فهرست
سال خوب زیزو: وقتی از تاکتیک حرف نمی‌زنی!
سال خوب زیزو: وقتی از تاکتیک حرف نمی‌زنی!

سال خوب زیزو: وقتی از تاکتیک حرف نمی‌زنی!

آی اسپورت – 4 ژانویه 2016، فلورنتینو پرز اعلام کرد رافا بنیتز دیگر سرمربی رئال نیست. روز بعد هم زین الدین زیدان به عنوان سرمربی جدید رئال منصوب شد. در ابتدا همه تصور می کردند پرز پرشتاب عمل کرده و زیدان بی تجربه انتخاب خوبی نیست. کمتر کسی فکر 51 هفته بعد یعنی الان، تیم در چنین جایگاهی باشد: قهرمانِ اروپا، صدرنشین لالیگا با اختلاف سه امتیازی و یک بازی هم کمتر، و رقابتی دوباره در اروپا و جام حذفی. شاید نتایچ کل داستان را بیان نکنند. مربی فرانسوی گروهی را احیا کرد که کاملا زیر نظر بنیتز از هم گسیخته به نظر می رسید، گروهی که حالا عاشق چالش و بازی های بزرگ است. به نظر می رسد الان زمان خوبی برای قضاوت سال اول اوست،  می توانیم روز چیز هایی که جواب دادند و مسائلی که خوب پیش نرفته اند تمرکز کنیم.

چه چیزهایی جواب دادند

زیاد حرف از تاکتیک زده نمی‌شود: بازیکنان از وسواس شدید بنیتز به جزییات و مدیریت جزی اش شدیدا رنج بردند. زیدان استراتژیست های بزرگی مانند سیمئونه را با لاین آپ های جدید و تغییرات درون بازی غافلگیر کرده، اما مرد فرانسوی به بازیکنانش اعتماد دارد و بیش از اندازه آن ها را در دستورالعمل ها غرق نمی کند. وقتی تاکتیشن هایی مانند مودریچ و کروس را در زمین داری، این احتمالا رویکرد درست است.

تمرکز مداوم روی فشار بازی و تلاش بدنی: منطق زیدان ساده است. این تیم احتمالا بیش از هر تیم دیگری در اسپانیا و اروپا استعداد دارد، پس احتمالا تنها راهِ باختن این است که آن ها به اندازه کافی در زمین تلاش نکنند. او خیلی کم در کنفرانس های مطبوعاتی در مورد تاکتیک ها حرف می زند، اما به طور مداوم صحبت از تلاش کل تیم یا یک بازیکن مشخص است. پیام ارسالی به اسکواد روشن و باثبات است: بدوید و گر نه به نیمکت می روید.

انگیزه بازیکنان اصلی و نیمکت نشین یکی است: بزرگترین چالش یک مربی تاپ، مدیریت غرور 23 بازیکن موفق است که می خواهند در  تک تک بازی ها در زمین حاضر باشند. توانایی زیدان در استفاده از اکثر آن ها، این مشکل جالب را ایجاد کرده که حالا اکثرشان یک ادعای درست برای بازی کردن دارند. زیدان یا از بحران مصدومیت بهترین بهره را برد و یا در مواقعی بازیکنان اصلی را قانع کرده که استراحت کنند.

تیم در بازی های بزرگ خوب کار کرد: به غیر از شکست خانگی برابر اتلتیکو مادرید تنها 6 هفته پس از ورودِ زیدان، مادریدی ها برابر دو رقیب بزرگ خود حالا بدون شکست هستند. آن ها تمام بازی های مهم و تعیین کننده تورنمنت های حذفی را هم برده اند. این احتمالا ثمره سه نکته قبلی است که در موردشان صحبت کردیم. اگر شما یک اسکواد با استعداد را در وضعیت بدنی خوب و با انگیزه بالا برای بازی نگه دارید و به آن ها جهت درست را نشان دهید، اتفاق های خوبی رخ می دهند و آن ها در بازی های بزرگ می درخشند. البته شکی نیست که صحبت در مورد این مسائل بسیار راحت تر از انجامشان است.

چه چیزهایی نیاز به تقویت دارد

تمرکز در یک سری بازی های خاص: در یک گفت و گوی رادیویی با دوستش دوگاری، زیدان گفت که در بعضی بازی ها بازیکنانش مسابقه را با تمرکز کمی شروع می کنند. این کمبود تمرکز نه تنها در سه تساوی پیاپی در ماهِ سپتامبر واضح بودند، بلکه در بازی های لیگ قهرمانان هم دیده شده اند. تلفیقی از بازیکنان جوان و احساس برتری به حریف می تواند چیز خطرناکی باشد. واضح است که زیدان هنوز روی این مساله باید کار کند.

خامس رودریگز: بنا به هر دلیلی، جادوی زیدان روی خامس جواب نداده. خوشحال نگه داشتنِ او روی نیمکت کار راحتی نیست، اما خامس خصوصیات خاصی دارد که دیگر بازیکنان اسکواد آن را ندارند. ترکیب فعلی بازیکنان بازی رسیدن به خامس را سخت می کند، اما اگر زیدان بتواند خامس را در بازی ها وارد کند، مرد کلمبیایی می تواند در مواقع خاصی در نیم فصل دوم کلیدی ظاهر شود.

۴ ۸  
آی اسپورت
2016-12-27 19:23:00
نظر دهید

۸ نظر
بهنام
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۱۵
دیگ فوتبال چقد مسخره شده ک ب بکش زیرش میگن جادوی زیدان

این سبک مزخرف ریال فقط بخاطر نتایجی ک بعضا یا اکثرا با شانس بدست میاد روندش قطع بشه اونوقته ک زیدان میمونه و فحاشی های مادریدیا بهش

۶ ۶
هامون
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۰۲:۴۳
یعنی با این نظرت کل کارشناسای فوتبال رو مات کردی. تو چی از فوتبال سر در میاری؟ روندش مگه قطع نشد دو سه بازی؟ شما بارساییا یه جاهاییتون میسوزه از موفقیت زیدان بزرگ
۲
بهنام
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۲۸
روند این نتایج شانسی تو همون چند تا مساویم فحش هایی روانه زیدانو چند تا بازیکن کرد ولی اونجاش قشنگ میشه ک مثلا از لیگ قهرمانان حذف شه ریال بعدشم تو الکلاسیکو ببازه تو خونش اونوقته ک ریالیا میمونن و ی تاکتیک علی اصغری :))

این فصل ریال جام نیاره استقبال از فوتبال فوق مضحک تیم زیدان دیدنیه فعلا ی مشت کور بخاطر نتایج بدست اومدست ک چیزی نمیگن و الا همین الانشم فوتبال ریال چیزی جز بکش زیرش نبوده ولی وای ب روزی ک نتایج شانسی ب باخت ختم شه اونوقت دیدن داره :))
بهنام
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۴۰
سر همون ۳ تا مساویم فحش ها و اعتراف ریالیا ب بکش زیرش بودن سبک تیمتون هم دیدیم ولی الان نتیجه میگیره این سبک طرفدارشید و خودتونو زدید ب ندیدن ولی امان از روزی ک نتیجه ها افتضاح بشه اونموقعست ک بانمک میشه . کلا ریالی جماعت با فوتبال کاری نداره درکش از فوتبال تو نتیجه و سیکس پک خلاصه میشه :))
بهنام
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۴۰
سر همون ۳ تا مساویم فحش ها و اعتراف ریالیا ب بکش زیرش بودن سبک تیمتون هم دیدیم ولی الان نتیجه میگیره این سبک طرفدارشید و خودتونو زدید ب ندیدن ولی امان از روزی ک نتیجه ها افتضاح بشه اونموقعست ک بانمک میشه . کلا ریالی جماعت با فوتبال کاری نداره درکش از فوتبال تو نتیجه و سیکس پک خلاصه میشه :))
برزو
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۱۱:۳۸
خيلي چرت و پرت ميگي اقا بهنام
۲
مسعود
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۲۱
فحاشی کار بی صخصیت های مثل تو هست زیدان افسانه ای حتی تو یه بازی هم به داور متوسل نشده غارسا سی تا جام با داوری برده تو این چند ساله و افراد حقیری مانندد تو طرفدارشید
مسعود
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۲۳
زیدان باهوشه خوودش بازیکن بزرگی بوده و میدونه وقتی تیمی پر از ستاره داری باید چجوری تقسیمشون کنی دقیقا زمانی که تو رئال بازی می کرد رئال بیست پنج تا بازیکن حرفه ای داشت که هر کدومشون می تونستند کاپیتان و بهترین بازیکن تیم های دیگه باشن اونجا زیدان فهمیده بود با ستاره ها چجوری باید کنار اومد هوشش زمانی بیشتر پدیدار شد که به رئال اومد و از دنیای فوتبال خداحافظی کرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر