فهرست
مراقب مارکو‌پولوها باشیم
مراقب مارکو‌پولوها باشیم

مراقب مارکو‌پولوها باشیم

آی اسپورت - در میان گزینه‌هایی که برای هدایت تیم ملی مطرح شده، یک نام مرموزتر از دیگران است و پالس‌های متناقضی پیرامونش مطرح می‌شود. جانی دی‌بیازی ایتالیایی اصرار دارد که از ایران با او مذاکره کرده‌اند و حتی به توافق نهایی رسیده، در حالی که فدراسیون فوتبال هرگونه تماسی را تکذیب می‌کند. در نگاه اول این ماجرا گیج‌کننده است، ولی پس از داستان‌های بسیار عجیبی که با استراماچونی داشتیم، می‌توان رگه‌های مشابهی را پیدا کرد. فوتبال ایران و ایتالیا تا پیش از شروع فصل نوزدهم مراوده‌ای نداشتند. نه در فوتبال ایران صحبتی از گزینه‌های ایتالیایی بود نه در رسانه‌های ایتالیا کمترین خبری از فوتبال ایران منتشر می‌شد. دو دنیای کاملاً مجزا.

توافق استراماچونی با استقلال از این منظر اتفاقی غیرمنتظره بود. حضور مربی سابق اینتر در تهران اتفاق مثبتی برای فوتبال ایران محسوب می‌شد. رسانه‌ها هم از حضور این مربی خوشفکر استقبال کردند، ولی هرگز رابطه‌ای بین آنها شکل نگرفت. اخبار و مصاحبه‌های این مربی اول در رسانه‌های ایتالیایی منتشر می‌شد و در ایران بازتاب پیدا می‌کرد. جریانی یکطرفه که در ابتدا به حساب ناآشنایی استراماچونی با فضای رسانه‌ای ایران نوشته می‌شد، ولی به تدریج آزاردهنده شد و با شروع اعتراضات این مربی و کوک کردن ساز جدایی‌اش مشخص شد که کاملاً حساب‌شده بوده. طرف ایتالیایی متشکل از استراماچونی، مدیران برنامه و وکلایش و تیم رسانه‌‌ای کنترل فضا را کاملاً در دست داشتند و سناریوی دقیقی را برای رسیدن به هدف‌شان پیش بردند. استقلال و رسانه‌های ایرانی حداقل یک قدم از ماجرا عقب بودند و بهت‌زده و با چشمان کاملاً بسته سیر اتفاقات را دنبال می‌کردند.

فوتبال ایران و استقلال هنوز در شوک ماجرای استراماچونی است که سر و کله یک ایتالیایی دیگر پیدا شده. نام دی‌بیازی اطراف تیم‌های مختلفی شنیده می‌شود، از استقلال گرفته تا تیم ملی. ماجرا چیست؟ چرا میان این همه مربی متوسط اروپایی که تیم ندارند، دی‌بیازی همیشه گزینه است؟ بعد از ماجرای استراماچونی، بازار فوتبال ایران دیگر برای ایتالیایی‌ها ناشناخته نیست. آنها نقطه فرود خوبی برای مربیان‌شان پیدا کرده‌اند. بازار ایران ویژگی‌هایی دارد که آن را نسبت به بازارهای مشابه جذاب‌تر می‌کند؛ آشنایی محدود با فوتبال جهان، ‌کم‌اطلاعی از قوانین حقوقی فوتبال و هرج و مرج مدیریتی و مالی که فرصت سوءاستفاده و پیروزی در هر محکمه‌ای را باز می‌گذارد. اگر در قرن سیزدهم میلادی مارکو‌پولو از طریق جاده ابریشم شرق و ایران را شناخت، حالا در فوتبال ایتالیا هم مارکو‌پولوهای زیرکی پیدا شده‌اند که فوتبال ایران را طعمه آسان و منبع درآمد خوبی می‌بینند. آنها بر این باورند سناریویی که برای استراماچونی رخ داد، می‌تواند برای مربیان دیگر هم تکرار شود. در نقشه آنها، بازوهای رسانه‌ای در ایتالیا و ایران نقش مهمی دارند. سایت‌های خبری فوتبال ایتالیا مثل «توتومرکاتو» در فوتبال اروپا چندان جدی گرفته نمی‌شوند. شایعاتی که برای نقل و انتقالات مطرح می‌کنند، به ندرت رنگ واقعیت به خودش می‌گیرد و بیشتر نقش بازارگرمی را دارد، ولی اخبار این سایت‌ها در فوتبال ایران بازتاب وسیعی دارد و در موارد اخیر توانسته جریان‌ساز شود. بعد از تجربه تلخ استراماچونی منطق حکم می‌کند که با فوتبال ایتالیا برخورد محتاطانه‌تری داشته باشیم. تجربه حکم می‌کند که نسبت به آغوش باز دی‌بیازی بدبین باشیم. در این وضعیت بد اقتصادی، فوتبال ایران بیش از این توان تحمل بدهی‌های جدید را ندارد، پس مراقب مارکو‌پولوها باشیم.

 

ایران ورزشی 

۶ ۱  
آی اسپورت
2020-01-27 10:12:00
نظر دهید

۱ نظر
فرامرز
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸، ۱۱:۴۴
استعداد عجیبی داریم تا مسائل بسیار ساده را پیچیده کنیم. استراماچونی مربی موفقی بود، تیم استقلال را در وضعیت زیرمتوسط گرفت و تبدیل به یک تیم قلدر با یک سبک مشخص کرد. پولش را ندادند، تدارکات تیم را درست انجام ندادند. رفت، این مشکل او نیست مشکل مدیریت است. وقتی قرارداد می بندند باید فکر پول و تدارکات را بکنند اگر ندارند و نمیتوانند یا بروند سراغ گزینه دیگر یا استعفاء بدهند. مدیری که مدعی است می تواند و برای پست مدیریت هر کار شایست و ناشایستی را انجام می دهد باید این موقع پاسخگو باشد. اگر نیست باید دادگاهی شود.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر