فهرست
استقلال هم صاحب مهندس شد!
استقلال هم صاحب مهندس شد!

استقلال هم صاحب مهندس شد!

آی اسپورت - در تابستان پر زیان استقلال که مدیران وقت، چوب حراج به بازیکنان تیم زده بودند و 15 بازیکن را به دلایل مختلف رد کردند تا چند بازیکن عمدتاً ناکارآمد را به استقلال اضافه کنند، علی کریمی یکی از همان گروه مغضوبین بود و چیزی نمانده بود او هم پیراهن آبی را از تن دربیاورد. در واقع در آخرین روزهای نقل و انتقالات بود که علی کریمی بالاخره در اردوی آبی‌ها ماندنی شد و حالا می‌توان گفت از چه اشتباه بزرگی جلوگیری شد. او که فصل قبل‌تر یکی از سه بازیکنی بود که بیشترین دقایق حضور در زمین را برای استقلال ثبت کرده بود، اگرچه در این فصل در نتیجه یک بازی بسیار بزرگ تأثیرگذار بود و در دربی دور رفت یک پنالتی حساس را از دست داد اما عملکرد او در طول لیگ، آنقدر بوده که با اطمینان علی کریمی را به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های امروز استقلال به شمار بیاوریم.

مرد شماره 6 استقلال که این روزها زوج فوق‌العاده‌ای در مرکز خط میانی به همراه مسعود ریگی ساخته، از آن دسته بازیکنانی است که می‌تواند در زمین نقش یک فرمانده را به عهده بگیرد. دقت پاس عالی، هوش بالا و قدرت بازیخوانی، از کریمی در این فصل، یک هافبک مرکزی ایده‌آل ساخته که اگر به آمارهای او در بازی‌های اخیر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که در هر بازی چه تأثیر مثبتی بجا می‌گذارد.

در فوتبال ایران چند سالی است که به بازیکنان پست 10 (هافبک‌های هجومی) که قابلیت ویژه‌ای در ارسال پاس‌های کلیدی دارند، لقب «مهندس» می‌دهند. علی کریمی یک هافبک هجومی محسوب نمی‌شود اما بدون تردید مهندس این روزهای استقلال است. او که در مقابل الشرطه با یک پاس عالی میلاد زکی‌پور را در موقعیت گل قرار داد، نبرد حساس با الاهلی را به دلیل سرماخوردگی از دست داد و غیبتش هم در میانه زمین کاملاً مشهود بود اما در بازی با ذوب‌آهن باز هم این ویژگی را بروز داد و با یک ارسال دقیق و بلند، توپ را روی سر روزبه چشمی کاشت تا مقدمات گل اول استقلال فراهم شود.

علی کریمی تا اینجای فصل 3 گل زده و 4 پاس گل داده که برای یک هافبک میانی آمار قابل قبولی است اما وقتی با جزئیات بیشتری و براساس آنالیزها به بازی او دقت کنیم، می‌بینیم که او تقریباً در هر بازی 2 پاس کلیدی در بخش تهاجمی صادر می‌کند و با دقت پاس حدود 85 درصدی، یکی از بهترین‌های حال حاضر فوتبال ایران در این پست است.او خیلی گمنام‌تر از امروز بود که نظر کارلوس کی‌روش را جلب کرد و به تیم ملی هم راه یافت. شاید اگر انتقال ناموفق او به لیگ کرواسی و مصدومیت‌هایش نبود، در جام جهانی 2018 و جام ملت‌های 2019 هم به میدان می‌رفت و عدد بازی‌های ملی‌اش از 11 فراتر می‌رفت اما علی کریمی حالا در 26 سالگی، به چنان بلوغی رسیده که بعید است در پستی که مدعی پوشیدن پیراهن تیم ملی کم ندارد، پشت دروازه‌های تیم ملی باقی بماند.

۵    
آی اسپورت
2020-02-25 23:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر