فهرست
10 ایده عجیب فیفا: حدف آفساید و اخراج هندبالی
10 ایده عجیب فیفا: حدف آفساید و اخراج هندبالی

10 ایده عجیب فیفا: حدف آفساید و اخراج هندبالی

آی اسپورت- فیفا هفته گذشته برگزاری جام جهانی با 48 تیم را به تصویب رساند.  این نخستین تغییر مهم در جهان فوتبال بود که پس از حضور جیانی اینفانتینو به عنوان رییس جدید فیفا در جهان فوتبال افتاد اما گویا آخرین تغییر نخواهد بود. بالاترین نهاد فوتبال در حال بررسی تغییراتی در قوانین این ورزش است که اگر این اتفاق ها رخ دهد تحول عظیمی در فوتبال رخ خواهد داد. مارکو فان باستن که در سپتامبر سال گذشته (2016)  به عنوان مدیر کل فیفا انتخاب شد در این باره با مجله اسپورت بیلد صحبت کرد که به آن ها اشاره می شود.

توانایی‌های فردی به جای وقت های اضافه

فان باستن گفت: پس از تساوی دو تیم در بازی های حذفی ضربات پنالتی به کار گرفته نخواهد شد و توانایی های بازیکنان تیم برنده را مشخص خواهد کرد. در این روش دروازه بان و مهاجم در فاصله 25 متری رو به رو هم قرار خواهند گرفت. بازیکن تنها هشت ثانیه فرصت ضربه زدن خواهد داشت و دروازه بان اجازه خروج از محوطه جریمه را نخواهد داشت. هر تیم می تواند پنج بار از این روش برای گلزنی استفاده کند.

حذف آفساید از فوتبال

فان باستن گفت: متاسفانه فوتبال هر لحظه بیشتر به هندبال شبیه می شود. کنجکاوم بدانم فوتبال بدون آفساید چگونه می شود. هاکی یخ نمونه خوبی در این رابطه است و تیم ها به مرور زمان خود را با نبود آفساید وفق خواهند داد. بازی ها جذاب تر خواهند شد. مهاجمان فرصت های بیشتری برای گلزنی خواهند داشت و بازی ها پر گل تر خواهد شد. این همان چیزی است که هواداران دوست دارند تماشا کنند.

اخراج به روش قوانین هندبال

یکی از ویژگی های رقابت های هندبال که فان باستن را جذب می کند قانون اخراج است. این روش می تواند جایگزین کارت های زرد شود. مدیر کل فیفا درباره محرومیت پنج تا 10 دقیقه ای گفت: بازی کردن با 10 بازیکن برابر تیم 11 نفره سخت است.

پنج خطا شدن

فان باستن ایده پنج خطا شدن بازیکنان در بسکتبال را در نظر دارد: هر بازیکن تنها می تواند پنج خطا انجام دهد در غیر این صورت باید زمین بازی را ترک کند.

پایان دادن به اعتراض ها

بازیکن پیشین تیم ملی هلند می خواهد به اعتراض بازیکن ها به داور پایان دهد. او در این باره گفت: همچون راگبی تنها کاپیتان حق اعتراض به داور را داشته باشد.

10 دقیقه پایانی و توقف زمان

فیفا برای پایان دادن به وقت کشی قصد دارد از زمان مفید بهره ببرد. فان باستن گفت: 10 دقیقه پایانی بازی به صورت زمان مفید محاسبه خواهد شد.

کاهش بازی های رسمی

در حالی که فیفا افزایش تیم های جام جهانی را تثبیت کرده است فان باستن درباره کاهش بازی های رسمی گفت: مشکل مالی وجود ندارد و تنها تعداد بازی ها در جهان فوتبال زیاد است. باید تمرکزمان روی کیفیت بازی ها باشد و باید تعداد بازی های رسمی را از 80 به 50 برسانیم.

فصل گذشته تیم ملی پرتغال 18 بازی رسمی و دوستانه در فیفا دی انجام داد. یک تیم اسپانیایی ممکن است در یک فصل 67 بازی انجام دهد.
 
تغییر در تعویض

سرمربی پیشین آژاکس اظهار کرد: درباره تغییر در تعویض ها باید شرایط را بسنجیم و بیش از همه وضعیت کمک داور را در نظر بگیریم. این اتفاق می تواند در رده های پایین تر رخ دهد. باید داور هر لحظه از حضور بازیکنان درون زمین آگاهی داشته باشد.

افزایش تعویض ها

فان باستن طرفدار افزایش تعویض ها است اما این کار ممکن است باعث از دست رفتن زمان بازی شود. مدیر کل فیفا گفت: انجام یک یا دو تعویض در وقت های اضافه ایده خوبی است.

تیم‌های هشت نفره

این روش در اسپانیا و در تیم های پایه امتحان شده است.

۴ ۳  
آی اسپورت
2017-01-19 02:01:00
نظر دهید

۳ نظر
یوسف
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۱:۱۰
اسم رییس جدید فیفا جانی بود دیگه؟
بله
یعنی میخواد فوتبالو ...
بله بله!
۵
محمد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۴۵
مرتیکه پول پرست گند زده به فوتبال اون با یورو داغونش جام جهانیم ک 48 تیمی شد حتما چار روز دیگه هم میگه دروازبانا حق استفاده از دستشون ندارن.اینا خیلی احمقن یکی باید جلوشون بگیره
۲
سجاد
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۱۷
خدا رحمت کنه فوتبالو از این بع بعد باید بریم شطرنج ببینیم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر