فهرست
VAR در بایگانی؛ گران تمام می‌شود
VAR در بایگانی؛ گران تمام می‌شود

VAR در بایگانی؛ گران تمام می‌شود

آی اسپورت - اشتباهات داوری در فوتبال ایران آنقدر زیاد شده که داد مربیان تیم ها را در آورده؛ حتی آنهایی که دوست ندارند به داور معترض شوند. نمونه‌اش در بازی ذوب آهن – پیکان می‌رفت که یکبار دیگر اشتباه داوری شکست را در کارنامه تیم ذوب‌آهن ثبت کند که با اعتراف بازیکن پیکان که روی او خطایی صورت نگرفته داور پنالتی را برگرداند و همه چیز ختم به خیر شد. اما این یک واقعیت محض است اشتباه داوری زمانی در فوتبال ایران کم می شود که var وارد فوتبال ایران شود. تکنولوژی که به تیم داوری کمک می‌کند تصمیم اشتباه خود را آنی تغییر دهد.

در ابتدای پیدایش این تکنولوژی فدراسیون فوتبال قول داد این تکنولوژی را در استادیوم‌های فوتبال ایران پیاده می کند و دراین باره مکاتبات متعددی را با فیفا داشت و  حتی یک کلاس هم در اینباره برگزار شد اما به نظر می رسد پیاده کردن این سیستم در استادیوم های ایران بایگانی شده است.

داور چهارم یکی از بازی‌های لیگ برتر در هفته‌ای که گذشت اذعان کرد پیاده کردن هر ست از var در استادیوم‌های ایران نزدیک به ۳ میلیارد تومان هزینه دارد واقعیت این است که فدراسیون فوتبال توان چنین هزینه‌ای را در استادیوم های ایران ندارد و این باشگاه‌ها هستند که باید در این زمینه پیش قدم شوند. فدراسیون فوتبال هم اکنون در تجهیز هدست‌های رادیویی هم با مشکل مواجه است و البته خرید این دستگاه‌ها باید از سوی باشگاه‌ها انجام و در استادیوم‌هایی که به میدان می‌روند نصب شود. پیش از این گفته می‌شد قیمت هر ست var نزدیک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار است اما داور چهارم یکی از بازی های لیگ برتر که در این باره صحبت می کرد می گفت با ۳ میلیارد تومان می‌شود این تجهیزات را در استادیوم‌ها پیاده کرد. در نهایت هم تصمیم گیرنده بعد از نصب var داور است و ممکن است باز هم اشتباهاتی صورت گیرد که در این صورت دست کم اشتباهات به حداقل می‌رسد.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد باشگاه‌ها تنها یک بار هزینه خرید var را می‌دهند اما برای همیشه از آن بهره خواهند برد. برای رها شدن از اشتباهات پی در پی داور ۳ میلیارد تومان ارزش دارد؛ به خصوص که قرار است همین یکبار برای خرید تکنولوژی کمک داور ویدئویی هزینه شود.

  ۱  
آی اسپورت
2020-11-27 22:30:00
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹، ۲۳:۴۷
ابته بستگی دارد چقدر از اینمبلغهزینه دلالی و دزدی شود مشکل اینجاست که باشگااها به فدراسیون اعتماد ندارند البته به نظرم باید مسئول خرید یک ادم معتمد و خیلی حلال خور مثل افشین پیروانی باشد که اصلا سابقه ای در بالاکشیدن پول نداشته است
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر