فهرست
ایران-اسپانیا پخش نمی شود؟
ایران-اسپانیا پخش نمی شود؟

ایران-اسپانیا پخش نمی شود؟

آی اسپورت - حق پخش یکی از موضوعات مناقشه برانگیزی است که همزمان با پخش هر رویداد مهم ورزشی در ایران مطرح می‌شود و درباره جام جهانی فوتبال، این مسئله حادتر می‌شود. در آستانه جام جهانی، بر اساس اعلام مسئولان صداوسیما، حق پخش این بازیها خریداری شد و آن گونه که اصغر پورمحمدی قائم مقام صداوسیما اعلام کرد، حق پخش این بازیها با ارزشی معادل پنجاه درصد رقم درخواستی بین اسپورت صاحب حق پخش مسابقات جام جهانی خریداری شده است.

با این حال، عدم صدور آی دی کارت خبرنگاری برای تیم اعزامی صداوسیما به روسیه، این تصور را به وجود آورد که حق پخش بازیها توسط صداوسیما خریداری نشده و این گمانه زنی با پخش کنفرانس‌های خبری با لوگو فیفا از تلویزیون که توسط فیفا برای عموم منتشر می‌شود، تقویت شد. اکنون مشخص شده که علت اصلی این شرایط، عدم پرداخت رقم توافقی میان صداوسیما و بین اسپورت است.

رقم پیشنهادی بین اسپورت از مجموعه رسانه‌ای الجزیره، 41 میلیون دلار بوده که این رقم با موافقت ایران همراه نشده است. در نهایت طرفین بر روی رقم 20 میلیون دلار به توافق می‌رسند که 18.5 میلیون دلار از این رقم به حق پخش بازیهای جام جهانی اختصاص دارد و 1.5 میلیون دلار حق پخش جام ملت‌های آسیا است که به صورت تجمیع شده توسط ایران خریداری شده است.

این توافق روی میز احمد شهریاری معاون منابع مالی و سرمایه انسانی سازمان صداوسیما است و بر اساس اطلاعات تابناک، سازمان صداوسیما به دنبال تامین منابع و انتقال رقم توافق به طرف قطری است. ظاهراً چالش اصلی نحوه انتقال این رقم قابل توجه در شرایط کنونی بانکی است که نقل و انتقالات ارزی به ویژه از نوع دلاری به سادگی ممکن است و تامین فیزیکی و انتقال این حجم اسکناس به قطر نیز کار چندان ساده‌ای نیست.

با توجه به آغاز این مسابقات و از دست رفتن بخشی از مسابقات، بین اسپورت تاکید کرده که احتمال اختلال در تداوم ارسال سیگنال و پخش جام جهانی وجود دارد. با توجه به آنکه مسابقه ایران-اسپانیا روز چهارشنبه برگزار می‌شود، دور از انتظار نیست که اگر این نقل و انتقال مالی تا روز چهارشنبه رخ ندهد، بین اسپورت از ارائه سیگنال کلین به صداوسیما پرهیز کند و پخش سایر بازیها به شیوه خارج از روال مرسوم تداوم یابد.

در عین حال با توجه رقم میلیارد دلاری بین اسپورت برای حق پخش جام جهانی روسیه و جام جهانی قطر که منجر به افزایش نفوذ این مجموعه رسانه‌ای در فیفا شده، دور از انتظار نیست که اگر فرآیند انتقال به واسطه شرایط  پیچیده انتقال رخ ندهد و صداوسیما مجبور به پخش بدون کپی رایت بازیها شود، برای فوتبال ایران در این شرایط حساس مشکلاتی به وجود آید.

 

تابناک

 

۳ ۶  
آی اسپورت
2018-06-18 09:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
حمید
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۱۱
کلا در این مملکت رو باید گل گرفت !
وطن ما فسلطین و لبنان است که پولای ما میره اونجا !!! درود بر فلسطین
۸ ۱
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۳
خخخخخ واقعا . من در مورد اون تمدن نبطی ها که گفتی تحقیق کردم اما به نظرم اینا رو نمیشه گفت تمدن عربستان چون اصلا نیستن و اصلا عربا هیچ تمدنی نداشتن و این ی چیز من درآوردی که چسبوندنش به اونا!
اگه منبع معتبری میشناسی بهم معرفی کن تا بیشتر ازشون اطلاعات کسب کنم .
۴
Azad
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۹
ببخشید یه سوال شرعی: عایا پرداخت نکردن حق پخش و بعدش دیدن فوتبال بدون رضایت مالک آن حالا چه فیفا باشد یا ... حرام و خلاف شرع نیست؟!
راستی عایا ریاست محترم صداوسیما هم از این موضوع خبر دارد؟
میگم حالا کی رئیس صداوسیما را به این سمت برمی گزیند و بر کار ایشان نظارت می کند؟
۳ ۲
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۸
سوال به جایی بود ، ببین عزیزم این پول برای اونا حرااام است و من ترجیح میدم فعلا در کنار خودمان بماند خخخخخخخ
۴
امید از تفت
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۳
تا پول ندی اجازه پخش نمیدند. اینها همش شایعه سازی است. فوتبال دزدی باید آرم شبکه ای که ازش دزدی می کنند را بپوشونند و این کاملاً مشخصه
۱
Azad
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۹
ببخشید جناب آقای اصغر پورمحمدی قائم محترم مقام صداوسیما لطفا اینارو بخونید والله که اینها حرفهای خودتان است:
به گزارش وبسایت نود، علی اصغر پورمحمدی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره پخش رقابت های جام جهانی فوتبال از رسانه ملی افزود: خوشبختانه با تلاش های همکارانم در سازمان صدا و سیما و توافقات خوبی که انجام دادیم توانستیم در نهایت با قیمتی پایین تر از آن چیزی که معمول بود حق پخش تلویزیونی بازیهای جام جهانی روسیه را بخریم تا مردم ایران بتوانند بازیهای جام جهانی را در منازل خودشان نظاره کنند. ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۲۳:۳۲
به عنوان یه جوان ایرانی بخاطر صداقت شما دلم شکست! و میخام گریه کنم. هه عی
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر