فهرست
لیگ قهرمانان آسیا؛ ۲۷سال ناکامی ایران
لیگ قهرمانان آسیا؛ ۲۷سال ناکامی ایران

لیگ قهرمانان آسیا؛ ۲۷سال ناکامی ایران

آی اسپورت - لیگ قهرمانان آسیا از دوشنبه آغاز می‌شود و نماینده‌های ایران بار دیگر در بوته آزمایشی فرامرزی قرار می‌گیرند. رهاورد فوتبال ایران از این رقابت‌ها در سال‌های اخیر همواره ناکامی بوده و با وجود اینکه پرسپولیس پس از سال‌ها توانست به مرحله نیمه‌نهایی فصل پیش این رقابت‌ها صعود کند اما این پیشروی متفاوت نیز منجر به کسب جامی نشد تا حسرت رسیدن به جام سایه خود را بر فوتبال ایران همچنان حفظ کند.

در همه ادواری که لیگ قهرمانان آسیا برگزار شده، دست تیم‌های ایرانی از رسیدن به جام قهرمانی کوتاه مانده است. امارات، عربستان، قطر، ژاپن، کره‌جنوبی و حتی استرالیای تازه راه یافته به این رقابت‌ها با نماینده‌های خود جام قهرمانی را به دست آورده‌اند اما در کمال شگفتی فوتبال ریشه‌دار و باسابقه ایران که در رده‌بندی فیفا تیم نخست قاره محسوب می‌شود، 27 سال است که نتوانسته در رده باشگاهی بر بام فوتبال آسیا بنشیند که این ناکامی بزرگ ریشه در عقب‌ماندگی محسوس باشگاه‌های ایرانی در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد. با توجه به اینکه فوتبال باشگاهی در ایران پیشرفت محسوسی در سال جاری نداشته و ساختار باشگاه‌ها همان است که در سال‌های اخیر بود و بازیکنان خارجی شاخصی در فهرست نماینده‌های آسیایی فوتبال ایران دیده نمی‌شوند، بسیار بعید است که تیم‌های استقلال، پرسپولیس، ذوب‌آهن و تراکتورسازی در فصل جاری به توفیق آنچنانی دست یابند. گرچه در این میان همچنان شانس سرخ‌های پایتخت بیشتر از سایر تیم‌هاست و شاید دست‌پروده‌های برانکو ایوانکوویچ بتوانند همچون فصل پیش قدری آبروداری کنند اما به واقع رسیدن به جام قهرمانی این بازی‌ها به حدی دشوار می‌نماید که احتمالا بهترین تیم فوتبال ایران نیز نتواند در فصل پیش رو به جامی دست یابد.

فوتبال ایران هر اندازه در سال‌های اخیر در سطح ملی پیشرفت و شخصیت متفاوتی داشته اما در کوران رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ناکام بوده که این نتایج برجا مانده در آسیا هرگز دغدغه تصمیم‌گیران کلان فوتبال ایران نبوده و برای بهبود اوضاع و ریشه‌یابی‌های علل عقب‌ماندگی دو دهه اخیر نسبت به سایر باشگاه‌های آسیایی کاری انجام نشده است. لیگ قهرمانان آسیا اما به همان اندازه که بازی‌های ملی مهم تلقی شده و برایش بودجه‌های چند میلیاردی تصویب می‌شود، باید مورد توجه قرار بگیرد و سازماندهی‌ها باید به سمت و سویی حرکت کند که نماینده‌های فوتبال ایران با بازیکنان طراز اول و برخورداری از نیروهای خارجی ممتاز گام به این عرصه بگذارند. همانطور که باشگاه‌هایی همچون الهلال عربستان، الریان قطر و العین امارات اقدام به جذب بازیکنان شاخص بین‌المللی می‌کنند تا در این عرصه موفق باشند و به جام دست یابند، باشگاه‌های ایرانی نیز با کسب درآمد بیشتر در حوزه اقتصادی و جذب بازیکنان طراز اولی از این دست، ظرفیت‌های کافی برای دستیابی به جام در این رقابت‌ها را دارند. بدون شک اگر تصمیم‌گیران متر و معیار پیشرفت و حرکت باشگاه‌های ایرانی را نتایج لیگ قهرمانان آسیا تلقی کرده و لیگ داخلی را از اولویت‌های خود خارج کنند، دستیابی به جام لیگ قهرمانان هرگز دور نخواهد بود و فوتبال ایران از رکود 27 ساله باشگاهی خارج می‌شود اما مساله این است که رقابت‌های باشگاهی عملا دغدغه اصلی تصمیم‌گیران باشگاه‌های بزرگ فوتبال ایران نبوده و همین بی‌توجهی لیگ ایران را در آسیا عقب انداخته است.

 

ایران ورزشی

۹ ۶  
آی اسپورت
2018-02-10 11:33:00
نظر دهید

۶ نظر
ویلی
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۰۶
اینا که مهم نیست در عوض پُرشورترین تماشاگران دنیا رو داریم!!
۵
علی پرسپولیسی
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۲۳
۶تایی شدن استقلال و حذف بقیه تیما چه ربطی داره به متنتابج درخشان پارسال پرسپولیس؟ یقینا اگر داستان طارمی پیش نمیومد قهرمانی آسیامون قطعی بود . به امید خدا این فصل .
۸ ۳
آبی
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۴۰
خخخخخ
ببینم مگه خودتون رفت و برگشت 6 2 از الهلا نخوردین؟ مگه 5 تا از یه بازیکن نخوردین؟ آبروریزی قرن.....مگه عمر خربین رو بهترینبایکن آسیا نکردین...استقلال حداقل یه بازی العین رو شکست داد. نه مثل شما که یه بازی که حریف 45 دیقه 10 نفره بود رو 4 0 باخت..یه بازی رو هم که حریف اومده بود مهمونی بزور 2 2 کرد؟
لنگ حقیر پایتخت از گروهش هم شانسی و به کمک تیر دروازه و تیم درپیت الوحده صعود کرده بود وگرنه تو 4 تا بازی نسبتا سخت جلو الریان و الهلل 3 امتیاز گرفت
۵
عمر خری بین هستم
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۰۴
نتایج درخشان من برای پرسپولیس رقم زدم و آقای گل و مرد سال فوتبال آسیا شدم!
۱
علی
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۰۷
شما تا فینال آسیا برو قهرمانی آسیا پیشکش!
۲
matt1982
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۵۱
همه می دونیم دلیل اصلیش مسایل مالیه. تا وقتی تلویزیون تو این مملکت انحصارا در اختیار حکومت هست، طبعا مساله حق پخش حل نشدنیه و بنابراین یکی از اصلیترین منابع مالی باشگاهها به ناحق وارد شکم صدا و سیما و به نوعی حکومت میشه. از طرف دیگه قانون کپی رایت هم که کلا تو این مملکت محلی از اعراب نداره که این خودش مانع بزرگیه جلوی درآمدسازی و خودکفایی باشگاهها. باشگاههای ما اون دوران که جام می گرفتند هم دلیلش وسعت کم تورنمنت و عدم حضور باشگاههای صاحب نام قاره بود. و الا جامی که دو سه تا بازی با اندونزی و بنگلادش و کره شمالی و لبنان بکنی و بگیریش چقد معتبره مگه؟ شک نکنید تا زمانی که حداقل یکی از این دو تا معضل (حق پخش و کپی رایت) حل نشه، آش همین آشه و کاسه همین کاسه. و البته شک ندارم از موقعی که این دو تا مشکل حل شد، تیمهای ما و بخصوص پرسپولیس و استقلال تو آسیا آقایی می کنن و حتی در سطوح جهانی تر هم می تونن حرفهایی برا گفتن داشته باشه
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر