فهرست
با گرگ‌ها می‌رقصد ...
با گرگ‌ها می‌رقصد ...

با گرگ‌ها می‌رقصد ...

آی اسپورت - امروز اسطوره نسل ما شصت ساله شد... خداوندگار فوتبال، تجسم مسلم تکنیک، نبوغ، مهارت و کنترل. بعد از او خیلی‌ها آمدند که بوی او را می‌دادند اما «او» نبودند؛ آریل اورتگا، خوان رومن ریکلمه، آیمار، گایاردو، ساویولا.. برخی خیلی به او نزدیک شدند اما کسی «مارادونای ثانی» نشد.

برای مارادونا بودن باید در کنار تکنیک و نبوغ، عصیانگری خاص او را داشت. آن چه او را از همه متمایز می‌کرد. فینال نود را ببینید؛ چگونه تیم پر ستاره آلمان با کلینزمن، فولر، برمه و ماتئوس افسانه‌ای می‌خواهند توپ را از او بگیرند و موفق نمی‌شوند. ذاتِ دن دیه‌گو با تسلیم سازگاری نداشت. بی‌دلیل نبود که این «ارتش تک‌نفره آرژانتین» خودش به تنهایی «شکست فالکلند» را جبران کرد. آن‌جا ارتش آرژانتین تسلیم شد و اینجا پیتر شیلتون دست‌ها را بالا برد.

مارادونا با «دست خدا» انگلیس را تنبیه کرد. شاید برخی او را متقلب، معتاد، پرخاشگر و صدها عنوان بدتر بنامند... اما برای نسل من مارادونا یک شمایل مقدس بود. او روح فوتبال را در کالبد ما دمید. انگار معجزه این ورزش باورنکردنی میسر نمی‌شد، مگر با چوب جادوگری او. هرچند فیفا، هاوه‌لانژ، فدراسیون اسپانیا و ایتالیا و سران مافیا نگذاشتند بیشتر و بیشتر برای‌مان خاطره بسازد اما با تمام حسرت‌ها در همان دورانی مهلتش دادند، به اندازه تمام جانشینان بعدی‌‌اش برای‌مان حادثه ساخت و حماسه آفرید. مثل وقتی که مقابل انگلیس زیباترین گل قرون و اعصار را زد، ماجراجویی‌هایش با ناپولی و گردن‌کشی‌هایش مقابل یوونتوس و بزرگان سری آ..

بی‌دلیل نبود در بازی آرژانتین مقابل ایتالیا در شهر ناپل، تماشاگران ناپلی ناباورانه پیروزی او را مقابل تیم ملی کشورشان می‌خواست. او بت شهر ناپل بود. مارادونا را اصلا نمی‌شد دوست نداشت. حتی برای ما که آن زمان طرفدار تیم کاریزماتیک آلمان بودیم انگار یک حسرت عمیق ماند که ای کاش آن پنالتی را نمی‌گرفت داور، کاش دیگو دومین جام متوالی را بالا می‌برد و خودش را ابدی‌تر از اینکه هست می‌کرد. هرچند او تا همین جا هم دست نیافتنی است. مردی که تمام عمر با گرگ‌ها رقصید. باشکوه نیست؟ شصت سالگی‌ات مبارک دن دیه‌گو..

 

۵۱ ۲  
آی اسپورت
2020-10-30 22:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
سعید خلج
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹، ۱۸:۰۳
ممنون بابت این تفسیر زیبا جناب غفاری
این هایی که الان مسی و رونالدو رو میبینند زمانی که ال دیگو بازی میکرد رو میدیدن مسی براشون آنقدر جذاب به نظر نمی رسید مارادونا همه چی داشت یک داستان دراماتیک یک افسانه زنده و عجیب ترین آدم دنیا سرکش پرخاشگر و دیوانه ای که دوست داشتنی و بی بدیل بود ارتشی تک نفره فقط ال دیگو
۳
محسن
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹، ۲۱:۲۳
فینال۹۰ بازی داشت تموم میشد و داور فرصت انجام ماموریتش را از دست داده بود.پنالتی که گرفت خودش بهتر از هر کسی میدونست حتی برخورد هم نداشتند اما بازیکن المان درک کرده بود اگر فقط و فقط خودش تنها در هجده قدم آرژانتین باشد و تمارض کند داور هم راحت به وظیفه دیکته شده عمل میکند.داور اشتباه نکرد داور انجام ماموریت کرد.فقط از دوربین پشت دروازه معلوم شد که اصلا دفاع برخوردی نداشت که خطا باشه یا نه!!!! اما از تمام زوایای دیگر،همه شک میکنند خطا بود یا نه.بیچاره آرژانینی‌ها همان وقت فهمیدند تاوان چه چیزی را میدهند.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر