فهرست
حرف مورینیو، حرف این ۸ سال
حرف مورینیو، حرف این ۸ سال

حرف مورینیو، حرف این ۸ سال

آی اسپورت - هشت سال از نخستین حضور کارلوس کی‌روش روی نیمکت تیم ملی ایران می‌گذرد. در این مدت، اتفاق‌های متعددی رخ داده و حرف‌های بسیاری رد و بدل شده اما یک پرسش، هیچ‌گاه پاسخی دریافت نکرده. بحث و پرسش ما ارتباطی به کارلوس کی‌روش ندارد. مخاطب اصلی فدراسیون فوتبال است و آن‌هایی که در این مدت روی صندلی ریاست نشسته‌اند. علی کفاشیان و مهدی تاج. مدیرانی که کی‌روش را آوردند و از وجود او کمترین بهره را برای فوتبال ایران بردند.

ژوزه مورینیو حالا که به خاورمیانه آمده و در یک برنامه تلویزیونی، جام ملت‌های آسیا را تحلیل کرده، حرف‌های جالبی به زبان آورده. حرف‌هایی که همان مطالبه همیشگی ما از فدراسیون فوتبال است. مطالبه‌ای منطقی که هیچ‌گاه نه انجام شده و نه اراده‌ای برای انجام آن بوده.

بارها منتقد فدراسیون‌ فوتبال بوده‌ایم. تنها در این مورد خاص، البته وسواس بسیاری هم به خرج داده‌ایم که چرا از وجود کی‌روش بهترین بهره را نمی‌بریم؟ چرا از او که کارهای فنی‌اش را قبول داریم، کمک نمی‌گیریم که مریبانی ایرانی نیز پیشرفت کنند؟ چرا هرگز دنبال راهی نمی‌گردیم که او را کنار سایر مربیان بنشانیم و برای پیشرفت فوتبال ایران، نقطه‌نظرات را بشنویم؟

ژوژه مورینیو حرفی زده که هیچ‌کس به آن نپرداخته. او همان چیزی را گرفته که سال‌هاست خواسته ما از فدراسیون فوتبال است. حرف‌های مورینیو را بخوانید: «کارلوس کی‌روش یکی از بهترین مربیان پرتغالی تاریخ است. او مانند ژوزوالدو فریرا، مربی السد، یک معلم است، یک مربی بزرگ که جایگاه یک معلم را هم دارد. مربیان زیاد دیگری هم هستند، نه تنها در تیم‌های ملی، بلکه در باشگاه‌ها. آن‌ها می‌توانند بیشترین تاثیر را روی بازیکنان بومی داشته باشند، روی مربیان هم. فرقی ندارد در کلاس A باشید یا D، همه ما همکار هستیم. وقتی شما به یک کشور خارجی می روید، باید خودتان را در دسترس (بازیکنان و مربیان آنجا) قرار بدهید و از آن‌ها کار بخواهید.»

آیا فدراسیون فوتبال راهکاری اندیشیده که کی‌روش در دسترس مربیانی ایرانی باشد؟ آیا اگر فدراسیون فوتبال چنین خواسته‌ای را با کارلوس کی‌روش مطرح می‌کرد، او پاسخ مثبت می‌داد؟ با مربیان ایرانی چطور؟ این‌ها حرف‌هایی منطقی است که از زبان مورینیو جاری شده. حرف‌هایی که می‌توانیم- در صورت تمدید قرارداد کی‌روش یا حضور مربی خارجی جدید- آویزه گوش‌مان کنیم و از آن به بهترین شکل ممکن بهر ه ببریم.

اما حرف‌های بعدی ژوزه مورینیو: « یک مربی چه مدت کار می‌کند؟ زمانی در جلسات تمرینی سپری می‌شود و مدتی هم برای آماده‌سازی جلسات و برنامه‌ریزی و آنالیز تمرین. آنوقت یک دقیقه برای آموزش مربیان آن کشور وقت ندارد. این چیزی است که اتحادیه‌ها و فدراسیون فوتبال باید به آن فکر کنند. آن‌ها می‌آیند، پول شما را می‌گیرند و به خانه می‌روند؟ فکر می‌کنم آن‌ها باید اینجا پول بیشتری بگیرند و مسئولیت بیشتری هم بپذیرند. آیا ما به خاطر اطلاعات‌مان، به خاطر DNA مان یا چون در اروپا هستیم، باید این کار را بکنیم؟ نمی‌دانم اما همین است. فکر می کنم شما باید از مربیانی که اینجا می‌آیند، انتظارات بیشتری داشته باشید.»

انتظار ما از فدراسیون فوتبال، ایجاد کارگاه‌های آموزشی و البته تربیت و پرورش مربیان جوان اما مستعد بود. کسی که بیاید، کنار کارلوس کی‌روش کار کند و بعد از او خیال ما را از داشتن مربی بزرگ آسوده. اگر از علی کریمی و جواد نکونام که هر یک مدتی کوتاه مربی تیم ملی بودند و سپس مسیر جدایی را طی کردند فاکتور بگیریم، چه بهره‌ای از دانش کی‌روش بردیم؟ جز اینکه مارکار آقاجانیان را همیشه روی نیمکت دیدیم و امید نمازی که در ذوب‌آهن نشان داد در چه حد و حدودی است. آیا اگر از کی‌روش و تجارب او برای ساخت یک مربی بزرگ استفاده می‌کردیم، با آسودگی خاطر به دوران پس از او نمی‌اندیشیدیم؟ پاسخ این پرسش را باید رییس فدراسیون فوتبال بدهد که شیفته فقط یک صندلی است. 

ایران ورزشی

۹۷۶ ۶  
آی اسپورت
2019-01-18 16:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
سیامک
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۲۲
جیره خواران کارلوس باز قلم به دست گرفتند....
...
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۴۳
وقتی 9 ماه از سال مرخصیه چه بهره ای میشه ازش گرفت؟
ahoora
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷، ۱۷:۵۷
رای اسپرت ایتالیا گذارش داد که کیروش مردمان ایران را گرسنه و اینکه محتاج یه لقمه نون در سفره ندارند یاد کرده
اونوقت یه عده از ایشون حمایت میکنه کیروش هیچ کاری برای فوتبال ایران نکرده و اگر خلاقیت و استعدادهای خوب فوتبال ایران نبود کیروش اینهمه پز نمی داد
توهین به ملت ایران ،روزهای اخر کیروش در کشورمان است
هنوز که هنوز است پز بازی با ارزانتین رو میدهد کره المان روبرد زاپن از گروهش صعود کرد ولی هیچ کس پزش را نداد
کیروش از پول ما ایرانی ها نوش جان میکند و ماها وشماها رو گرسنه ومحتاج یک لقمه نون هستیم یاد کرده
اره ما ایرانی ها محتاج نون هم که باشیم از تو جناب کیروش نون خشک نخواستیم ودستون رو برای یک لقنه نون به یک اجنبی ددراز نکردیم
از تهی سرشار
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
● جواد خیابانی (خنگول خان صدا و سیما) نه تنها از لحاظ ذهنی کم‌توان است بلکه از لحاظ اخلاقی هم به شدت رند است. او در قالب ادبیات کیروش‌هراسی، فقر اقتصادی بخش وسیعی از ایرانیان را با لعاب "شرافت" تزیین می‌کند تا به اصطلاح پاچه‌ی بی‌شرفان حاکم را نوازش کرده باشد، بلکه به مجلس زرپرستان شورا راه یابد!!!
لعنت به کیروش و هرچه که در فوتبال فاسد هست... اعم از هدایتی و پیروانی و برانکو و شفر و دلالی و اوکراینی و زنوزی و غیره... این‌ها بهانه‌هایی برای گسترش لمپنیسم در ورزش ایران هستند.
حامی
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷، ۱۸:۱۴
باید چند تا کلاس برای بیانیه دادن می گذاشت، کاری که توش خیلی حرفه ایه.
علی
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷، ۱۹:۲۳
آقا وقتی کارلوس کیروش هر چی میگه همه میگن داره دخالت میکنه فدراسیون چکار کنه طرف گفت تعداد تبمای لیگو کم کنن گفتن داره دخالت میکنه گفت ساختمان دپارتمان تیمای ملی باشه گفتن واسه خودش ساختمون میخواد گفت برنامه ریزی باید بکنن که تقویم احمقانه آسیا رو دور بزنیم گفتن داره دخالت میکنه حتی اردو هاشم لغو کردن و حتی اردو هاشم زیر سوال بردن با گفتن چاق شدن بازیکنا در طول اردو حالا چه انتظاری داری
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر