فهرست
کابوس بزرگان جزیره؛ اسپرز، آخرین قربانی عقاب‌ها؟
کابوس بزرگان جزیره؛ اسپرز، آخرین قربانی عقاب‌ها؟

کابوس بزرگان جزیره؛ اسپرز، آخرین قربانی عقاب‌ها؟

آی اسپورت - رقابت های فصل 20-2019 لیگ برتر انگلیس بعد از وقفه بازی های ملی سپتامبر از روز شنبه پیگیری خواهد شد و در یکی از مسابقات هفته پنجم، تاتنهام هاتسپر در ورزشگاه اختصاصی خود میزبان کریستال پالاس خواهد بود. پالاس شاید در نگاه اول دلایل زیادی برای امیدواری به این دیدار نداشته باشد. بعد از تساوی بدون گل در دسامبر 2014، عقاب های لندن 8 دیدار متوالی لیگ برتری را به تاتنهام واگذار کرده و در تمامی این 8 دیدار هم تنها یک بار موفق به گلزنی شده اند؛ گلی که آن هم به لطف اشتباه یان فرتونگن مدافع تاتنهام واد دروازه خودی شده است. (در جریان پیروزی 3-1 تاتنهام برابر پالاس در سلهرست پارک، ژانویه 2016)

اما در همین میان، یک آمار دیگر امیدها را به نتیجه گیری پالاس آن هم در ورزشگاه تاتنهام زنده نگه خواهد داشت. این آمار مربوط به عملکرد عقاب ها در خانه تیم های بزرگ لیگ برتری است. از آغاز فصل 17-2016 تاکنون، پالاس در خانه 5 تیم از 6 تیم بزرگ لیگ برتری (منچسترسیتی، لیورپول، چلسی، آرسنال، منچستریونایتد و تاتنهام) به پیروزی رسیده و اکنون تنها نام تاتنهام را در این بین خالی می‌بیند.

آن ها این روند درخشان را از آپریل 2017 و پیروزی 2-1 برابر چلسی در استمفوردبریج آغاز کردند. شاگردان سم آلردایس در آن روز موفق شدند با گل های زاها و بنتکه در برابر تک گل سسک فابرگاس، قهرمان فصل 17-2016 لیگ برتر را در خانه اش از پیش رو بردارند. سه هفته بعد از آن، نوبت به تسلیم شدن لیورپول یورگن کلوپ در آنفیلد برابر عقاب ها بود. کریستین بنتکه در برابر تیم سابقش دبل کرد تا ضمن خنثی شدن گل فیلیپه کوتینیو، پالاس به پیروزی ارزشمند 2-1 دست یافته و خود را به رده دوازدهم جدول رساند.

فصل 18-2017 برای پالاس بدون کسب پیروزی در خانه رقبای بزرگ همراه بود اما با آغاز فصل 19-2018 و به شکل دقیق تر از دسامبر 2018 به این سو، پالاس روی هاجسون نیز روی دیگری از خود در برابر تیم های بزرگ به نمایش گذاشته است. در 22 دسامبر 2018 و در حضور بیش از 54 هزار تماشاگر ورزشگاه اتحاد، کریستال پالاس در شرایطی مهمان منچسترسیتی بود که در 13 سفر اخیر خود به منچستر نتوانسته بود سیتی را شکست داده و در 8 دیدار اخیر این دو تیم در تمامی رقابت ها نیز ناکام مانده بود. شاگردان روی هاجسون پاسخ مناسبی به گل ایلکای گوندوغان دادند و با سه شلیک شلاپ، تاونزند و میلیوویویچ تا دقیقه 51، 3-1 از حریف پیشی گرفتند. گل کوین دی‌بروینه نیز تنها برای به حداقل رساندن اختلاف کافی بود و با شکست 3-2، سیتی نتوانست در دهمین بازی خانگی متوالی پیروز شود.

4 ماه بعد، پالاس جلوی رکوردشکنی خانگی یکی دیگر از تیم های بزرگ جزیره را هم گرفت. آرسنال در شرایطی گام به دیدار برابر پالاس می‌گذاشت که در هر 10 بازی خانگی آخر خود در لیگ برتر برنده شده بود و قصد داشت برای اولین بار در تاریخ خود، رکورد 11 پیروزی متوالی خانگی در لیگ برتر را به ثبت برساند. بنتکه، زاها و مک‌آرتور برای پالاس گلزنی کردند تا باز هم یک پیروزی 3-2 دیگر، پالاس را در خانه یکی از بزرگان به کامیابی رساند. پالاس روی هاجسون در آغاز فصل 20-2019 نیز منچستریونایتد را به فهرست قربانیان بزرگ خود افزود و با پیروزی 2-1 در اولدترافورد رکوردهای عجیبی را به ثبت رساند. این نخستین شکست لیگ برتری یونایتد برابر پالاس بعد از 22 بازی شکست ناپذیری و همچنین نخستین پیروزی پالاس در اولدترافورد از دسامبر 1989 به این سمت بود.

به لطف آن پیروزی و البته روند مثبت کلی پالاس (از آغاز سال 2019 تاکنون، پالاس سومین تیم امتیازآور لیگ برتر بعد از سیتی و لیورپول بوده است) این تیم اکنون با 7 امتیاز در رده چهارم جدول حضور دارد و با 2 امتیاز بیشتر از تاتنهام، در شرایطی در مقابل این تیم قرار می‌گیرد که 5 پله بالاتر از این تیم ایستاده است. این تنها برای چهارمین بار در تاریخ لیگ برتر است که پالاس در آغاز یک هفته از رقابت های لیگ برتر، در جمع 4 تیم بالای جدول حضور دارد. برای روی هاجسون، پیرترین سرمربی تاریخ لیگ برتر و نامزد عنوان برترین مربی ماه آگوست نیز، این اتفاق از مارچ 1998 تاکنون رخ نداده بود.

هاجسون که در فصل 98-1997 سرمربی تیم بلکبرن راورز بود، در مقاطع زیادی از فصل تیمش را در جمع 4 تیم بالای جدول نگه داشته بود. او در آپریل 1998، تیمش را پیش از بازی خانگی مقابل منچستریونایتد در رده چهارم قرار داده بود اما شکست 3-1 در برابر شیاطین سرخ، بلکبرن را به رده ششم لیگ برتر رساند؛ رتبه ای که بلکبرن فصل را نیز در همان جا به پایان رساند. اکنون هاجسون و پالاس دلایل زیادی برای انگیزه داشتن در دیدار مقابل تاتنهام دارند؛ از حفظ بالانشینی گرفته تا پایان دادن به روند اسفناک اخیر برابر اسپرز و البته، تکمیل روند ایده آل سال های اخیر در خانه تیم های بزرگ لیگ برتری.

۱    
آی اسپورت
2019-09-12 20:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر