فهرست
چرا بارسلونا می تواند بازگردد؟
چرا بارسلونا می تواند بازگردد؟

چرا بارسلونا می تواند بازگردد؟

آی اسپورت – شاید امید های بارسلونا برای رسیدن به صدر جدول با گل راموس فعلا کم شده باشد، اما بازگشت شکوهمندانه اینیستا حداقل می تواند برای بارسلونا الهام بخش باشد. بعد از ورودِ او از دقیقه 60، بارسلونا ناگهان بخشی از جادوی قبلی خود را دوباره پیدا کرد و توانست چند موقعیت خطرناک را خلق کند. از دست دادنِ آن موقعیت ها به مادرید اجازه داد به بازی بازگردد و با کسب تساوی، فاصله 6 امتیازی با بارسا را حفظ کند. این یعنی بارسا برای بازگشت به صدر باید سخت کار کند. اما اگر اینیستا در هفته های اخیر در ترکیب بود، شاید این فاصله کمتر می شد. تیم کاتالان بارها در غیابِ او جنگ میانه میدان را از دست داد و در بسیاری از اوقات نتوانست حاکمیت همیشگی اش را بر بازی ها داشته باشد.

حتی قبل از مصدومیت هم اهمیتِ اینیستا روشن بود. او برابر آلاوز روی نیمکت نشست و بارسلونا در خانه شکست خورد. برابر سلتا روی نیمکت نشست و بارسلونا در یک نیمه 3 گل دریافت کرد. او نیمه دوم به زمین آمد اما نتوانست جلوی شکست 3-4 را بگیرد. بعد از مصدومیت، بارسلونا برابر سیتی شکستِ بدی خورد. در خانه برابر مالاگا بدونِ گل مساوی کرد و در خانه سوسیداد خوش شانس بود که بازی را نباخت.

بازی افتضاح در سن سباستین مخصوصا تاثیر اینیستا را خیلی نمایان کرد. در آن مسابقه بارسلونا نتوانست توپ را حفظ کند و سد فشار حریف را بشکند. این اولین بازی در لیگ از 2008 به اینور بود که آن ها مالکیت توپ را به حریف باختند. لوییز انریکه بعد از بازی گفت حتی 5 پاس هم نمی توانستیم به هم بدهیم.

یک شروعِ ضعیف

بارسلونا در ال کلاسیکو خوب شروع نکرد. بسیاری انتظار داشتند اینیستا به ترکیبِ اصلی بازگردد اما انریکه ترجیح داد از راکیتیچ و گومز کنار بوسکتس استفاده کند. این برابر مادرید جواب داد و آن ها در نیمه اول چندان کار دشواری برای کنترل بارسلونا نداشتند.

آرایش فشرده در عقبِ زمین زیدان مثلث ام اس ان را محو کرد. به جای حاکمیت بارسا در وسط زمین، این لوکا مودریچ بود که در وسط آقایی می کرد و ضد حملات را ترتیب می داد. سانتر ها هم در محوطه روی سر ماسکرانو فرستاده می شدند. تنها شوت در چهارچوب بارسلونا در 45 دقیقه اول، ضربه ایستگاهی مسی بود.

حتی وقتی بارسلونا در ابتدای نیمه دوم به گل رسید، حرکت خیلی شناور نبود. نیمار یک ضربه ایستگاهی را از کنار زمین ارسال کرد و سوارز با ضربه سر موفق به گلزنی شد. بازی مرتب متوقف می شد و به نظر می رسید بارسلونا در یک ال کلاسیکوی ضعیف برتری را بدست آورده. سپس در دقیقه 60، اینیستا به جای راکیتیچ به میدان آمد و روند بازی را عوض کرد.

بازگشتِ جادو

دقیقا معلوم نیست نقش کدام جنبه را باید پررنگ تر در نظر بگیریم. آیا بازی خودِ اینیستا و بازیسازی اش انقدر تاثیر گذاشت یا حضور او به عنوان یک رهبر الهام بخش همه بازیکنان بود؟ در هر دو صورت، بلافاصله در سه دقیقه بعدی، بارسلونا مالکیت یک سره ای از توپ داشت و رئال به ندرت توپ را لمس کرد.

بارسلونا - رئال
بارسلونا - رئال

اینیستا در پست مورد علاقه اش، سمت چپ خط هافبک در 3-3-4 قرار گرفت. گومز بدین ترتیب به سمت راست رفت. اینیستا شروع به بازی ترکیبی با یوردی آلبا و نیمار کرد و به نظر رسید بازی مالکانه بارسلونا دارد بهتر می شود. بوسکتس نقش مهم تری پیدا کرد و فضا ها کم کم پدیدار شدند. در دقیقه 64، مسی یک فضای نادر را بین خطوط برای بازی دادنِ سوارز پیدا کرد. اما سوارز یک حرکت خوب را با یک سانتر ضعیف خراب کرد.

زیدان بلافاصله عکس العمل نشان داد و کاسمیرو را به جای ایسکو برای فشرده تر کردن بازی به زمین فرستاد. در حالیکه مادرید عقب بود و به گل نیاز داشت. دو دقیقه بعد اینیستا توپ را به نیمار داد، ستاره برزیلی از کارواخال عبور کرد و از فاصله نزدیک به سمت دروازه شوت زد. اینیستا خودش هم یک شوت زد، و در مجموع بارسلونا توانست در آن 30 دقیقه 6 بار شوتزنی کند. آن ها در یک ساعت قبلی کلا 5 شوت زده بودند.

بارسلونا - رئال
بارسلونا - رئال

نشانه های امیدواری

علی رغم موقعیت های از دست رفته، بارسلونا کنترل بازی را در اختیار داشت و در دقیقه 82 اینیستا یکی از بهترین پاس های بازی را ارسال کرد. مسی با پاس او تک به تک شد اما نتوانست توپ را گل کند. این دومین موقعیتی بود که اینیستا بعد از 22 دقیقه خلق می کرد و در این نقطه بازی باید واقعا 0-2 می شد.

بارسلونا - رئال
بارسلونا - رئال

در مجموع در 30 دقیقه پایانی، بارسلونا به نظر فضاها را راحت تر از رئال پیدا می کرد. هر 4 موقعیت آن ها از وسط بدست آمدند. در حالیکه موقعیت های قبلی از پاس های سمتِ چپ حاصل شده بودند.

بارسلونا - رئال
بارسلونا - رئال

اما تعویض های دیگر انریکه خوب جواب ندادند. آن ها در لحظات پایانی دوباره کمی کنترل را از دست دادند و رونالدو و راموس هر دو شانسشان را برای گلزنی امتحان کردند. درست قبل از اتمام بازی، آردا تورانِ تعویضی یک خطای بی مورد را کنار زمین انجام داد. مودریچ توپ را برای راموس سانتر کرد و او بازی را مساوی کرد. بارسلونا برای گل دوم تلاش کرد اما کاسمیرو توپ را از روی خط برگرداند تا رئال به یک امتیاز ارزشمند دست پیدا کند.

این تساوی برای بارسلونا تلخ تمام شد، اما لحظاتی از بازی آن ها در نیمه دوم حکایت از روز های بهتر دارند. به نظر می رسید آن ها اخیرا اساس و ماهیتِ بازی خود را از دست داده اند و نمی توانند مرکز زمین را کنترل کنند، روی توپ آرام باشند یا پاس های هوشمندانه ارسال کنند. حتی پرسینگ شدید باعث سردرگمی کل تیم می شد. بازی مالکانه تیم از بین رفته بود. اما با بازگشتِ اینیستا، به نظر بارسلونا ماهیت خود را دوباره پیدا کرد.

 

۴    
آی اسپورت
2016-12-04 20:13:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر