فهرست
چه کسی اساسنامه را تدوین کرد؟
چه کسی اساسنامه را تدوین کرد؟

چه کسی اساسنامه را تدوین کرد؟

آی اسپورت - نامه فیفا در واکنش به پیش‌نویس اولیه اساسنامه اصلاحی فدراسیون فوتبال، روز جمعه ۹ خردادماه به فدراسیون رسید. واکنش فدراسیون نسبت به این نامه اما چیزی جز پاسخ‌های کلی و مبهم نبود. هنوز اهالی فوتبال با انبوهی از ابهامات و سؤالات در انتظار پاسخی روشن از سوی فدراسیون فوتبال هستند. اساسنامه‌ شسته و رفته‌ای که با حضور ناظران فیفا در ایران آماده شده بود، با ارسال چند مورد جزیی می‌توانست همه مشکلات را حل کند. چه اتفاقی رخ داد که فدراسیون فوتبال آن اساسنامه را ارسال نکرد؟ چه کسی مسئول اصلی تدوین اساسنامه بود و براساس کدام معیار این اصلاحات انجام شد که حالا فیفا بیش از ۸۰ مورد ایراد از پیش‌نویس ارسالی بگیرد؟ آیا پیشنهادهایی که از سوی اعضای مجمع و اهالی فوتبال برای فدراسیون ارسال شده بود، در این پیش‌نویس لحاظ شد و بالاخره اینکه چرا این اساسنامه پیش از ارسال حداقل در اختیار اعضای مجمع قرار نگرفت تا در صورت مشکل‌دار بودن، زودتر اصلاح شود؟

همه این سؤالات را کنار ده‌ها سؤال دیگر بگذارید و برای هزارمین بار از واکنش فدراسیون فوتبال متعجب شوید که همه اینها را مکاتبات مرسوم در مسیر اصلاح اساسنامه می‌بیند. حال سؤال اساسی اینجاست که مسئول مستقیم تدوین این اساسنامه چه کسی بود؟

اصرار مسئولان فدراسیون فوتبال به حفظ ساختار محرمانه هر چیز تا جایی پیش رفته که حالا حتی کسی نمی‌داند سرانجام چه کسی این پیش‌نویس را تدوین کرده است.

در همان بدو تصمیم‌گیری برای اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال، هر بار کمیته تدوین مقررات به عنوان مسئول اصلی تدوین این اساسنامه معرفی شد. حتی شنیده می‌شد کشمکش‌هایی بین رئیس این کمیته و دبیر وقت فدراسیون فوتبال هم به وجود آمده است و احمدرضا براتی از ورود کارشناسان دیگر به ماجرای تدوین اساسنامه جلوگیری کرده است تا کار دست یک تیم واحد و متخصص باشد! بعد از آنکه مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون فوتبال شد، خودش جدول زمان‌بندی را تدوین کرد و جلوی خروج هر خبری در این رابطه را گرفت.

 

آذری: اساسنامه را قبل از ارسال ندیدیم

سعید آذری، به عنوان یکی از اعضای مجمع می‌گوید: «آقای نبی به عنوان یک فرد باتجربه از پیشنهادهای ما برای اصلاح اساسنامه استقبال کرد و ما هم پیشنهادهای خود را برای ایشان ارسال کردیم اما دیگر نمی‌دانیم این پیشنهادها اعمال شد یا نه؟ چون ما اساسنامه را پیش از ارسال به فیفا ندیدیم. نمی‌دانم شاید هم با اعمال پیشنهادهای ما دچار این همه ایراد شده باشد!»

 

نصیرزاده: گفتند کمیته تدوین مقررات با شما خوب نیست

هوشنگ نصیرزاده یکی دیگر از افرادی است که در مسیر اصلاح اساسنامه، یک پیش‌نویس آماده کرد و در قالب طرح پیشنهادی‌اش تحویل فدراسیون فوتبال داد. با این حال او هم تأکید دارد که هیچ چیز درباره این اساسنامه روشن نیست. نصیرزاده به ایران ورزشی می‌گوید: «در حال حاضر اطلاعات مردم درباره کرونا خیلی بیشتر است تا اطلاعات متخصصان درباره اساسنامه فدراسیون فوتبال! ما اصلاً نمی‌دانیم چه کار کرده‌اند؟ تنها هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال، دبیرکل و دو نفر از وزارت ورزش می‌دانند در مسیر اصلاح اساسنامه چه رخ داده است؟»

چه کسی این اساسنامه را نوشته است؟ نصیرزاده می‌گوید: «حتی این هم مشخص نیست اما به ما گفتند چون کمیته تدوین مقررات با شما خوب نیست شما فعلاً نباشید تا بعد. من حتی یک پیش‌نویس هم نوشتم و پیشنهاد خودم را دادم. اعضای مجمع هم می‌دانم که پیشنهادهایی را ارائه داده بودند اما اینکه چه شد در نهایت نمی‌دانیم.»

غیرقابل پیش‌بینی مثل زلزله

همه این ابهامات و پنهان‌کاری‌ها در شرایطی است که گفته می‌شود فیفا در نامه خود برای رفع ایرادهای گرفته شده تا روز جمعه به فدراسیون فوتبال اولتیماتوم داده است و این اولتیماتوم خطر تعلیق و سپردن هدایت فدراسیون به کمیته انتقالی را افزایش داده است. نصیرزاده حتی درباره اینکه آیا فدراسیون فوتبال موفق می‌شود تا پیش از موعد مقرر شده، ایرادهای گرفته شده را برطرف کند، می‌گوید: «این ماجرا درست مثل زلزله غیرقابل پیش‌بینی است! چون ما از هیچ چیز اطلاعی نداریم و فدراسیون فوتبال هیچ توضیحی در این رابطه نداده است.»

۴    
آی اسپورت
2020-06-02 02:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر