فهرست
شانس و قهرمانی
شانس و قهرمانی

شانس و قهرمانی

آی اسپورت - تیمی که از سد تیم ملی سوئد در ورزشگاه «سامارا» گذشت، از تیم‌های پیشین انگلیس به طرز فاحشی بهتر نیست‌ اما به همان اندازه که جوان‌تر و دوست‌داشتنی‌تر است، خوش‌شانس‌تر نیز هست. با این حقیقت کنار بیایید؛ در چنین تورنمنتی، وجود فاکتور «شانس» بسیار تاثیرگذار و حتی تعیین‌کننده است.

البته که تمجید از گرت ساوتگیت سرمربی این انگلیس قابل توجیه است. یکی از کارهای سرمربی این‌ست که تا حدی سخنگوی تیم‌اش باشد و ساوتگیت در قیاس با مربیان پیش از خود و حتی رهبران سیاسی فعلی انگلستان از جمله «ترزا مِی»، دوست‌داشتنی‌تر و در سخنوری ماهرتر است و کار به جایی کشیده که بسیاری به شوخی ابراز امیدواری می‌کنند که حتی سرمری سه‌شیر مراحل برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) را در دست گرفته و آن را نیز اداره و مدیریت کند.

برتری ساوتگیت نسبت به «ترزا می» در سرپرستی فروتنانه با برنامه‌ای قابل اجرا و ممکن‌پذیر است که خود و تیم‌اش به آن ایمان دارند. سه‌شیر با هدایت گرت روی آمادگی بهتر و  پاسکاری بیشتر نسبت به تیم‌های گذشته انگلیس تمرکز کرد و در این بین فراموش نکنید که ساوتگیت از فاجعه‌های پس از سال 2010 نیز به شدت سو ‌برد؛ اتفاقاتی که باعث شد انتظارات مردم انگلیس از سه‌شیر به طور کامل از بین برود.

در سال 2006 که تیم تحت رهبری اریکسون به یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی رسید، تنها یک شروعی قابل قبول به حساب می‌آمد اما اکنون بعد از آن حضور مجدد انگلیس در این مرحله و اینبار به دست ساوتگیت، خیلی‌ها این اتفاق را رویدادی ویژه و تفاوت اصلی سرمربی کنونی با مربیان ناکام گذشته تیم ملی انگلیس تلقی کرده‌اند.

در 10 جام‌جهانی، انگلیسی‌ها از سال 1982 به بعد، 8 بار از دور گروهی صعود کردند و 5 بار نیز به همین مرحله یک‌چهارم نهایی رسیدند. این اتفاق تقریباً همان عملکردی‌ست که شما از تیمی که معمولاً جز 10 قدرت برتر جهان است انتظار دارید، اما ناکامی‌های متعدد باعث شد که امید مردم نسبت به تیم به چیزی در حدود صفر برسد و از این رو موفقیت کنونی، بسیار بزرگ‌تر  و پررنگ‌تر دیده می‌شود.

تیم ساوتگیت در برخورد با رقیبان‌اش نیز خوش شانس بوده؛ آنها پیش از غلبه بر سوئد در دیدار یک‌چهارم نهایی، از سد تونس گذشتند، پاناما را له کردند و با ترکیب ذخیره‌ها به ذخیره‌های بلژیک باختند که البته به نفع‌شان بود تا در مرحله یک‌هشتم نهایی برابر تیم شانزدهم رنکینگ فیفا یعنی کلمبیا که ستاره اصلی خود خامس را نداشت قرار بگیرند، دیداری که البته نتیجه‌اش همانگونه رقم خورد که ساوتگیت آرزویش را داشت. سوئد هم که تیم بیست‌وچهارم رنکینگ فیفا بود و حالا دیدار برابر کرواسی جدی‌ترین بازی آنها در روسیه 2018 خواهد بود.

نمایش تیم‌های پیشین انگلیس اکنون برای مردم این کشور، در رده خاطرات بدشان قرار می‌گیرند؛ تیم سال 2002 در مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی به برزیلی باخت که در نهایت قهرمان شد، در سال 2006 آنها در ضربات پنالتی مغلوب پرتغال استثنایی شدند و سال 2014، سال تجربه فاجعه و تحقیر فوتبال ملی‌شان بود، جایی که در مرحله گروهی با دو شکست برابر ایتالیا و اروگوئه در دو بازی نخست، دست‌شان از کسب جواز صعود به مرحله بعدی کوتاه ماند!

البته این بدین معنا نیست که ساوتگیت کاری قابل تقدیر انجام نداده، کاملاً برعکس؛ گرت شانس را با دستان خود خلق کرد و از این جهت کاملاً شایسته تمجید است. چند روز پیش از بازی آخر در دور گروهی برابر بلژیک، مشخص بود که برنده این دیدار احتمالاً در یک‌چهارم نهایی باید به مصاف برزیل و یا شاید آلمان (در آن زمان ژرمن‌ها هنوز شانس صعود داشتند) قرار خواهد گرفت. با علم به این نکته، هم ساوتگیت و هم مارتینس به نظر تمایلی به برتری نداشتند و هر دو مربی ترکیبی از بازیکنان ذخیره‌شان را به میدان فرستادند که البته در نهایت با گل عدنان یانوزای که حاصل نبوغ فردی‌اش بود، بازی به نفع بلژیک به اتمام رسید و انگلیس شکست خورد، شکستی که به هیچ عنوان برای سه‌شیر ناراحت‌کننده نبود.

البته ساوتگیت بعد از این دیدار به دلیل استراحت دادن به بازیکنان اصلی‌اش مورد انتقاد قرار گرفت و این نکته به بحث گذاشته شد که برتری برابر بلژیک می‌توانست شرایط و روند خوب انگلیس را حفظ و تقویت کند. منتقدین بر این باور بودند که شرایط روحی و روانی و اعتماد به نفس بالا ناشی از عدم شکست، در نتایج جام‌جهانی به شدت تاثیرگذار است اما آقای سرمربی تصمیم دیگری گرفت که طبق احتمالات بهترین تصمیم ممکن بود، تصمیمی که تاکنون انگلیس را به موفقیت نزدیک‌تر کرده و مهر تاییدی زده بر انتخاب صحیح ساوتگیت.

در واقع احتمال شکست کلمبیا و سوئد برای انگلیس بیشتر از احتمال غلبه بر ژاپن و برزیل بود. این جمله کلیشه‌ای که برای فتح جام‌جهانی باید هر رقیبی که پیش رویتان قرار می‌گیرد را شکست دهید در اصل صحت ندارد.

گرچه تیم کنونی مردم خودش را نسبت به نمایش خوب‌اش قانع کرده اما در جذب توجه بسیاری از هواداران بی‌طرف، فعلاً ناکام بوده اما اگر سه‌شیر با هدایت ساوتگیت بتواند جام قهرمانی را بالای سر ببرد، نه تنها در جزیره به چشم یک قهرمان دیده می‌شود، بلکه توجه فوتبال‌دوستان در سراسر جهان را بیش‌ازپیش به سمت سه‌شیر جلب خواهد کرد.

۳    
آی اسپورت
2018-07-11 19:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر