فهرست
قیمت یک دست چند؟
قیمت یک دست چند؟

قیمت یک دست چند؟

آی اسپورت - برای این فوتبال نوشتن این روزها کمی سخت است، فوتبالی پر از طبل های توخالی، هیاهوی بی مایه و کلی بی احترامی. ورزشی که باید باعث شادی و نشاط و دلخوشی قشری از مردم باشد حالا شاید حاصلی جز دلزدگی و از هم گسیختگی اجتماعی، از بین رفتن حرمت ها فعلا چیزی از خود به جا نگذاشته. روزی که نام حرفه ای را روی این فوتبال گذاشتند بودند دلسوزانی که تذکر دادند برای حرفه ی شدن به هیچ متر و معیاری چه مادی و چه معنوی دسترسی نداریم.

یکی از اصل های فوتبال حرفه ای یعنی نگاه واقع بینانه به هوادار که ارزشمندترین دارایی این ورزش چه در عرصه باشگاهی، و چه ملی می باشد. به همین روزهای کرونایی نگاه کنید، بدون هوادار فوتبال چقدر نچسب و نامانوس هست. هوادار یعنی جزئی از تیمی که دارد در زمین می جنگد، اگر دقیق تر بخواهید یعنی تیم پشتیبانی و لجستیک در میدان نبرد.

 

پیراهن گشاد

صحیح نیست بخواهیم صرفا شخص یا بازیکنی را مقصر جلوه دهیم تا حدودی از درد و آلام ما شاید بکاهد اما واقعیت را باید دید، وقتی فوتبال پایه نداریم، وقتی برای پوشیدن پیراهن فلان تیم پرهوادار کافیست در تیم فلان به اصطلاح مدیر برنامه باشی تا آرزوی خیلی ها برای شما به راحتی آب خوردن تبدیل به خاطره شود، وقتی هیچ حس مسئولیت پذیری را نسبت به تیم و باشگاه تحت قرارداد خود ندارید، در زمان باخت پشت هوادار پنهان می شوید و بعد از یک برد مدعی و طلبکار می شوید و از اینگونه موارد که در فوتبال ما به وفور به چشم می خورد نشان از عدم رشد شخصیتی مدیر، مربی، بازیکن و حتی هوادار می باشد.

بله این فوتبال ماست، بی در و پیکر. بازیکن در یک لحظه از بازی بدون داشتن حس مسئولیت پذیری دست خود را بالا می آورد و آمال و آرزوهای میلیونها نفر را با خاک یکسان می کند و در نهایت با کمی صبر و حوصله آب ها از آسیا می افتد و نهایتا یک عذرخواهی اینستاگرامی. اما واقعا قیمت یک دست چند؟

 

جان یک انسان

آنقدر حساسیت های این فوتبال را با کری خوانی های سخیف و بی ارزش بالا برده ایم که حالا باید  هزینه های جانی پرداخت کنیم. پنالتی دادن شیری در فینال علاوه بر آن همه ضرر مادی برای پرسپولیس اتفاقا تلفات جانی هم داشت. این همان نکته هست که عدم حرفه ای بودن ما عدم داشتن درک از زمان و مکان وشرایط، باعث آوار شدن ضرر و زیان ها می شود، جبران ناپذیر. حالا زنی همسرش را از دست داده، یک طفل هشت ساله هم یتیم شده صرفا به گناه هواداری. آقای مدیر برنامه، آقای مدیرعامل، آقایان مربیان پایه تا تیم ملی بفرمایید این دست پخت شماست امروز پرسپولیس یک روز برای تیم دیگر.

  

تلنگر بیدارباش

حرکت مهدی شیری نه مشکل اعصاب عضله بود نه فشار بازی یا عدم تعادل و تمرکز. دقیقا عدم درک بازیکن از جایگاهی که در آن لحظه حضور دارد باعث می شود چنین اشتباه فاحشی را در چنین میدانی بکند و پشت بند آن همان عدم داشتن مسئولیت پذیری که بصورت سیستماتیک در فوتبال ما جریان دارد و قاعدتا در سطح بازیکنان هم اشاعه پیدا کرده چرا که در بازی های سطح محلات هم کسی در باکس جریمه خودی احتیاط می کند.

ای کاش و ای کاش شما که با گرفتن ریال های میلیاردی و بازی در تیم های پرهوادار برای خود اسمی دست و پا کرده اید، بدانید که تبعات رفتار و حرکات و سکنات شما چه در زمین بازی چه خارج آن چه تاوانی  شگفتی می تواند داشته باشد. و بازهم تکرار این موضوع که حرفه ای بودن صرفا به اعداد و اسامی لاتین نوشتن پشت پیراهن و دریافتی های گزاف مالی و اینگونه موارد نیست باید توجیه باشید و ای کاش بدانید که یک حرکت کوچک شما در صدم ثانیه شاید به قیمت جان یک انسان تمام شود آن هم در روزگاری که شاید فوتبال تنها دلخوشی خیلی از افراد جامعه هست.

 

 

۱۳ ۷  
آی اسپورت
2020-12-24 18:30:00
نظر دهید

۷ نظر
فرشید
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹، ۱۸:۵۷
چرت و پرت نوشتی. پول هم می گیری برای این؟؟؟
مهدی
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹، ۲۰:۱۰
اینا تقاص سربریدن تیمهای دیگه است ،همین سکته ها و یتیم شدن ها برای تیم‌های دیگه چندبرابرش بود، آیا رسانه های لنگی اینطور نوحه و مدیحه سرایی کردن؟؟؟؟؟؟؟
کمیل
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹، ۲۰:۱۲
چقدر چرت و پرت به این جوون گفتید.
هیچکی از عمد اینکار رو در چنین فینالی نمیکنه، شما هم معلومه سوژه ندارید، به این بنده خدا که گوشه رینگ گیر کرده، حمله می کنید.
فرهاد
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹، ۲۰:۳۵
]چه نویسنده بی منطقی. فوتبال برد و باخت دارد . پرسپولی همین که تا فینال رفته شانسی بوده و هوادارانش باید خوشحال باشند. ولی در کل اینکه یک نفر بخاطر باخت سکته کند یا اینجور اتفاقات تقصیر فوتبالیست نیست هواداران باید اینقدر احساسات خودشان را به فوتبال گره نزنند بلاخره در فوتبال یکی می برد یکی می بازد . اینجور مطلب نوشتن واقعا افراطی است . اصل مطلب درسته که فوتبالیست ها میلیاردی پول میگیرند ولی اصلا رفتارشان حرفه ای نیست مثل ال کثیر . ولی اینجور تافتن و مقصر جلوه دادن هم درست نیست معلومه نویسنده خیلی از قهرمان نشدن تیم محبوبش ناراحته. نیمه پر لیوان را ببین که اگر الهلال بود همان 1 شانزدهم شوت شده بودید
۱
سعید
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹، ۲۰:۵۵
در اشتباهات و بی کفایتی مدیران فوتبالی کلهم اجمعین نه تنها فقط مدیران پرسپولیس شکی نیست ولی با توجه به فرمایشات شما در رابطه با مرگ جانکاه هوادار عزیز از این به بعد باید تمام مسابقات مساوی بشه که مبادا یک وقت به کسی آسیبی نرسه چون وقتی هوادار تیمی مثل پرسپولیس که تو این چند ساله اخیر بیشتر جامها رو درو کرده و دوبار به فینال باشگاههای آسیا رفته و شاخ غولهای آسیایی رو شکسته با یک باخت به این سرنوشت دچار بشه وای به حال هواداران بقیه تیمها. در ضمن علاوه بر مدیران و ... خائنین وطنی را هم که با وطن فروشی آب به آسیاب رقبا ریختن باعث اصلی این فاجعه هستند و امیدوارم یه مقدار وجدان درد ا(گر داشته باشند) بگیرند، از مقصران اصلی این مصیبت قلمداد کرد
اقلیت تاس
جمعه ۵ دی ۱۳۹۹، ۱۴:۲۷
خوشحالم پرسپولیس در جایگاهی هست که بخاطر باخت در فینال آسیا با دوپنالتی وار اینقدر فشار و هجمه بهش وارد میشه.بسوزید
سعید
جمعه ۵ دی ۱۳۹۹، ۲۰:۰۶
جناب آقای کریمی قیمت دست شما چنده که همینطور بی پروا نوشتیتد و می نویسید، تعهد شما به مردم پیست و کجا رفته، بی مسئولیت تر از روزنامه نگار یا شاید بهتر بگویم روزی نامه نگار، هیچکس نیست حتی سیاستمدارها هم شرافت بیشتری دارند. یکبار متن خود را بخوانید، هدف شما از نوشتن چی بوده؟ شما حرفه ای هستید؟ قلم تان چند؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر