فهرست
بازگشت بوناچیچ به اصفهان؛ در بهشت شخصی!
بازگشت بوناچیچ به اصفهان؛ در بهشت شخصی!

بازگشت بوناچیچ به اصفهان؛ در بهشت شخصی!

آی اسپورت - میودراگ رادولوویچ که در اواسط لیگ نوزدهم به‌عنوان جانشین علیرضا منصوریان در ذوب‌آهن انتخاب شد، پس از شیوع ویروس کرونا در ایران و بازگشت به کشورش، تا به امروز به اصفهان نیامده و اعلام کرده تا پایان این وضعیت قصد ندارد تصمیم خود را تغییر دهد. رادولوویچ مونته نگرویی که تغییر و تحول چشمگیری هم در ذوب‌آهن به وجود نیاورد، در هفته‌های اخیر بارها مدیران این باشگاه را با چالش جدی برای بازگشت‌اش به تمرینات مواجه کرده بود که این اتفاق موجب شد تا ذوبی‌ها سراغ یک سرمربی جدید بروند.

لوکا بوناچیچ، سرمربی ۶۵ ساله که حضور طولانی مدتی در ایران و سابقه سرمربیگری در تیم‌های سپاهان، استقلال اهواز، فولاد خوزستان، گسترش فولاد تبریز، مس کرمان و ذوب‌آهن را داشته، دوباره به لیگ برتر بازگشت و باز هم هدایت سبزپوشان اصفهان را برعهده گرفت. این سرمربی کروات که سابقه کار در تیم‌هایی همچون ری‌یکا، هایدوک اسپلیت، النصر امارات، الشحانیه قطر، الاهلی قطر و العربی قطر را هم در کارنامه دارد، در فصل ۲۰-۲۰۱۹ یک بار هدایت واراژدین کرواسی را نیز برعهده گرفت که از سمت خود اخراج شد.

بوناچیچ پس از هفته یازدهم فصل ۲۰-۲۰۱۹ لیگ یک کرواسی هدایت واراژدین را برعهده گرفت که کارش را با پیروزی مقابل ایسترا ۱۹۶۱ شروع کرد، اما پس از آن در ۹ مسابقه لیگ و یک دیدار جام حذفی، ۸ باخت و دو مساوی داشت که شکست برابر ایسترا در هفته بیست و یکم و تداوم نتایج ضعیف این تیم، موجب شد تا از سمت خود برکنار شود.

بوناچیچ آخرین بار در لیگ هفدهم در فوتبال ایران فعالیت داشت و سرمربی گسترش فولاد بود که پس از پایان هفته هشتم و شکست مقابل تراکتور از هدایت این تیم اخراج شد ولی حالا درست پس از دو سال و ۹ ماه بازگشته و قرار است روی نیمکت ذوب‌آهن بنشیند. یک قهرمانی در لیگ یک کرواسی، دو قهرمانی در جام حذفی فوتبال ایران به همراه سپاهان و یک نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا با سپاهان، ازجمله افتخارات دوران سرمربیگری طولانی مدت بوناچیچ است.

بوناچیچ در فصل ۹۳-۹۲ سرمربیگری ذوب‌آهن را برعهده داشت ولی پس از نتایج ضعیف از سمت خود برکنار شد، اما امروز دوباره و پس از توافق با مدیران این باشگاه، مجددا هدایت ذوبی‌ها را بر عهده خواهد گرفت.

بعد از هدایت ناموفق تیم واراژدین، کمتر کسی فکر می‌کرد دوباره بخت مربیگری تیمی در ایران به لوکا بوناچیچ رو کند اما... این انتقال کاملا شبیه به احضار ناگهانی میروسلاو بلاژوویچ کهن سال به فوتبال ایران و دادن هدایت تیم بحران زده می کرمان به اوست؛ اتفاقی که خود بلاژوویچ هم آن را باور نداشت اما در نهایت توانست در روزهای بازنشستگی با یک قرارداد ۸۰۰ هزار دلاری در ایران حضور دوباره ای داشته باشد و پول خوبی به جیب بزند.

حالا این لوکا بوناچیچ است که در سن ۶۵ سالگی برای بار دوم هدایت ذوب آهن را در شرایطی برعهده می‌گیرد که این باشگاه اصفهانی پیش از او دو مربی گران قیمت دیگر را نیز در اختیار داشته است؛ علیرضا منصوریان که جای خود را به میودراگ رادوشوویچ صرب داد که بعد از دریافت بخشی از دستمزدش به دلیل ترس از ابتلا به کرونا دیگر به ایران بازنگشت.

لوکا بوناچیچ البته در ابتدا یک مربی خوش قریحه، جوانگرا و بازیکن ساز به نظر می‌آمد اما بعد از اولین شغلش در فوتبال ایران ( تیم فولاد سال ۲۰۰۳) به مرور زمان از قالب یک مربی نوگرای اروپایی تبدیل به یک مربی مشابه با سایر مربیان شاغل در لیگ ایران شد. او سال های سال است که موفقیت چندانی در فوتبال نداشته اما به طرز عجیبی هنوز در فوتبال ایران به طرز عجیبی مشتری دارد. اگر به ویکی پدیای این مربی کروات مراجعه کنید، خواهید دید که تعداد تیم های درج شده در دوران مربیگری او به قدری بالاست که برای پرینت گرفتن از آن باید صفحه را کوچک کرد! او که در آخرین شغلش در فوتبال ایران در باشگاه گسترش فولاد کار می‌کرد، جای خود را به فیروز کریمی داد که از مربیان هم نسل وی به حساب می‌آید و اتفاقا اولین تیم خود را در سال شروع مربیگری بوناچیچ هدایت کرده است.

جالب است بدانید لوکا بوناچیچ به جز قهرمانی در جام حذفی با سپاهان و صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا با همین تیم، هیچ موفقیت قابل ذکر دیگری ندارد که این موفقیت هم مربوط به نزدیک به ۱۵ سال پیش است که در مربیگری یک عمر به شمار می‌آید اما ظاهراً لوکا مربی است که مدیران ایرانی علاقه خاصی به وی دارند. تا آنجا که ایران مهم ترین مقصد مربیگری او محسوب می‌شود.

     
آی اسپورت
2020-06-26 23:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر