فهرست
طلای سیاه در انحصار جزیره؟
طلای سیاه در انحصار جزیره؟

طلای سیاه در انحصار جزیره؟

آی‌اسپورت- اگر فینال مورد انتظار هواداران فوتبال شکل بگیرد، شاهد یک رقابت تمام لیگ برتری در کلیدی‌ترین نقطه زمین ۲تیم فینالیست خواهیم بود. جام ملت‌های آفریقا شاید حتی به اندازه جام ملت‌های آمریکای شمالی هم توجهات را به خود جلب نکند اما حالا که به مراحل نهایی رسیده، نکات زیادی به چشم می‌خورد و ستارگان بزرگ نقشی تعیین‌کننده‌تر از قبل دارند.

چهار تیم سنگال، الجزایر، نیجریه و تونس به نیمه‌نهایی رسیده‌اند؛ ۲تیم عربی و ۲تیم از بخش سیاه‌پوست قاره. آنچه آیینه تمام نمایی از توازن قدرت شکل گرفته بین ۲ بخش عربی و غیر عربی قاره محسوب می‌شود. اگر روزی روزگاری، الجزایر در ۲جام جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ تنها نماینده اعراب نه تنها در قاره آفریقا بلکه در بین تمام تیم‌های راه یافته به جام بود، جام جهانی ۲۰۱۸، ۳تیم عربی به نام‌های تونس، مراکش و مصر و ۲تیم غیر عربی به نام‌های سنگال و نیجریه داشت. از زمان ۳۲ تیمی شدن و افزایش نمایندگان قاره آفریقا از ۳ به ۵ تیم این توازن سابقه نداشت.

البته ماجرای جذابیت جام  برگزار شده در مصر تنها به این نکته منحصر نمی‌شود. سنگال و الجزایر، ۲ ستاره تاثیرگذار قهرمان و نایب‌قهرمان فصل گذشته لیگ برتر انگلیس را در ترکیب دارند؛ ریاض محرز و سادیو مانه.

به نحو کاملا جالب توجهی هر ۲در هفته آخر رقابتی‌ترین فصل تاریخ لیگ برتر انگلیس گلزنی کردند. مانه با زدن هر ۲ گل لیورپول، یکی از ۳ آقای گل لیگ برتر شد و محرز که فصلی پر فراز و نشیبی داشت با ثبت یکی از ۴گل سیتی به برایتون، قهرمانی تاریخی تیم ۹۸ امتیازی را رقم زد. حالا اگر تیم‌های این ۲ بازیکن ۲ مانع بزرگ به نام‌های تونس و نیجریه را از سر راه بردارند، فینال رویایی و قابل انتظار شکل می‌گیرد اما باید توجه داشت که نیجریه به روزهای خوب اوایل دهه ۹۰ نزدیک شده و در این دوره با حذف کامرون، مدافع عنوان قهرمانی ثابت کرد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

۱    
آی اسپورت
2019-07-14 15:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر