فهرست
یک سوال مکرر: رحمتی یا حسینی؟
یک سوال مکرر: رحمتی یا حسینی؟

یک سوال مکرر: رحمتی یا حسینی؟

آی‌اسپورت-  سید‌مهدی رحمتی در ۳۸ سالگی تجربه‌ای را دارد که طبعاً یک مرد ۲۷ ساله همچون حسینی صاحب آن نیست بحث ارجحیت یکی بر دیگری موضوعی است که باید به جهات و سوژه‌ها و نکات متعددی بسط یابد و زوایای فراوانی گشوده و درباره آنها بحث شود تا به سرمنزل مقصود رسید و فردی را برگزید که واقعاً بهتر از دیگری باشد. رویکرد به مردی که سال‌ها است تجربیات بین‌المللی بیشتری را اندوخته برای مسابقات مهم‌تر خارجی توصیه‌ای است که هر فرد دلسوزی می‌تواند به مربیان یک تیم صاحب دو دروازه‌بان شاخص ارائه کند و استفاده از مهارت‌های یک دروازه‌بان جوان‌تر و شجاع‌تر که طبعاً از احتیاط‌های افراطی سنگربان پرسابقه‌تر بری و مبرا است، طبعاً توصیه‌ای است که برخی افراد دیگر برای مسابقات سبک‌تر به همان کادر فنی عرضه می‌کنند. اینها همه الزام‌ها و راهکارهای بدیهی و کاری است که در قدم‌های اول هر کار تحقیقی و نگاه به رقابت‌های داخلی در هر باشگاهی صورت می‌پذیرد ولی وقتی بحث چند فصل کار و چند سال تلاش توأمان برای رسیدن به بالاترین سطوح و پوشیدن پیراهن ثابت پیش می‌آید، باید فاکتورهای فراوانی را مبنا گذاشت که مطرح کردن تمامی آنها در این جای اندک نمی‌گنجد ولی شامل همه چیزهایی می‌شد که تشکیل‌دهنده بافت وجودی ورزشکاران است و فوتبالیست‌ها و فوتبالدوستان همگی از آن مطلع‌اند.

گلی که سید‌حسین حسینی سه‌شنبه‌شب در ابوظبی از هافبک شوتزن الهلال خورد و پایه‌گذار شکست ۰-۱ آبی‌ها مقابل این تیم عربستانی شد و صعود این تیم را از گروهش در جام باشگاه‌های آسیا بیش از پیش نامحتمل کرد، در عین نشأت گرفتن از مهارت چشمگیر فرد زننده شوت (سباستین جووینکو) از عکس‌العمل ناموفق و دیرهنگام سنگربان استقلال نیز منتج شد. البته شوت جووینکو چنان محکم و سریع بود که دفع آن به آسانی میسر نمی‌شد اما چون از پشت ۱۸ قدم نواخته شد و این‌جور توپ‌ها را «مال دروازه‌بان» می‌نامند و از آنجا که تقابل با آن همان‌قدر وظیفه یک سنگربان است تا وظیفه مدافعان، نمی‌توان حسینی را در آن بی‌تقصیر دانست.

او البته در طول مسابقه چند حرکت خوب داشت که استقلال را از خوردن گل‌های بیشتر رهایی بخشد و در طول دو سه فصلی که بارها برای آبی‌ها به میدان آمده، برخی بازی‌های درخشان و «سیو»های نفسگیر از او مشاهده شده است. با این وجود تجربه سه‌چهار سال مشاهده این جوان پویا درون آخرین سنگر استقلال نشانگر این است که شاید سطح توان و کارآیی او کمتر از تعریف‌هایی باشد که از وی صورت گرفته است و حسینی در حالی خود را صاحب حق حضور مستمر در اردوی تیم ملی می‌داند که شاید وجود چند رقیب سرپنجه و قوی و باتجربه‌تر از او را در این راه تنها و بدون حامی بگذارند و حالا که سرمربی جدیدی برای تیم ملی در راه است، شاید اشتیاق آن مربی برای امتحان مجدد رحمتی در ساختار تیم ملی بیشتر از آزمایش کردن حسینی باشد.

با این حال رحمتی به سبب تعدد بازی‌هایش و نیمکت‌نشینی‌های طولانی‌مدت حسینی نقش اول را در ایمن جلوه کردن کارهای دفاعی آبی‌ها بر عهده داشته و اگر استقلال صاحب عنوان بهترین خط دفاعی لیگ هجدهم است، ابتدا به ساکن و در مرحله نخست این رحمتی بوده که به خط دفاعی دائماً تغییر‌یابنده استقلال قوامی را ارزانی داشته که بدون آن سرنوشت این تیم در فصل جاری بسیار تیره‌تر از حدی می‌شد که اینک می‌بینیم. امسال، زمان بهره‌گیری حداکثری استقلال از تجربه و کارهای سید‌مهدی بوده و او مثل ۱۰ سال پیش که در هیأت یک دروازه‌بان ۲۸ ساله به تنهایی هر چیزی را تغییر می‌داد، یک‌تنه مردان شفر را از تنگناهای متعدد عبور داده است. او البته حاشیه‌هایی هم داشته و هنوز ماجرای دخالت‌اش در تعیین فرد زننده پنالتی در دربی چندی پیش تهران از یادها نرفته و دخالت احتمالی و نسبی او در رفت و آمدهای نفرات مختلف به ترکیب تیم آبی‌ها در طول هر فصل و تشکیل غیر‌رسمی دسته و باند در تیم از جمله اتهاماتی است که پیوسته به او وارد می‌شود که البته بهتر است آنها را اثبات‌نشده و خلاف واقع بینگاریم و به احترام ۲۰ سال حضور او در سطح اول فوتبال مملکت بیشتر از محسنات وی یاد کنیم تا از عیب‌هایی که شاید برخی نیز محصول بزرگ کردن قضایا از سوی مخالفان رحمتی باشد.

آنچه شکی درباره آن وجود ندارد، جایگاه رحمتی به‌عنوان دومین دروازه‌بان برتر ایران پس از انقلاب و تأکید بر این نکته است که در این مدت فقط احمدرضا عابدزاده از حدود و ثغور وی فراتر رفته است. نمی‌توان و نباید گفت که اگر سید‌مهدی پریشب درون دروازه استقلال بود و مقابل الهلال می‌ایستاد، این تیم عربستانی آن گل غافلگیر‌کننده را نمی‌زد اما تجربه سال‌ها حضور او در بالاترین سطح فوتبال کشور و آسیا مردی کاملاً مناسب برای روزهای سخت ساخته است و اگر مبنای کار مربیان در انتخاب نفرات ارشد و مناسب برای هر بازی چیزهایی باشد که برشمردیم، شاید استقلال و هر تیم دیگری که دارای شرایطی مثل این تیم باشد، انتخاب‌های بهتری در تشخیص ترکیب ثابتش داشته باشد.

۳ ۲  
آی اسپورت
2019-04-25 15:16:00
نظر دهید

۲ نظر
نیما
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۵۲
انقدر که حسینی اون شب توپ گرفت هرکسی دیگه بود سنگین میباختیم
گل بد رو همه میخورن،نمونه اش شب قبلش و کاشته سوما به بیرانوند
ایمان
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۴۱
حسینی مقابل الهلال عالی بود.گل هم از جایی خورد که انتظار دفع بوسیله دفاع رو داشت.ولی توی نبردهای هوایی فوق العاده بود.
خواهشا با این تحلیلهای آبکی تون باعث عقبگرد توی استقلال نشید.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر