فهرست
ضرر کاپیتان برای استقلال‎‎؛ اسپانسرها پریدند
ضرر کاپیتان برای استقلال‎‎؛ اسپانسرها پریدند

ضرر کاپیتان برای استقلال‎‎؛ اسپانسرها پریدند

آی اسپورت – یکی از بزرگترین موانع بر سر راه درآمدزایی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس، قراردادهای تبلیغاتی است که بازیکنان به طور شخصی با برخی برندها می‌بندند. ضربه‌ای که این قراردادها به باشگاه‌ها می‌زنند، به شدت سنگین است و جالب اینجاست که باشگاه‌ها با ضررهایی که هر ساله بابت این قراردادها متحمل می‌شوند، باز هم در قراردادهای جدیدی که با بازیکنان خود منعقد می‌کنند هیچ ‌بندی را به این موضوع اختصاص نمی‌دهند و هیچ محدودیتی برای تبلیغات شخصی بازیکنان خود در نظر نمی‌گیرند.

موضوع تبلیغات بازیکنان در فوتبال حرفه‌ای دنیا، موضوعی کاملاً حل شده است و باشگاه‌ها بر قراردادهای شخصی بازیکنان در امور تبلیغاتی نظارت کامل دارند. حتی در مواقعی قرارداد شخصی یک سرمربی با شرکت ساعت، باعث ایجاد اخلال در عقد قراردادش با باشگاه جدید شده است. دقیقاً اتفاقی که در فوتبال ایران رخ نمی‌دهد و باشگاه‌ها را به شدت متضرر می‌کند.

 تبلیغات شخصی رحمتی، حامیان مالی را پراند

نمونه بارز این اتفاق را می‌توانیم در قرارداد شخصی مهدی رحمتی با یکی از برندهای لبنیاتی ببینیم. این روزها روی بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگراه‌های شهر تهران، تصاویری از مهدی رحمتی نقش بسته که شخصاً یکی از برندهای لبنیات کشور را تبلیغ می‌کند. در وهله اول احتمالاً هر کسی این تبلیغات را حق مسلم بازیکنی می‌داند که ستاره است و می‌تواند از این طریق برای خود درآمد جداگانه‌ای داشته باشد اما کمتر کسی به این موضوع توجه دارد که همین قرارداد شخصی مهدی رحمتی با این شرکت خاص، مذاکره باشگاه با برندهای رقیب را جهت حمایت مالی از باشگاه، از پیش شکست خورده می‌سازد. در حالی که شاید باشگاه استقلال می‌توانست در مذاکره با یکی از برندهای لبنیاتی دیگر، مبلغ بالاتری را به درآمدهای باشگاه اضافه کند. تصویر مهدی رحمتی در تبلیغ یک شرکت خاص اما این امکان را از استقلال می‌گیرد و ضرر مالی سنگینی را به این باشگاه تحمیل می‌کند چون دروازه‌بان استقلال به‌عنوان یکی از چهره‌های شاخص این تیم نمی‌تواند در عین حال که تصویرش روی بیلبوردهای تبلیغاتی یک شرکت نقش بسته، وقتی همراه تیم است شرکت دیگر را تبلیغ کند.  این اتفاق البته فقط مربوط به مهدی رحمتی نمی‌شود و متأسفانه بی‌توجهی باشگاه‌ها به این موضوع باعث می‌شود که بارها و بارها از این طریق مورد زیان‌های مالی قرار بگیرند و حامیان مالی خود را از دست بدهند.

همانطور که در باشگاه پرسپولیس هم کمال کامیابی‌نیا در موقعیتی مشابه قراردادی شخصی بسته و این قرارداد او به طور طبیعی مانع عقد قرارداد باشگاه با شرکت‌های رقیب می‌شود. ضمن اینکه مهدی رحمتی با وجود تذکرهایی که فصل پیش بابت قرارداد تبلیغاتی‌اش با شرکت لبنیاتی گرفته، باز هم همراه با کمال کامیابی نیا در تبلیغ یک شرکت بیمه حاضر شده است و باز هم امکان مذاکره با شرکت‌های بیمه دیگر را از استقلال گرفته است. این حامیان مالی برای باشگاه‌ها در شرایطی پوچ می‌شوند که سرخابی‌ها در مسیر خصوصی‌سازی خود با انواع مشکلات مالی دست به گریبان هستند و حتی کمترین قراردادها در بخش اسپانسرینگ می‌تواند کمکی باشد در جهت پرداخت بدهی‌های این دو باشگاه و تسویه حساب با طلبکاران‌شان، آن هم در شرایطی که هر روز عرصه برای سرخابی‌ها تنگ‌تر می‌شود و خطر حذف از آسیا به خاطر بدهی به کنفدراسیون فوتبال آسیا، نزدیک‌تر.

چنین اتفاقاتی نشان می‌دهد که ضعف باشگاه‌های ما در عقد قرارداد به ویژه در باشگاه‌های سرخابی، صرفاً به اشتباهات فاحشی که درباره مدت قرارداد و مبلغ آن مرتکب می‌شوند خلاصه نمی‌شود. باشگاه‌ها آنقدر در عقد قرارداد حرفه‌ای ضعیف هستند که حتی از کوچکترین حقوق خود و بازیکنان در این پروسه بی‌اطلاع هستند و نمی‌توانند بندهایی را در قرارداد با بازیکنان خود بگنجانند که بیشترین سود و کمترین زیان را برای آنها در پی داشته باشد. باشگاه‌ها بابت همین ضعف خود در عقد قرارداد تا کنون بهای سنگینی پرداخت کرده‌اند که بخش عمده‌ای از بدهی‌های سنگین فعلی ناشی از همین ضعف است. غم‌انگیز اینکه با وجود بهایی که هرساله باشگاه‌ها بابت این ضعف و ناآگاهی خود می‌پردازند اما هیچ تدبیری برای عقد قراردادهای حرفه‌ای با اصول حرفه‌ای اندیشیده نمی‌شود.

 

ایران ورزشی

۷ ۱  
آی اسپورت
2018-08-21 13:59:00
نظر دهید

۱ نظر
رسول
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۰۶
هر چرتی را نباید منتشر کرد. الان مسی با آدیداس قرارداد داره ولی اسپانسر بارسلونا نایکی هستش. در مورد رونالدو برعکسه. این چیزها، اینطور که مطرح شده نیست و تو قراردادها از هم جدا میشند. کافیه یک جستجو توی نت بکنید تا ببینید این درست نیست....
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر