فهرست
دشمنی نوین قرمز و آبی؛ در جوار «کارما»
دشمنی نوین قرمز و آبی؛ در جوار «کارما»

دشمنی نوین قرمز و آبی؛ در جوار «کارما»

آی اسپورت -  نبرد بزرگ امشب لیگ برتر انگلیس بین چلسی و لیورپول بیش از اینکه حساسیت جدولی داشته باشد، یادآور خاطراتی است که دشمنی نوینی در فوتبال انگلیس با حضور 2 تیم قرمز و آبی ساخت.

گل ارواح

تا قبل از بازی نیمه‌نهایی فصل 2005-2004 لیگ قهرمانان اروپا، حداکثر جاذبه نبرد چلسی و لیورپول، جدال هفته پایانی فصل 2003-2002 بر سر کسب سهمیه بود؛ جایی که در اولین فصل مالکیت رومن آبراموویچ بر تیم لندنی، چلسی 2 - یک در بریج پیروز شد و لیورپول را در حسرت دومین حضور در لیگ قهرمانان اروپا با فرمت جدید قرار داد. اما حکایت بازی برگشت نیمه‌نهایی فصل 2005-2004 تفاوت داشت؛ جایی که ضربه لوئیس گارسیا در دقایق ابتدایی از خط دروازه نگذشت اما کمک داور گل را پذیرفت و لیورپول با همین گل راهی فینال شد و در نهایت جام را تصاحب کرد. مورینیو که تیمش آماده‌ترین گروه ممکن برای قهرمانی اروپا بود در پایان بازی ضمن آرزوی موفقیت برای قرمزها در فینال اعلام کرد گلی باعث تمایز 2 تیم نشد و در واقع «گل ارواح» صعود تیم بنیتس به فینال را رقم زد!

تداوم برتری اروپایی لیورپول مقابل چلسی

یک فصل پس از گل ارواح، لیورپول در فینال جام اتحادیه انگلیس اسیر چلسی مورینیو شد و  بازی را واگذار  کرد. نکته جالب آن بازی، فرمان هیس مورینیو به هواداران لیورپول پس از گل لمپارد بود؛ آنچه آتش دشمنی بین آقای خاص و تیم ظاهرا محبوب دوران کودکی‌اش را شعله‌ور کرد. یک فصل بعد، 2 تیم بار دیگر در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم رفتند؛ جایی که آگر، مدافع دانمارکی لیورپول با به ثمر رساندن مهم‌ترین گل دوران حرفه‌ای‌اش برای قرمزها، گل منجر به برتری چلسی در بازی رفت را جبران کرد و بازی برگشت در آنفیلد را به تساوی در مجموع 2 بازی رفت  وبرگشت کشاند. 2 نتیجه یک - صفر به نفع میزبان‌ها، بازی دوم را به وقت اضافه کشاند. گل کوئیت برای لیورپول می‌توانست پایان کار باشد اما داور گل طلایی را نپذیرفت. کوئیت کار ناتمام را با گل کردن ضربه آخر تیمش در ضربات پنالتی تمام کرد و در شبی که بنیتس به درخواست یک هوادار لیورپول برای بهتر دیدن ضربات پنالتی، چهارزانو روی زمین نشست، لیورپول باز هم چلسی را از رسیدن به فینال بازداشت اما این بار خودش هم در فینالی تکراری این بار به میلان آنچلوتی باخت!

نوبت چلسی 

اما عروسی به کوچه چلسی هم آمد. قسمت سوم سریال نبردهای چلسی و لیورپول باز هم در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان و این بار در فصل 2008-2007 اکران شد. لیورپول با گل به خودی ریسه در دقایق پایانی بازی رفت خانگی، برتری را از دست داد و تکرار تساوی یک - یک در بازی برگشت، کار را به وقت اضافه کشاند؛ جایی که لمپارد فردای روز درگذشت مادرش، پنالتی کلیدی چلسی را به گل تبدیل کرد و در نهایت چلسی برتری 2-3 را جشن گرفت و این بار بدون مورینیو و با مربیگری گرانت طلسم رفتن به  فینال لیگ قهرمانان اروپا را شکست. البته لیز خوردن تری هنگام زدن پنالتی آخر چلسی، اجازه نداد تیم گرانت به اولین لندنی قهرمان اروپا تبدیل شود و منچستریونایتد در شب بارانی لوژنیکی برای سومین بار قهرمان اروپا شد. یک فصل بعد برای اولین بار در تاریخ، 2 تیم از یک کشور در یک گروه لیگ قهرمانان قرار گرفتند و چلسی و لیورپول در هر 2 بازی رفت و برگشت به تساوی بدون گل رضایت دادند. دست تقدیر 2 تیم را در مرحله یک‌چهارم‌نهایی مقابل هم قرار داد.

نبرد تاریخی و کلاسیک

در بازی رفت، درخشش ایوانوویچ و 2 گل او، برتری اولیه لیورپول میزبان را خنثی کرد و چلسی در آنفیلد 3 - یک پیروز شد. لیورپول با 2 زودهنگام در بازی برگشت می‌رفت تا ورق را برگرداند اما در ادامه چلسی 3 گل  (از جمله ضربه آزاد دیدنی الکس) زد. لوکاس لیوا یکی از معدود گل‌هایش را در لباس لیورپول به ثمر رساند و قرمزها 3-4 پیش افتادند اما در حالی که فقط یک گل تا رقم زدن معجزه صعود نیاز داشتند، دروگبا در آخرین دقیقه بازی را به تساوی کشاند و با اشارات دست به درستی نشان داد کار تمام و لیورپول حذف شده است. لیورپول در هفته‌ای که در لیگ هم با آرسنال به تساوی 4 -4 رسید در پایان یک بازی دراماتیک (بهترین نبرد تمام انگلیسی تاریخ رقابت‌های اروپایی)   از لیگ قهرمانان کنار رفت و چلسی هم در نیمه‌نهایی اسیر ناداوری شد و مقابل بارسلونا دست خالی ماند.

کارمای جرارد

زمان گذشت و دیگر مانند فصل 2008-2007، 2 تیم در یک فصل 8 بار به مصاف هم نرفتند! پس از کلی رقابت اروپایی، این بار جدال 2 تیم در لیگ برتر دراماتیک شد. چلسی در حالی وارد بازی هفته سی و هفتم فصل 2010-2009 شد که در صدر قرار داشت و منچستریونایتد با یک امتیاز اختلاف این تیم را تعقیب می‌کرد. برتری لیورپول در این بازی، قهرمانی نوزدهم شیاطین سرخ و گرفته شدن عنوان پرافتخارترین انگلیس از لیورپول را تسهیل می‌کرد. پس بی‌دلیل نبود که گاردین قبل از بازی تیتر زد : لیورپولی نیستید اگر خواهان برد لیورپول هستید! جرارد یک لیورپولی تمام عیار بود و به همین دلیل در بعدازظهری که لیورپول در خانه‌اش تشویق نمی‌شد با یک پاس به عقب ظاهرا اشتباه، زمینه‌ساز گل چلسی شد و در نهایت آبی‌ها با برتری 2 - صفر صدرنشین ماندند. زدن 8 گل در هفته آخر، آن‌ها را بالاتر از منچستریونایتد به جام لیگ برتر رساند. البته لیورپولی‌ها چندان خوشحال نماندند چون منچستریونایتد فصل بعد به راحتی قهرمان شد و از رکورد آن‌ها گذر کرد.  پس از نادیده شدن گل درست کارول (داور اعتقادی به ردن شدن توپ از خط دروازه نداشت) در بازی نهایی فصل 2012-2011 جام حدفی انگلیس و قهرمانی چلسی دی‌متئو، وقتی 2 تیم در هفته سی و ششم فصل 2014-2013 به مصاف هم رفتند، این بار لیورپول در صدر بود و در همان ورزشگاه آنفیلد به میدان رفت. در چهارمین دقیقه وقت‌های تلف شده نیمه اول، جرارد در هنگام دریافت پاس لیز خورد و زمینه‌ساز گل دمبابا شد. در نهایت چلسی در وقت‌های تلف شده نیمه دوم گل دوم را هم زد و لیورپول بهترین فرصت برای پایان دادن به حسرت قهرمانی در لیگ را از دست داد. شادی مورینیو مقابل چشم هواداران لیورپول هنور در خاطره‌ها باقی مانده است! خیلی‌ها اعتقاد داشتند جرارد با لیز خوردن و ایفای نقش در از دست رفتن قهرمانی لیورپول در واقع «کارما»ی پاس به عقب اشتباهش در بازی با چلسی را در همان بازی و همان استادیوم به چشم دید!

 

90tv

     
آی اسپورت
2019-09-22 13:29:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر