فهرست
حرمت پست سرمربی‌گری برای آنها و ما
حرمت پست سرمربی‌گری برای آنها و ما

حرمت پست سرمربی‌گری برای آنها و ما

آی اسپورت - زمستان سال ۲۰۰۶ برای اسون‌گوران اریکسون حسابی سخت بود. بدترین خاطره دوران کاری او در ژانویه همان سال رخ داد. روزنامه اخبار جهان، پرفروش‌ترین روزنامه انگلستان که بعدها بسته شد، در آن سال موفق به یک مچ‌گیری اساسی از سرمربی تیم ملی انگلیس یعنی اریکسون شده بود و همه چیز داشت برای مرد سوئدی، جهنمی پیش می‌رفت.

ماجر محمود، خبرنگار اخبار جهان در پوشش یک شیخ عرب به اریکسون نزدیک شده بود و سرمربی تیم ملی انگلیس ۶ ماه مانده به جام‌جهانی ۲۰۰۶ با او برای آینده‌اش نقشه کشیده بود. قرار بود محمود که بعدها به فیک‌شیخ مشهور شد، به پیشنهاد اریکسون باشگاه استون ویلا را بخرد و با عقد قراردادی ۳ ساله به ارزش ۱۵ میلیون پوند، اریکسون را سرمربی تیم کند. آن موقع‌ها هنوز پای شیخ‌های خلیج فارس به فوتبال انگلستان باز نشده بود و این می‌توانست اولین حضور یک عرب در فوتبال جزیره باشد. اما اوضاع برای پیرمرد سوئدی به بدترین نحو ممکن پیش رفت. تمام مکالمات او با شیخ عرب در روزنامه اخبار جهان منتشر شد. تمام حرف‌هایش. فردای آن روز اریکسون مجبور شد در جلسه اضطراری فدراسیون فوتبال شرکت کند. او به بازیکنان هم زنگ زد تا بگوید همچنان باید متحد بمانند. وکیل اریکسون اعتقاد داشت مرد سوئدی اشتباهی نکرده. چون او در تمام این مدت قول کار بعد از جام‌جهانی را به شیخ جعلی داده بود. اما روزنامه‌ها و افکار عمومی جور دیگری فکر می‌کردند. آنها می‌گفتند به جایگاه سرمربی تیم ملی انگلیس اهانت شده. اریکسون مجبور شد بارها توضیح دهد که حضور در پست سرمربی‌گری انگلیس برای او موهبتی بزرگ‌ است و ارزش آن را می‌داند. اما کار از کار گذشته بود. فدراسیون فوتبال انگلیس که در ابتدا سعی داشت با بیانیه‌هایش نشان دهد شرایط آرام است، چند روز بعد اعلام کرد با اریکسون به توافق رسیده تا به همکاری خود در پایان جام‌جهانی پایان دهند. اریکسون بعدها گفت این موضوع باعث شده بهترین کاری که تا به حال در عمرش داشته را از دست بدهد. او حتی درخواست زندان برای شیخ قلابی را داشت و می‌گفت این یک نوع کلاه‌برداری است. اما دیگر این حرف‌ها فایده‌ای نداشت. ۱۲ سال بعد، موضوعی نسبتا مشابه برای سرمربی وقت تیم ملی اسپانیا افتاد. چند روز قبل از جام‌جهانی ۲۰۱۸ لوپتگی با رئال مادرید به توافق رسید تا بعد از جام‌جهانی این تیم را هدایت کند. اینبار دیگر خبری از شیخ قلابی نبود و او واقعا با پرز، رییس باشگاه مذاکره کرده بود. واکنش فدراسیون فوتبال اسپانیا اما به این مساله دیدنی بود.

آنها خیلی زود لوپتگی را از کار برکنار کردند؛ آنهم در حالی که چیزی تا شروع جام نمانده بود. با این همه انگار اوضاع در ایران کاملا متفاوت است. چندسالی است که مدام خبر توافق کی‌روش با تیم‌های مختلف می‌آید. از استرالیا و ژاپن بگیرید تا الجزایر و اخیرا کلمبیا. جالب اینجاست که این اخبار که مشخص نیست چقدر درست است، با آب و تاب خاصی از سوی رسانه‌های حامی سرمربی تیم‌ملی منتشر می‌شود. آنها معتقدند همین پیشنهادات و مذاکرات نشان می‌دهد که ما لیاقت کی‌روش را نداریم. اما هیچکس نیست که بگوید جایگاه سرمربی‌گری تیم ملی ایران حرمت دارد. مدیران و رسانه‌ها به‌جای اینکه از این مساله انتقاد کنند، آن را می‌ستایند. افکار عمومی موافق سرمربی‌ تیم‌ملی هم پیشنهادات او را با شوق فراوان توییت می‌کنند. انگار هیچکس نیست که با کی‌روش برخورد کند یا دست‌کم به او بگوید هرطور شده این مذاکرات را تکذیب کند. حتی به دروغ. حتی فقط برای حفظ ظاهر.

۱۴۲ ۱۳  
آی اسپورت
2018-12-29 09:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
بی نام
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۳۸
سلام
نویسنده کلا متوجه هست که چی نوشته؟ شما منتقدین که همواره می گین کی روش هیچ پیشنهادی نداره و التماس می کنه ایران بمونه.
نکته بعدی اینکه خود کی روش بارها اعلام کرده من سرمربی ایران هستم، افتخار میکنم و به احترام آن پشینهادات را رد کردم.. بعد از جام جهانی که گفت منتظر پیشنهاد ایران می‌مونم بعد هم شش ماهه قرار داد بست، گفتین که دیدین پیشنهاد نداشته..
انصاف هم بد نیست... حالا که مطمن شدین پیشنهاد داره یک داستان تازه راه انداختین..
اگه برای شما تیم ملی حرمت داشت، یک هفته به شروع مسابقات، این بهانه‌جویی‌های الکی را شروع نمی‌کردین. اگه برای شما تیم ملی و کشورتان حرمت دارد که همه چیز را تحت علایق رنگی خود نمی‌دیدید...
حرف حساب
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۵۸
نفهمیدی؟؟ همه کیروش پرستها همینقدر گیرایی و فهم دارند!
محمد
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۴۷
تو کشوری که امثال ممدمایلی کهن بدون رزومه سرمربیگری، مستقیم شده سرمربی تیم ملی، و زیر پای ایویچ خالی شده تا جلال طالبی از باشگاههای اندونزی، بشه سرمربی، زیاد بخودتون فشار نیارین.
بگین میخوان کی روشو بکوبین، دنبال بهونه این.
کی روش بره، فدراسیون برای خوردن، منابع بیشتری داره!
جی کی
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۵۰
کیروش حق مذاکره دارد چون بعد جام ملتها قراردادش تمام میشود.
نمونه اش چه در بازیکن و چه در فوتبالیست ها زیاد است.
ولی مثال ها در مرد لوپتگی و اریکسن فرقی اساسی دارند اینکه قرارداد های آنها دو سال به پایان مانده بود ولی کیروش قراردادش کمتر از دو ماه دیکر به پایان میرسد.
امیرحسین
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۱۴:۰۰
مگه لوپتگی بعد از جام جهانی قراردادش با اسپانیا تموم نمیشد؟ یه توجیه دیگه میکردی تا لااقل ابروی خودت نره!
جیم
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۱۲
لوپتگی سرمربی باشگاه داخلی شد که تضاد منافع داشت .... همون‌دلالی خودمون مثلا بازیکن مادریدی تو ترکیب بزاره.
مذاکره برای بعد اتمام قرارداد هیچ مشکل اخلاقی و‌حرفخ ای نداره
۴
امیر
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۵۱
الکی قضیه رو آب دار نکنین
فرقش اینه که کیروش قراردادش شش ماهست و گزینه های دیگه که گفتی قرار داد طولانی داشتن.
طبق قانون فیفا مشکلی نداشته این کاری که کرده.
پرسپولیس واقعی
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۵۸
بماند اینکه آن سرمربیان بدون اطلاع از فدراسیون متبوع چنین کاری را کردند و کی روش با اجازه و اطلاع فدراسیون مذاکرات احتمالی را انجام داده ولی
شان جایگاه سرمربی تیم ملی را خوب آمدی!!!!
۸ ۱
حرف حساب
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۱۴:۰۲
آها...! یعنی شما از این اجازه خبر داری ولی بقیه بی خبرند؟؟ چقدر هم عالیجناب کیروش اهل اجازه و تعهد و قول و قرار هستند!؟
سعید
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۱۱:۲۹
ای آقا شما هم دلت خوشه هاااااا، تاج و ساکت و ... بقیه خودشون الان تیم ملی رو رها کردن و چسبیدن به صندلیشون دیگه از کی روش چه انتظاری داری، خلاص خلاصصصصصص
ملوانی
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۱۳:۳۸
از قدیم گفته اند حرمت امامزاده رو متولی اش نگه می داره . مگه ما حرمت سرمربی تیم ملی رو نگه داشتیم که از ایشون توقع حفظ حرمت داریم؟
ما ملت افراط و تفریطیم . یه روز کیروش رو با قیصر و داش آکل مقایسه می کنیم و یک روز بهش لقب دلال موزامبیکی میدیم . اصولا کسی در دراز مدت نمی تونه در ایران کار کنه خواه مسوول باشه خواه مربی چون بعد از مدتی که از شیدایی ما گذشت دچار افسردگی میشیم و دنبال راهی برای تخریب می گردیم تا خودمون رو توجیه کنیم که همه بد هستند ." همه دشمن هستند اولین دشمن برادرته دومیش دوستت ." برای توجیه خودمون از حرف کسایی فکت میاریم که تا دیروز برای حرفهاشون ارزرشی قائل نبودیم . اما بعد از چند سال که به روال گذشته برگشتیم دوباره دلمون براشون تنگ میشه و از جفایی که در حقشون کردیم مرثیه سرایی می کنیم.
با ایویچ و برانکوی تیم ملی هم همین کار رو کردیم با دهداری هم . خاتمی اگر در دور دوم ریاست جمهوری شرکت نمی کرد امروز اسطوره بود و چون شرکت کرد براش جوک ساختیم چون توقعات ما غیرواقعی و ناشی از توهمه . چون همیشه برای رسیدن عجله داریم هیچ وقت نمی رسیم . موفقیت راه میانبری نداره این رو همه تاریخمون بهمون میگه اما باز اشتباهات رو تکرار می کنیم . بلازوویچ توی نود حرف بزرگی زد گفت شاید یه روزی آلمان رو هم بردید شاید برزیل رو هم بردید اما فوتبالتون رشد نمی کنه چون موفقیت یه راه طولانیه و چه راست گفت که امروز برای تخریب کیروش و بی ارزش کردن موفقیت هاش برد شش بر دوی ایران مقابل کره رو بیاد میاریم اما فراموش می کنیم با همون مربی با چه بدبختی ای برای صعود به جام جهانی مواجه شدیم و فراموش می کنیم اون تیم ملی رو که پرسپولیس تقویت شده بود استانکو ساخته بود .
سلام
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۲۰:۳۷
همین الان باید اخراجش کرد، یه مربی ایرانی جاش بزاریم، یا م.قت بدیم به برانکو.
۱
جیم
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰
اقای باهوش اونها با فدراسیون قرارداد داشتند ولی کیروش برا بعد جام‌جهانی قرار داد نداره .... افتاد دوزاری کج‌ت .
بهلاوه در هر دو‌مورد یارو در عین سرمربی گری رفته مربی باشگاه داخلی شده که شاعبه ی عملکرد به نفع باشگاه اینده ایجاد می کند (تضاد منافع) لوپتگی دقیقا به همین خاطر اخراج شد ..... کیروش برا سرمربی گری یه باشگاه از به قاره دیگه مذاکره کرده .... هیچ مرزی برای بلاهت روزنامه نگاران وطنی وجود ندارد ....
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر