانه مالی) در تابستان آینده است، بابت مشکلاتی که در خرید برتراند ترائوره پیش آمد. دلیل دوم هم کمبود خریدهای لازم در تابستان، با توجه به تعویض مربی و تفاوت‌های زیاد سبک فوتبال آنتونیو کونته با مائوریتزیو ساری. به خدمت گرفتن هیگوایین و منتقل کردن آلوارو موراتا به صورت قرضی به اتلتیکو مادرید، در واقع جبران اشتباهات شش ماه پیش بود.

تاتنهام دیگر تیمی از جمع "تاپ سیکس" لیگ برتر است که نیاز به ورود به بازار نقل و انتقالات زمستانی دارد، اتفاقی که البته هنوز رخ نداده. اسپرز در تابستان گذشته حتی یک بازیکن هم به اسکوادش اضافه نکرد و همین مسئله باعث شد با مصدومیت هری کین و دلی علی و رفتن سون هونگ مین به جام ملت‌های آسیا، تیم موریسیو پوچتینو ظرف چند روز از جام اتحادیه و جام حذفی حذف شود.

مسئله دیگر اینجاست که معمولا بازیکنان بزرگ در زمستان قابل خریداری نیستند، مگر در شرایطی خاص، که معمولا دلایلی منفی دارد. الکسیس سانچز ۱۲ ماه پیش از آرسنال راهی منچستر یونایتد شد، بدین خاطر که قراردادش در آستانه اتمام بود. عملکرد الکسیس در یونایتد تا امروز حسرت چندانی برای توپچی‌ها باقی نگذاشته. لیورپول هم در ژانویه ۲۰۱۱ فرناندو تورس را به مبلغ ۵۰ میلیون پوند به چلسی فروخت، با این دید که بهترین دوران این مهاجم اسپانیایی دیگر به پایان رسیده، پیش‌بینی که حداقل در سال‌هایی که او در چلسی بازی می‌کرد کاملا درست از آب در آمد.

هرچند لیورپول ۳۵ میلیون این پول را خرج خرید اندی کارول از نیوکاسل کرد، اما در همین پنجره لوئیس سوارز را با قیمت ۲۲.۸ میلیون پوند از آژاکس خرید. چرا آژاکس راضی به فروش بهترین بازیکنش در زمستان شد؟ چون سوارز در آن دوران محرومیت هفت جلسه‌ای‌اش را بابت گاز گرفتن پشت سر می‌گذاشت و باشگاه آژاکس نگران بود پیشنهاد بزرگی برایش در تابستان نداشته باشد.

حالا که به روزهای پایانی پنجره نقل و انتقالات زمستانی در سال ۲۰۱۹ نزدیک می‌شویم می‌بینیم که منچستر سیتی و لیورپول با توجه به فعالیت کافی‌شان در تابستان، هیچ علاقه خاصی برای ورود به این بازار ندارند. آرسنال شاید مجبور شود به خاطر بحران خط دفاعی‌اش دنبال گزینه‌ای برای پوشش دادن به مدافعین مصدومش باشد.

در این میان منچستر یونایتد هم با مربی موقتش، اوله گونار سولشر، منطقی برای ورود به پنجره زمستانی نمی‌بیند. سولشر در یک ماه اخیر از پتانسیل بالای اسکوادش که تحت رهبری ژوزه مورینیو همه عملکردی بسیار پایین‌تر از آنچه باید داشتند، به خوبی استفاده کرده و خودش هم ترجیح می‌دهد فعلا به همین راه ادامه دهد.

در نهایت باشگاه‌هایی که فعالیت‌های زیادی در پنجره ژانویه دارند بیشتر برای بقا در لیگ می‌جنگند و حاضرند بابت رسیدن به این هدف دست به ریسک‌های معمولا پرخرج زمستانی بزنند. اما همانطور که سر الکس گفته، پنجره نقل و انتقالات ژانویه جایی نیست که باشگاه‌های بزرگی که درست اداره می‌شوند واردش شوند.

۲    
آی اسپورت
2019-01-29 09:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر