فهرست
زنگ خطر برای پرسپولیس؛ قهرمانی با اما و اگر
زنگ خطر برای پرسپولیس؛ قهرمانی با اما و اگر

زنگ خطر برای پرسپولیس؛ قهرمانی با اما و اگر

آی اسپورت - نتایج اخیر سرخ‌های پایتخت نشانگر مشکلات تاکتیکی و کمبودهای فنی است که به تازگی در ترکیب و شکل بازی این تیم به وجود آمده است. برانکو ایوانکوویچ اصرار قوی و سعی بلیغ داشته که این مساله را به خسته بودن نفراتش نسبت بدهد و بگوید که شاگردان او بر اثر برگزاری مسابقه‌های متعدد در فاصله زمانی هر چهار یا پنج روز طراوت خود را از دست داده‌اند اما آنچه پرسپولیس را کمرنگ کرده نه این عامل بلکه این مساله است که سرعت در اجرای تاکتیک‌های سرمربی کروات پرسپولیس که پیش‌تر سلاح اصلی این تیم بود، کاهش یافته و تیم‌های رقیب هم شکل و تاکتیک بازی این تیم را شناخته و دست پرسپولیس برایشان رو شده است و بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کنند و پرسپولیس اگر در لیگ‌های پانزدهم و شانزدهم با تکیه بر بازی غافلگیرکننده و سریعش رقبا را خلع سلاح و در نهایت تسلیم می‌کرد، اینک ترس رقبا ریخته و با قدرت و شهامت بیشتری روبه‌روی سرخ‌ها می‌ایستند و جنگ فیزیکی و روحی و تاکتیکی را از قبل به آنها نباخته‌اند و می‌آیند و می‌جنگند و گاه نتیجه هم می‌گیرند. استمرار در این نوع برخورد و شجاع‌تر و مسلح‌تر شدن رقبای پرسپولیس یک زنگ خطر جدی و به این مفهوم ساده است که هر چه زمان بیشتر بگذرد، پرسپولیس برای حاکم ساختن مجدد تاکتیک‌ها و روش کارش و تبدیل آن به ابزار پیروزی‌های بعدی‌اش مشکلات بیشتری خواهد داشت و یا تغییر رویه داده و بازی خود را غنی‌تر و بسیط‌تر خواهد کرد یا به دردسرهای جدی‌تر خواهد افتاد و از رویای قهرمانی در لیگ هجدهم فاصله خواهد گرفت.

در دیدار برابر صنعت نفت، پرسپولیس زمانی که بازی یک بر صفر بود بهترین فرصت‌ها را برای تبدیل کردن این نتیجه به 2 بر صفر و 3 بر صفر و به واقع تمام کردن کار به دست آورد اما قصور حمله‌ورانش از حد گذشت و وقتی بازی در شروع نیمه دوم به تساوی یک بر یک کشیده شد، کار قرمزها بیشتر گره خورد و لابد می‌دانید فرجام آن مسابقه چه بود و به کجا انجامید.

تساوی یک بر یک در زمین فولاد که برخلاف مسابقه با صنعت نفت به لیگ مربوط می‌شد، به خودی خود نتیجه بدی نبود اما وقتی در نظر بگیریم که سرخ‌ها تا واپسین دقایق مسابقه با یک گل پیش بودند و گل تساوی را تقریبا به آسانی و روی عدم پوشش کافی مدافعان و ضعف دروازه‌بان خود متحمل شدند، باید یک امتیاز حاصل از میدان اهواز را که معمولا دستاورد مهمی است و حکم پیروزی را دارد یک سوغاتی ناکامل نامید و گفت قرمزها به جای اینکه یک امتیاز در این مسابقه سخت گرفته باشند (که البته گرفته‌اند) 2 امتیاز از دست داده‌اند.

همانطور که پیش‌تر آمد، این نتایج ضعیف از این واقعیت برمی‌خیزد که تاکتیک قرمزها برای رقبایشان شناسایی شده و سرخ‌ها از خط دفاعی خود هم توقعی بیش از حد دارند. این توقع تا به آن حد است که قرمزها انتظار دارند مدافعان‌شان حتی در مکان بسیار سختی مثل اهواز تک گل زده مهاجمان را تا پایان برای آنها حفظ کنند و باعث پیروزی‌شان شوند. این در حالی است که فولاد در بهترین فصل سه سال اخیرش تا رده سوم جدول بالا آمده و در 11 مسابقه متوالی بی‌شکست مانده است. برانکو پخته‌تر از آن است که نفهمیده باشد لغزش‌های اخیر تیمش محصول کم‌تاثیرتر شدن مکانیسمی است که در تمام طول فصل گذشته و نیم فصل اول لیگ امسال به آنها خدمت کرد و حالا هم ابزار اجرای آن قدری فرسوده شده‌اند و هم رقبا ترس‌شان از آنها ریخته و جسورتر شده‌اند.

پرسپولیس به مدد اندوخته‌های فراوان نیم فصل اول خود امسال هم قهرمان خواهد شد و رقبا به او نخواهند رسید اما هر تیم بزرگی هم پس از حداکثر دو سه سال زمامداری نزول می‌کند و آسیب‌شناسی درست و نشان کردن ضعف‌ها و کار روی آنها مواردی است که می‌تواند آن نزول را اندک و راه بازگشت را هموار کند.

اینها چیزهایی است که در رفتارها و گفتارهای اخیر سران و بازیکنان پرسپولیس ندیده‌ایم و بیشتر درصدد بهانه‌جویی و تاکید روی این نکته بوده‌اند که تیم‌شان بر اثر کثرت دیدارهایش فرسوده شده است و اگر این امر در کار نبود برنده می‌شدند، حال آنکه ناکامی برابر ضعف نفت و توقف مقابل فولاد به این سبب بود که سرخ‌ها استراتژی درستی را در پیش نگرفتند و سهل‌انگار بودند و همت لازم را نداشتند. با این میزان بالا از اشتباهات و اهمال‌ها چطور می‌توان به این نتیجه نرسید که فصل بعد کار سرخ‌ها در لیگ برتر ده برابر زمان فعلی سخت خواهد بود و با ترمیم تدریجی استقلال و بهتر شدن ناگزیر دو تیم اصفهانی و ارتقای بسیار محتمل تراکتور و وجود یک فولاد قوی و پیکان فرصت‌طلب و سایپای قدرتی در صحنه، پرسپولیس نخواهد توانست حکومت امسال خود را تکرار کند و یک لیگ بسیار پایاپای را شاهد خواهیم بود. رقابتی که قهرمان آن می‌تواند تیمی به جز پرسپولیس هم باشد.

 

ایران ورزشی

 

 

۷ ۱۱  
آی اسپورت
2017-12-27 12:30:00
نظر دهید

۱۱ نظر
jabi
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۵۶
یک تحلیل آبکی و پیش پا افتاده. از هر چیزی استفاده میکنین تا ثابت کنین برانکو به بن بست تاکتیکی رسیده. ولی کیه که ندونه این روزها بیشتر تمرکز بازیکنا حول حواشی تیم و باشگاه گذاشته شده. از بی پولی و پرداخت قرارداد گرفته تا جنگ و جدل مدیریتی و شکایت های خارجی. مطمئن باشین با ورود طارمی ( هرچند دل خوشی ندارم ازش) و نوراللهی تاکتیک تیم بهتر و بروز تر میشه. اونجاست که با چند تا برد و بازی خوب باز هم تحسین ها نسبت به برانکو شروع میشه. لااقل بذارین دوتا باخت بیاره بعد انتقاد تاکتیکی بکنین.
ali
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۰۸
نویسنده محترم شما سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال، کمیته انظباطی، وزارت خارجه، رییس جمهور، منابع دزدی بانک سرمایه، جعل کننده های قرارداد بازیکنان و.... را در نظر نگرفتید، تا اینا هست، حالا حالا ها قهرمااانیم!!!
۴ ۱
اردلان
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
کسی که سواد نوشتن انضباطی رو نداشته باشه بایدم اینقدر نظرش چیپ و مسخره باشه
پدرام
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۱۳
والله سه ساله داریم این حرفا رو میشنویم آخرش هم استقلالیها میرند 40میلیارد میدند یه مشت آبنبات چوبی و چ و ن سیاه میخرند هیروشون استارت نمیشه هی نمیشه هی نمیشه
اینزاگی
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۱۴
به عنوان یک پرسپولیسی بخش هایی از این مقاله را قبول دارم و طبیعی هم هست این مسئله. اما نویسنده این مقاله رو از سر نفرت نوشته و آرزوی قلبیش که زمین خوردن پرسپولیس هست رو بیان کرده
کوهیار
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۳۲
بابا به کی قسم بخوریم همه افت ونتایج بد پرسپولیس به خاطر ربیع خاره عملا این بازیکن کم توان تیمو 10 نفره کرده نه سرعت نه تکنیک نه سرزنی نه پاس بلده نه تکل نه دریبل نه گل نه پاس گل نه پوشش نه یارگیری .... فقط بلده هرز بدوه و بازیکن حریفو اسکورت کنه
۵
ساشا
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۴۸
بازم این روزنامه ی دستمال کش آقای ........... درباره ی پرسپولیس مطلب نوشت ،شما نمی خواد درباره ی فصل بعد پیش پیش نظر بدید بزارید اون گوساله هایی که زاییده شده بزرگ بشه بعد به زایش خودتون ادامه بدید .چهرتون خیلی دیدنی بعد از جام جهانی ، حتما بعد از پارک کردن اتوبوس تیم ملی در جام جهانی. درباره ی رنگ اتوبوس پارک شده بدست آقای.......... هم مطلب می نویسید و افاضات خواهید کرد !!!!! هرچند مطمئنم بعد از جام جهانی بهانه های اسرائیلی درست می کنید و میگید. وای چنین بود و چنان . ما را به خیر تو امید نیست شرمرسان....
۶
عالیجناب سرخپوش
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۰۶
این پرسپولیس بحران زده با تاکتیک های برملاشده و دست هایی که برای رقبا روشده است با نتایجی بسیار ضعیف و در یک بن بست تاکتیکی عجیب گرفتار شده همین الان با هشت امتیاز اختلاف از تیم دوم جدول در بهترین موقعیت از ابتدای فصل تا کنون است , آقای گل لیگ را در تیم خود دارد رکورددار برد و کلین شیت و بسته نگه داشتن دروازه است کمترین گل خورده و بیشترین گل زده را دارد و.. .. چطور این وضعیت برای پرسپولیس بحرانی است اما برای رقبایش که نسبت به ابتدای فصل فاصله شان با پرسپولیس بیشتر شده نه ؟ بارها عرض کرده ام من برای اثبات اینکه ربات نیستم باید کلی تست بدهم تا مطلبم نشر داده شود نمی شد برای نشر مقالاتی مثل همین هم یه تست کوچولو گرفته شود ؟
۹
محمد
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۰۷
باشه بابا، متوجه شدیم که عادل جونتون هیچ نقشی تو به هم زدن تمرکز پرسپولیسی‌ها نداره!!!
۵
حمید
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۲۳
اولا اینکه ما سال دیگه اگر هم قهرمان نشیم تا ابد ممنون برانکو خواهیم بود و اتفاق خاصی هم نمی افته. اما دوستان پرسپولیسی یه کم دقت کنید...
نویسنده مقاله انتظار داره پرسپولیس سال دیگه هم قهرمان بشه و بر همین مبنا داره انتقاد می کنه. در واقع مساله اینجاست که انتظاراتمون رو چه جوری تعریف کنیم. اگه فقط توقع قهرمانی تو این فصل رو داشته باشیم پرسپولیس عالیه و نویسنده چرند گفته. اما اگه بخوایم پرسپولیس همیشه بر لیگ ایران سلطه داشته باشه و از این روند سینوسی قهرمانی- افت خودشو جدا کنه و به جایگاهی مثل بایرن مونیخ برسه که از قضا خودش در گذشته هم کم و بیش همچین جایگاهی داشته این انتقادات از نظر من منطقیه. ای کاش سطح فکرمون رو از قهرمانی این فصل به قهرمانی در حداقل 5 دوره از ده دوره آتی لیگ ارتقا بدیم. اگه همچین هدفی داشته باشیم واقعا جا برای کار خیلی خیلی زیاده و کلی هم کمبود داریم.
۳
یونس
پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶، ۰۳:۳۰
با توجه به قدرت روز افزون استقلال به عنوان یک پرسپولیسی این زنگ خطر نه برای امسال که برای فصول بعد شنیده میشه باید بلند مدت فکر کرد به عنوان مثال عملکرد ضعیف ماهینی و تعویضیش محرمی و ضعیف بودن آیتم هجومیش نسبت به امسال وریا غفوری
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر