فهرست
گزارشِ یک خداحافظی پیچیده
گزارشِ یک خداحافظی پیچیده

گزارشِ یک خداحافظی پیچیده

آی اسپورت –  بامداد ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ بود که برانکو ایوانکوویچ ایران را به مقصد کرواسی ترک کرد. دو روز بعد از کسب قهرمانی در جام حذفی و حدودا دو هفته بعد از سومین قهرمانی پیاپی در لیگ برتر. وقتی این خبر منتشر شد کسی فکر نمی‌کرد سفر برانکو به کشورش، بازگشتی به ایران نداشته باشد. پروفسور هنوز یک فصل دیگر با پرسپولیس قرارداد دارد. قراردادی که مشروط است به پرداخت تمام حقوق و پاداش‌های باقی مانده تا تاریخی مشخص. تاریخی که هنوز هم موعدش نرسیده. البته مدیران باشگاه مدعی‌اند تمام مطالبات برانکو و دستیارانش را تهیه کرده‌اند و فقط برای واریز آن به شماره حسابی که او داده مشکل دارند. از اوایل هفته اما خبری در رسانه‌های عربی منتشر شد که نشان می‌داد برانکو با باشگاه الاهلی عربستان به توافق رسیده است. او البته مصاحبه‌های ضد و نقیضی انجام می‌داد. در یک مصاحبه گفته بود حتی اگر پولش را هم از پرسپولیس بگیرد در این تیم نمی‌ماند. هر چند بعدا این بخش از مصاحبه‌اش را تکذیب کرد.  اما یک روز بعد از این تکذیب، یعنی صبح یکشنبه از باشگاه پرسپولیس خبر رسید که نامه درخواست قطع همکاری به دست مدیران رسیده است!‌ ایرج عرب دیروز در یک مصاحبه رادیویی مدعی شد که برانکو در نامه‌اش نوشته است که می‌خواهد فضای کاری جدیدی را تجربه کند! این جمله نشان می‌داد موضوع صرفا پول نیست و برانکو می‌خواهد برای کسب یک تجربه جدید از پرسپولیس برود. مدیران باشگاه که ظاهرا شکوه شده بودند از برانکو خواستند خودش یا نماینده‌اش را باشگاه بفرستد تا پول را به او تحویل بدهند. حتی خبر رسید عرب حاضر شده به کرواسی یا ترکیه برود و پول را به برانکو برساند. اما در گیر و دار تلاش های مدیران باشگاه، مرتب اخبار و عکس‌های جدیدی از برانکو و الاهلی عربستان منتشر می‌شد. اخبار و عکس‌هایی که هواداران پرسپولیس را ناامید می‌کرد. حالا اگر چه هنوز باشگاه الاهلی به طور رسمی خبر توافق با برانکو را اعلام نکرده است اما بخش زیادی از هواداران پرسپولیس پذیرفته‌اند که برانکو دیگر برنخواهد گشت.

 سناریوی بدبینانه؛ توطئه بود؟

اگرچه برانکو مشکلات مالی و ایجاد تغییر در فضای کاری‌اش را دلیل خداحافظی از پرسپولیس اعلام کرده اما بخشی از هواداران پرسپولیس این اتفاق را حاصل یک توطئه می‌دانند.  به نظر آن‌ها این تصمیم از جای دیگری گرفته شده است. فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در پی موفقیت‌های چشمگیر پرسپولیس با برانکو، به حمایت از این باشگاه متهم شده بودند. به خصوص در ماه های اخیر مدیران و هواداران تیم‌های رقیب، همگی شمشیر را برای وزارت و فدراسیون از رو بسته بودند و از چند هفته قبل از پایان لیگ، مدعی شده بودند قهرمان مشخص شده است (پرسپولیس) و بقیه تیم‌ها باید برای نایب قهرمانی بجنگند. این حرف‌ها تنش‌ها را در استادیوم‌ها بیشتر کرد و اتفاقات تلخی را رقم زد. این سناریو می‌گوید که مدیران ورزش کشور با هماهنگی مدیران باشگاه پرسپولیس تصمیم گرفتند فضایی را ایجاد کنند که برانکو را نارضایتی و عصبانیت برسانند. اتفاقی که در نهایت هم رخ داد. سناریو البته بسیار بدبینانه است اما تعلل مدیران باشگاه و اسپانسر برای فراهم کردن مبلغ مطالبات برانکو باعث شده این ظن تقویت شود. در هر صورت یکشنبه شب بازیکنان پرسپولیس هم یکشنبه شب به این نتیجه رسیدند که برانکو برنمی‌گردد. برای همین هم در صفحات اجتماعی خودشان برای برانکو پست خداحافظی گذاشتند. این اتفاقات باعث عصبانیت بیشتر هواداران پرسپولیس شد. بخشی از آن‌ها دیروز در مقابل دفتر باشگاه تجمع کردند و علیه مدیران شعار دادند. تماس باشگاه با پلیس اوضاع را بدتر کرد. آخرین واکنش هواداران این بود که در فضای مجازی کمپین «خروج از سامانه هواداری باشگاه» را به راه بیندازند تا به این ترتیب اعتراض خودشان را نشان بدهند.

 مثبت و منفی‌های ترک پرسپولیس

برانکو با سبک سنگین کردن موارد مختلفی به این نتیجه رسید که پرسپولیس را ترک کند. یکی از مهم‌ترین دلایل این تصمیم موضوع مالی بود. الاهلی قطعا پیشنهادی به برانکو داده که بسیار بالاتر از پیشنهاد پرسپولیس است. اما نکته مهم‌تر، اطمینان برانکو از دریافت به موقع پولش از الاهلی است. اتفاقی که هرگز در پرسپولیس برایش نیفتاد. او مطمئن است در هر صورتی پولش را از این باشگاه می‌گیرد. حتی اگر خیلی زود از الاهلی اخراج شود. چون سابقه نشان داده باشگاه‌های عربستانی مسائل مالی را قبل از این که به فیفا برسد حل می‌کنند. موضوع دیگر ثبات برنامه ریزی در عربستان، فضای آرام و کم التهاب فوتبال باشگاهی، امکانات خوب و ثبات مدیریت در این کشور است. تقریبا هیچ کدام از این عوامل در پرسپولیس وجود نداشت. برای همین هم بود که برانکو ترجیح داد برانکو بعد از 4 سال پرسپولیس را ترک کند. نکته بعدی حضور او با تیم جدیدش در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا است. او با پرسپولیس در مرحله گروهی حذف شد اما به تیمی رفت که از همین گروه صعود کرده است. این از جنبه‌های مثبت این انتقال. اما رفتن برانکو به الاهلی جنبه‌های منفی هم دارد. مهم‌ترین چیز، تفاوت فضای کار در الاهلی با پرسپولیس است. او در تیم جدیدش هرگز شور و هیجانی را در پرسپولیس دید تجربه نخواهد کرد. فضای فوتبال باشگاهی در عربستان حتی از کشورهایی مثل امارات و قطر هم سردتر است. این چیزی که بازیکنی مثل ژاوی هرناندز هم به آن اعتراف کرد. برانکو باید در الاهلی خودش را با یک فضای آرام، کم تنش و فارغ از هیجان بالای تماشاگران وفق بدهد. چالش بعدی برانکو این است که او احتمالا با مدیران و هواداران صبوری مواجه نخواهد بود. مدیران و هواداران الاهلی سقوط به رده‌های پایین جدول حتی در ابتدای راه هم تحمل نخواهند کرد. قابل پیش بینی است که اگر برانکو نتواند خیلی زود الاهلی را به جاده موفقیت برساند باید انتظار اخراج را داشته باشد.

 نشانه‌هایی که نادیده گرفته شدند

بی شک خبر جدایی برانکو از پرسپولیس برای همه اهالی فوتبال در ایران شوکه کننده بود اما اگر کمی به عقب برگردیم و اتفاقات ماه‌های اخیر را مرور کنیم می‌توانیم نشانه‌های هشدار دهنده ای را که در زمان خودشان نادیده گرفته شدند ببینیم:

زبانی که تلخ شده بود: حرف‌های برانکو در ماه‌های آخر لیگ هفتم در نشست‌های خبری کمی عوض شده بود. او قبلا در نشست‌ها اصلا و ابدا درباره مسائل مالی حرف نمی‌زد. اما بعد از بازی برگشت با سایپا رسما اعلام کرد که قراردادها در ایران اعتبار چندانی ندارند!‌ اشاره او به یک سال باقی مانده از قراردادش بود که مشروط به پرداخت به موقع مطالباتش بود. اتفاقی که هرگز نیفتاد. این اولین بار نبود که برانکو در دریافت مطالباتش به مشکل می‌خورد اما قبل از آن هرگز در این باره گلایه نکرده بود. او با برخی از مدیران باشگاه هم مشکلاتی داشت. مثلا یک بار جعفر کاشانی سهم برانکو را در قهرمانی‌های پرسپولیس زیر سوال برد که به وضوح باعث ناراحتی مرد کروات شد. در نهایت هم کاشانی با اهدای یک انگشتر به برانکو از او دلجویی کرد.

اجازه بازگشت بی وفاها: وقتی قبل از شروع لیگ هجدهم چند ستاره پرسپولیس، وسط محرومیت از نقل و انتقالات، تیم را رها کردند و رفتند با واکنش تند هواداران پرسپولیس مواجه شدند. آن روزها هیچ کدام از هواداران پرسپولیس راضی به بازگشت این نفرات نبودند. اما برانکو در هفته‌های اخیر چند بار در این باره حرف زد و گفت مشکلی با بازگشت این دسته از بازیکنان ندارد! عجیب بود. او یک بار در اتفاقی مشابه مهدی طارمی و رامین رضاییان را بخشید و آن‌ها به تیم برگشتند. اما هر دو خیلی زود پرسپولیس را ترک کردند. بعد از این اتفاق پیش بینی می‌شد که برانکو راضی به بازگشت بازیکنانی که با بی‌وفایی تیم را ترک کردند نباشد. اما وقتی برانکو بازگشت آنها را بدون مشکل دانست به این معنی بود که خودش در پرسپولیس نمی‌ماند مانع بازگشت آن‌ها شود.

نه لیست ورود؛ نه لیست خروج: سابقه نشان داده که برانکو کار انتخاب برای فصل جدید خیلی زود شروع می‌کند. او لیست را قبل از پایان فصل به مدیران باشگاه تحویل می‌داد تا کار جذب نفرات جدید شروع شود. امسال اما این اتفاق نیفتاد. برانکو با گفتن این جمله که «تغییرات زیادی در تیم نخواهیم داشت» مسئولیت نقل و انتقالات را از روی دوش خودش برداشت. برانکو حتی برای لیست مازاد هم کاری نکرد. حالا مشخص شده او به این دلیل لیست ورود و خروج نداده که کار بر عهده مربی بعدی باشد. البته اسم چند نفر به میان آمد اما هرگز باشگاه در این باره توضیحی نداد. تنها تغییراتی که به نظر می رسد به برانکو ارتباط داشته باشند خروج بوژیدار رادوشویچ و ماریو بودیمیر از پرسپولیس است. شاید هم کار این دو نفر به شکایت و فیفا بکشد.

گزینه‌های جانشینی؛ گروه ۳ به اضافه یک

یکی از سخت‌ترین چالش‌های مدیران باشگاه بعد از برانکو، انتخاب جانشین اوست. کار بسیار سختی است. هر مربی که به جای برانکو بیاید خیلی زود نتایجش با نتایج برانکو مقایسه خواهد شد. برانکو ۳سال پیاپی پرسپولیس را قهرمان لیگ برتر کرد. یک قهرمانی جام حذفی و سه قهرمانی جنجالی در سوپر لیگ به دست آورد. پرسپولیس را یک بار تا نیمه نهایی و یک بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا برد. فهرست افتخاراتی که مرد کروات با پرسپولیس کسب کرد به قدری پر و پیمان است که مسئولیت و فشار مضاعفی را روی دوش مربی جایگزینش ایجاد می‌کند. با این همه اگر خیال می‌کنید مربیان ایرانی به خاطر این فشارها از چنین موقعیتی استفاده نمی‌کنند اشتباه می‌کنید. همین حالا به هر کدام از پیشکسوتان و مربیان قدیمی پرسپولیس پیشنهاد بدهند، بی شک قبول می‌کند که مربی پرسپولیس شود. در میان مربیان خارجی هم گزینه‌های زیادی وجود ندارد. ضمن این که جستجو برای مربی خارجی اگر از همین امروز هم شروع شود قطعا زمان زیادی را می‌طلبد. بر اساس آنچه در روزهای اخیر از سوی برخی رسانه‌ها مطرح شده پرسپولیس 3 گزینه ایرانی و یک گزینه خارجی برای جانشینی برانکو دارد:

علی دایی: دایی دو نوبت سرمربی پرسپولیس بوده اما نتوانسته قهرمان لیگ برتر شود. ضمن اینکه رفتاری که با تیم‌هایش در مقابل هواداران پرسپولیس نشان می‌دهد باعث شده آن‌ها تمایل چندانی برای آمدن دایی به پرسپولیس نداشته باشند. از طرفی دایی خواسته یا ناخواسته در همه تیم‌هایش حاشیه‌های زیادی داشته و همین حاشیه‌ها معمولا جلوی موفقیت او را گرفته‌اند. با این وجود نمی‌شود منکر این قضیه شد که او یکی از گزینه‌های جدی جانشینی برانکو است. گفته می‌شود یکی از اعضای بانفوذ هیات مدیره پرسپولیس حامی اصلی دایی است.

افشین قطبی: سرمربی اسبق پرسپولیس که با قهرمانی شگفت انگیز در لیگ هفتم به محوبیتی بی‌نظیر نزد هواداران این تیم دست پیدا کرد در نیم فصل دوم لیگ هجدهم به ایران آمد و هدایت فولاد را بر عهده گرفت. او سرمربی فولاد بود اما در هر فرصتی درباره پرسپولیس حرف می‌زد و از نشان دادن اشتیاقش برای بازگشت به این تیم ابایی نداشت. اما مساله این است که قطبی سال‌هاست با تیم‌هایش طعم موفقیت بزرگی را نچشیده. او نه به اندازه سابق، اما هنوز نزد برخی هواداران پرسپولیس وجهه خوبی دارد. ضمن اینکه یک حامی بزرگ هم در باشگاه دارد.

یحیی گل محمدی: در حال حاضر احتمالا او در بین گزینه‌ها، بیشترین مقبولیت را نزد هواداران پرسپولیس دارد. او البته به تازگی قراردادش با پدیده را برای دو فصل دیگر تمدید کرده است. اما خبر رسیده در قراردادش ذکر شده که اگر پرسپولیس او را بخواهد باشگاه پدیده باید به او اجازه جدایی بدهد. البته مدیران پدیده هم مثل همه اهالی فوتبال در ایران فکر می‌کردند برانکو در پرسپولیس ماندنی است وگرنه با این بند موافقت نمی‌کردند. با این وجود الان دایی و قطبی برای مدیران باشگاه بیشتر در دسترس هستند و آوردن یحیی کار سخت‌تری به نظر می‌رسد.

زلاتکو کرانچار: تنها گزینه خارجی که در حال حاضر در دسترس مدیران باشگاه است زلاتکو کرانچار است. او ماه گذشته با تیم امید ایران قطع همکاری کرد  و بعدتر اعلام کرد که به دلیل مشکلات در پرداخت‌ها تصمیم به قطع همکاری با تیم امید گرفته است. در همان مصاحبه گفت که برانکو هم همین مشکل را دارد. کرانچار سابقه مربیگری در پرسپولیس و سپاهان را هم دارد. هر چند مدت‌هاست با تیم‌هایش به موفقیت چشمگیری نرسیده اما به دلیل آشنایی با فضای کار در ایران و جذابیت کار در پرسپولیس، گزینه بدی به نظر نمی‌رسد.

 

سازندگی

۸    
آی اسپورت
2019-06-18 16:58:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر