فهرست
از آزارد، مورینیو، کونته و کنایه‌ای ناخودآگاه
از آزارد، مورینیو، کونته و کنایه‌ای ناخودآگاه

از آزارد، مورینیو، کونته و کنایه‌ای ناخودآگاه

آی‌اسپورت – شاید در فوتبالِ امروز تمام بازیکنان قربانیِ گسترش‌خواهی که یکی از نشانه‌هایِ کاپیتالیسمِ مدرن است بشوند. همیشه باید پیشرفتی در کار باشد و همه چیز باید مدام بهتر و بیشتر شود. هیچ چیز نباید ساکن بماند. اینکه ادن آزارد این فصل بهتر از فصلِ ناامیدکننده‌یِ پیش بازی می‌کند واضح است، اما نکته‌یِ تامل‌برانگیز اینجاست که خودش حس می‌کند این فصل بهتر از فصلِ 2015- 2014 که به عنوانِ بهترین بازیکن سال انتخاب شد بازی می‌کند.

«من تلاش می‌کنم بازیکنی باشم که هر وقت توپ به پایش می‌خوره کار خاصی باهاش بکنه. من قبلا بازی‌هایی را تجربه کردم که برای 20 یا 30 دقیقه اصلا پام به توپ نخورده. اما این فصل سعی می‌کنم بیشتر و بیشتر صاحب توپ بشم و در جریانِ 90 دقیقه بازی تاثیرگذار باشم

«مربی وظایفِ زیادی از من می‌خواد. خیلی زیاد. وقتی توپ نداریم من باید دفاع کنم و دنبال حریف برگردم و پاس‌هایِ قطری را قطع کنم. و وقتی توپ را پس می‌گیریم باید آزاد و آماده‌یِ ضدحمله باشم و همیشه دنبال خلق لحظه‌هایی جادویی بگردم. مثل کاری که اینجا کردم (اشاره به گلش مقابل آرسنال).»

آیا این انتقادی از ژوزه مورینیو بود؟ اینکه آزارد در دورانِ پایانیِ مورینیو در چلسی دل خوشی از مربی‌اش نداشت خبر جدیدی نیست. اما اگر منظور او واقعا نیش و کنایه‌ای به مربیِ سابقش بوده، کمی عجیب به نظر می‌رسد. خیلی بعید است که تصور کنیم مورینیو از آزارد اجرایِ وظایف دفاعی نمی‌خواسته. حتی در این دوران تئوری‌‌ای وجود داشت که می‌گفت مورینیو از تغییری که رافائل بنیتز در بازیِ آزارد ایجاد کرده بود و باعث پیشرفتِ بعدِ دفاعیِ فوتبالش شده بود بهره می‌گرفت.

البته با شنیدن حرف‌هایی که آزارد در ادامه می‌زند منصفانه باید گفت حتی اگر کنایه‌ای به مورینیو هم در کار بوده از ضمیر ناخودآگاه او سرچشمه گرفته: «آدم با تجربه پیشرفت می‌کنه. من حالا بازیکن بهتری هستم و نسبت به سالی که به عنوانِ بهترین بازیکن سال انتخاب شدم فوتبالیست کامل‌تری شدم. ما به عنوان یک تیم هم در حال حاضر فرم بهتری داریم. فقطِ بحث من نیست. فرم دو سال پیش من عالی بود، اما شاید این فصل بتونم بیشتر گل بزنم. دو سال پیش من لیگ را با 14 گل تموم کردم. این فصل فعلا 10 تا گل زدم و هنوز کلی بازی مونده. پس باید ببینیم چی میشه

دو فصل پیش آزارد جدا از 14 گلی که زد 9 پاس گل هم داد. او این فصل تنها 3 پاس گل دارد، پس از این منظر هم همچنان برایش جای پیشرفت وجود دارد، اما مقایسه‌یِ این آمار نشان از تغییر پست و وظیفه‌اش دارد. آزارد دو فصل پیش یک وینگر بود، البته وینگری مدرن که مدام در عرض حرکت می‌کند. این فصل ولی منطقه‌یِ بازیِ او بیشتر به مرکزِ زمین متمایل شده و عملا نقشِ یک اینساید-فورواردِ کلاسیک را به خودش گرفته است. آزارد این فصل در سیستمِ 1-2-4-3 چلسی مارکوس آلونسو را به عنوانِ وینگ‌بکِ چپ کنارش می‌بیند و در نتیجه خلاقیت در بعد هجومیِ این جناح را با او تقسیم می‌کند.

میانگینِ شوت به دروازه‌هایِ آزارد در این فصل تقریبا هم‌اندازه با فصلِ 2015-2014 بوده و حدودِ دو برابرِ فصلِ پیش (1.2). اما آمار تکل آزارد تحت رهبریِ آنتونیو کونته کمتر از آمارش در دو فصلِ آخرش با مورینیو است (میانگینِ 0.4 تکل در هر بازی در مقایسه با 0.7). با این حال آزارد حتی تکل‌هایِ کمترش را با قطعِ توپ چندان بیشتری هم جبران نمی‌کند. او این فصل میانگینِ 0.7 قطع توپ در هر بازی داشته، در قیاس با میانگینِ 0.6 قطعِ توپش در دو فصلِ گذشته.

هیچکدام از این آمار اما اهمیت چندانی ندارند، چون آزارد این فصل عالی بوده و قطعا یکی از دلایلِ اصلی روندِ فوق‌العاده‌یِ چلسی در لیگ که حالا در صدرِ جدول 9 امتیاز با تیم دوم فاصله گرفته است. اما این ایده که آزارد در فصل جاری وظایف دفاعیِ بیشتری را به عهده گرفته و کونته باعث پیشرفت این بعد از فوتبالش شده به هیچ وجه درست نیست. شاید خودِ آزارد هم فراموش کرده در دورانی که رابطه‌اش با مورینیو خوب بود چقدر برای تیم تلاش می‌کرده است.

۳    
آی اسپورت
2017-02-07 12:22:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر