فهرست
شکست از اردن سیاست انگلیسی بود؟
شکست از اردن سیاست انگلیسی بود؟

شکست از اردن سیاست انگلیسی بود؟

آی‌اسپورت-  زمانی که در سال ۲۰۰۷، «گراهام آرنولد» تیم ملی استرالیا را برای اولین بار به جام ملت‌های آسیا رساند، صحبت از قهرمانی این تیم بدون شکست در حتی یک بازی بود. از آن زمان بیش از یک دهه می‌گذرد و او باز هم سکان هدایت کانگوروها را به دست گرفته است. حالا هر چند ستاره‌های کمتری در ترکیب تیم ملی استرالیا نسبت به سال ۲۰۰۷ حضور دارند اما اکنون شناخت بیشتری نسبت به تیم‌های حاضر در قاره کهن پیدا کرده‌اند.

برای استرالیا که حالا دومین دهه فعالیتش در فوتبال آسیا را تجربه می‌کند، در گروه دوم جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹، تنها فلسطین رقیبی تازه محسوب می‌شود و کانگوروها با سایر تیم‌های آشنایی دارند؛ اردن و سوریه در راه صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه برابر استرالیا به میدان رفتند، دیدارهایی که نتایج مختلفی در آن رقم خورد که همین نتایج برای استرالیا تهدیدی بزرگ محسوب میشد و این سوال را در اذهان ایجاد کرد که «آیا استرالیا در امارات ۲۰۱۹، صدرنشین گروه‌اش خواهد شد؟» سوالی که حالا و با شکست در دیدار نخست برابر اردن، تا حدودی مشخص شده و صدرنشینی را برای آنها دور از ذهن قرار داده است.

ضمن اینکه تیم ملی سوریه نیز در دیدار پلی‌آف جام‌جهانی با استرالیا نبردی حماسی داشت و کانگوروها در وقت‌های اضافه در بازی دوم توانستند به برتری برسند، گلی که «تیم کیهیل» زننده آن بود. «برند استانگ» سرمربی تیم ملی سوریه در رابطه با آن بازی گفت: «آن دو بازی بسیار نزدیک بود و نتایج گواهی بر این موضوع است. درست است انتقام بزرگترین مسئله در جام ملت‌ها نیست اما فرصت آن برای ما مهیا شده. می‌دانیم شکست دادن استرالیا کار آسانی نیست اما به این حقیقت واقف هستیم که توانایی انجام چنین کاری را داریم.»

سرمربی آلمانی تیم ملی سوریه، بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ هدایت تیم «پرث گلوری» را بر عهده داشت و شناخت بسیار خوبی از فوتبال استرالیا و آرنولد دارد. استانگ درباره سرمربی استرالیا می‌گوید: «او دوست و مربی خوبی‌ست و لیاقت این فرصت را دارد. ما باید برای موفقیت مقابل آنها در بهترین شرایط خود باشیم.»

اما همان گونه که گفتیم، در آسیا همه چیز تنها به «انتقام» محدود نمی‌شود؛ سوریه ترکیبی بسیار خوب با پتانسیل بالا در اختیار دارد و از انگیزه‌های بسیار زیادی برای صعود از گروه‌شان برای نخستین مرتبه برخوردارند. دو مهاجم نوک سوریه نیز از بهترین‌های آسیا هستند که همین امر، کار را برای خطوط دفاعی حریفان از جمله استرالیا سخت خواهد کرد.

«عمر خربین»؛ بهترین بازیکن سال ۲۰۱۷ آسیا، ستاره‌ای‌ست که در جدال به یادماندنی سوریه و استرالیا در سیدنی تیرک دروازه میزبان را به لرزه در آورد. خربین متولد ۱۹۹۴ است و اکنون با ۲۴ سال سن توجهات را حسابی به سوی خود معطوف کرده. او که کار خود را با باشگاه الوحده آغاز و سپس در ادامه در تیم‌هایی مثل «نیروی هوایی عراق»، «المنا»، «الظفره» و البته «الهلال» بازی کرده، اکنون مصدومیت‌اش را پشت سر گذاشته و می‌خواهد بازگشت خود به رقابت‌های ملی را با درخشش مجدد جشن بگیرد. ضمن اینکه دیگر مهاجم سوری‌ها یعنی «عمر السومه» نیز نامی بزرگ در خط حمله سوریه محسوب می‌شود. السومه با آماری بسیار درخشان در نوک پیکان خط حمله باشگاه «الاهلی» عربستان (میانگین یک گل در هر بازی)، به عنوان یکی از مرگ‌بارترین اسلحه‌های آسیا و تیم ملی سوریه خود را مطرح کرده است، ستاره‌ای که البته ۵ سال پیش به دلایل سیاسی از تیم ملی کشورش کنار گذاشته شد و حالا در ۲۹ سالگی باز هم پیراهن تیم ملی کشورش را در جام ملت‌های آسیا به تن کرده است. 

آرنولد میز به خوبی می‌داند که برای مهار این مهاجم زهردار کار سختی پیش رو دارد و اگر موفق به مهار آنها نشود، ممکن است نتیجه‌ای دور از انتظار رقم بخورد و آنها به اولین شگفتی بزرگ جام تبدیل شوند، آنهم با حذف‌شان در مرحله گروهی. فراموش نکنید که استرالیا در همان بازی او طعم تلخ شکست را چشید و به سختی این رقابت‌ها به تلخ‌ترین شکل ممکن پی برد. آنها برابر اردنی که در مقدماتی جام‌جهانی با ۵ گل در هم شکسته بودند، بازی را واگذار کردند تا دغدغه آنها از قهرمانی به «صعود از گروه» تقلیل پیدا کند، حداقل در این مقطع.

اردنی‌ها در این اواخر تغییرات مربی زیادی داشتند؛ آنها در سال ۲۰۱۵ با «ری ویلکینز» به جایی نرسیدند اما در این دوره شرایط برای آنها با «ویتال بروکلمنس» متفاوت رقم خورده است. البته فراموش نکنید که بروکلمنس تجربه زیادی در مربیگری ندارد و تنها نقطه مثبت کارنامه بروکلمنس در مربیگری به بازه زمانی سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ برمی‌گردد؛ جایی که به عنوان دستیار «مارک ویلتموس» در تیم ملی بلژیک مشغول فعالیت بود. او از زمان قبول هدایتِ اردن، سعی کرد سبک فوتبال مالکانه با میزان پاس‌دهی بالا را به تیم‌اش تزریق کند، هدفی که تا حدود زیادی نیز در انجامش موفق بود. آنها در ماه اکتبر برابر کرواسی شکست خفیفی خوردند و حالا نیز با کسب یک پیروزی بزرگ و البته دور از انتظار برابر استرالیا نشان دادند که در حال طی کردن مسیری درست هستند.

گرچه سرمربی اردن «حمزه الداردور» که در جام ملت‌های ۲۰۱۵ موفق به زدن چهار گل شده بود را با خود به امارات ۲۰۱۹ نیاورده اما ستارگان جوانی چون «بحا فیصل» می‌توانند امید اردنی‌ها در این تورنمنت باشند. ضمن اینکه در عقب زمین هم «آمر شافی» دروازه‌بان باتجربه اردنی‌ها به نظر در فرم خوبی قرار دارد و از آمادگی بالایی برخوردار است.

حالا نوبت به صحبت درباره فلسطین است، تیمی که سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار در جام ملت‌های آسیا حاضر شد و با صفر امتیاز و تفاضل گل منفی ده به کار خود پایان داد اما حالا نسبت به آن زمان پیشرفت زیادی داشته و به جایی رسیده‌اند که دیگر تنها به حضور در چنین میدان مهمی رضایت نمی‌دهند و برای صعود از مرحله گروهی خواهند جنگید. فلسطین برای صعود از این گروه باید با بهترین تیم‌های سوم هر گروه رقابت کند، تیمی که در ترکیبش بیش از ۵ لژیونر در اختیار دارد و می‌تواند به تاریخ‌سازی امیدوار باشد.

با تمام این اوصاف و با در نظر گرفتن فرمت مسابقات، استرالیا با وجود شکست در بازی نخست، بعید است در صعود به مرحله بعدی ناکام بماند اما طبیعتاً سرگروهی‌اش به خطر افتاده و برای رسیدن به آن کار سختی را پیش رو می‌بیند ولی همانند گذشته، باز هم «گراهام آرنولد» به خوبی به این امر واقف است که چه چیزی انتظار خود و تیم‌اش را می‌کشد. او بعد از شکست در مسابقه نخست گفت: «انتظار چنین بازی و نتیجه‌ای را نداشتم. اردن فراتر از انتظار ظاهر شد و توانست به برد برسد. آنها بازی را برای تیم ما سخت کردند. گلی که خوردیم غافلگیرکننده بود و بعد از آن درصد زیادی از بازی توپ در اختیار ما بود ولی نتوانستیم موقعیتی ایجاد کنیم. در نیمه دوم تلاش زیادی کردیم تا گل خورده را جبران کنیم ولی موفق نبودیم. البته هنوز دو دیدار دیگر باقی مانده و باید بتوانیم ۶ امتیاز باقی مانده را در این گروه به دست بیاوریم و به مرحله بعد برسیم.»

البته در این بین گمانه‌زنی‌هایی نیز مطرح شده که شاگردان‌ آرنولد تمایل زیادی به پیروزی در مسابقه نخست نداشتند و با شکست در بازی نخست و عدم سرگروهی، مسیر جدیدی را برای خود در مرحله حذفی متصور شده‌اند، مسیری که از دید خودشان می‌تواند شانس آنها را برای تکرار قهرمانی در آسیا افزایش دهد، مسیری که شاید حتی باعث تقابل احتمالی ایران و قهرمان دوره قبل این رقابت‌ها بعد از ۲۱ سال شود!

با وجود اینکه مدیران فدراسیون فوتبال استرالی از قرعه خود رضایت داشتند اما یک تصمیم پشت پرده گویا مسیر را دستخوش تغییر کرده چرا که طبق قرعه در صورت صدرنشینی ژاپن در گروه‌اش و البته صدرنشینی استرالیا، این دو تیم قدرتمند باید در مرحله یک‌چهارم مقابل هم قرار می‌گرفتند. ژاپن که عملکرد بسیار خوبی را از خود در روسیه ۲۰۱۸ به جای گذشته، یکی از شانس‌های قهرمانی «امارات ۲۰۱۹» محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد برای عدم تقابل با چنین رقیبی، یک شکست مصلحتی را انتخاب کرده است، یعنی دقیقاً همان کاری که تیم ملی انگلیس مقابل بلژیک در آخرین بازی گروهی جام‌جهانی ۲۰۱۸ انجام داد، تصمیمی که موجب شد شاگردان ساوتگیت بتوانند به مرحله نیمه‌نهایی صعود کنند.

در این بین یک تفاوت بزرگ وجود دارد و آن اینکه، رسانه‌های انگلیسی از تصمیم سرمربی «سه‌شیر» حمایت کردند و آن را سیاستی زیرکانه لقب دادند اما رسانه‌های استرالیایی در مقابل باخت به اردن موضع تندی گرفتند و لب به انتقاد از «گراهام آرنولد» و تیم تحت رهبری‌اش گشودند، انتقاداتی که مطمئناً می‌تواند فشار را بر روی کانگوروها بیشتر کند.

۶    
آی اسپورت
2019-01-11 12:41:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر