فهرست
خاتم، تنها شگفتی‌ساز والیبال ایران
خاتم، تنها شگفتی‌ساز والیبال ایران

خاتم، تنها شگفتی‌ساز والیبال ایران

آی‌اسپورت- نخستین دیدار از سری بازی‌های فینال لیگ برتر والیبال، فردا چهارشنبه بین 2 تیم بانک سرمایه و خاتم اردکان در خانه والیبال تهران برگزار می‌شود. بانک سرمایه با 19 پیروزی و 3 شکست مرحله گروهی وارد پلی‌آف شد و بعد از کسب 2 پیروزی 3 بر صفر مقابل هاوش گنبد و سپس غلبه بر پیکان در فینال زودرس لیگ توانست برای سومین فصل متوالی راهی فینال شود. تجربه سومین فینال در سومین سال حضور در لیگ برتر برای تیم پرمهره بانک سرمایه و البته کسب عنوان قهرمانی، دقیقاً همان چیزی است که از این تیم انتظار می‌رفت. بانک سرمایه همچنان بخت نخست کسب عنوان قهرمانی به حساب می‌آید.

در طرف دیگر تور در بازی فینال، تیم خاتم اردکان خواهد ایستاد. تیمی که وقتی برای حضور در لیگ اعلام آمادگی کرد، خوشبین‌ترین مسئول و هوادار آن با تصور حضور در بین 8 تیم برتر، آرزوی ورزشی دیگری نداشت. مرحله گروهی برای نماینده اردکان با 11 پیروزی، 11 شکست، کسب عنوان هفتم و عملکردی پایین‌تر از متوسط به پایان رسید. شاهکار این تیم شکست دادن پیکان در هفته بیستم در اردکان بود.

رسیدن به پلی‌آف اما روح تازه‌ای به این تیم تزریق کرد. آنها در 2 بازی متوالی حتی یک ست هم به تیم مدعی و پرمهره سایپا ندادند و با حذف این تیم به جمع 4 تیم برتر رسیدند. البته شایعاتی در همان موقع به گوش می‌رسید که بازیکنان سایپا،‌ حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و انگیزه‌ای برای بازی نداشتند. رئیس سازمان لیگ اما دریافت هرگونه شکایت توسط بازیکنان سایپا را تکذیب کرد.

بازیکنان خاتم در نیمه نهایی به شهرداری تبریز برخورد کردند. شکست 3 بر صفر شهرداری در خانه، گام بلند دیگری بود که توسط خاتم برای رسیدن به رویایی که هرگز تصورش را هم نمی‌کردند، برداشته شد. خاتم در بازی برگشت هم 3 بر یک شهرداری تبریز باتجربه را شکست داد و به فینال رسید.

 تیم‌های راه یافته به فینال لیگ برتر در 19 فصل گذشته

1377: پیکان تهران – صنام تهران – ذوب آهن اصفهان
1378: پیکان تهران – موتوژن تبریز – صنام تهران
1379: صنام تهران – پیکان تهران – ابومسلم مشهد
1380: صنام تهران – پیکان تهران – پاس تهران
1381: پیکان تهران – صنام تهران – پاس تهران
1382: صنام تهران – پگاه تهران – پگاه ارومیه
1383: صنام تهران – پگاه ارومیه – پیکان تهران
1384: پیکان تهران – سایپا تهران – آذرپیام ارومیه
1385: پیکان تهران – گل گهر سیرجان – سایپا تهران
1386: پیکان تهران – سایپا تهران – پگاه ارومیه
1387: پیکان تهران – سایپا تهران – فولاد ارومیه و بیم مازندران
89-1388: پیکان تهران – سایپا تهران – کاله مازندران
90-1389: پیکان تهران – سایپا البرر – کاله مازندران
1390: کاله مازندران – سایپا البرز – پیکان تهران و شهرداری ارومیه
1391: کاله مازندران – متین ورامین – پیکان تهران
1392: متین ورامین – کاله مازندران – شهرداری ارومیه
1393: پیکان تهران – شهرداری ارومیه – شهرداری تبریز
1394: بانک سرمایه – پیکان تهران – شهرداری ارومه و ثامن الحجج خراسان
1395: بانک سرمایه – پیکان تهران – شهرداری ارومیه

نگاهی به فینالیست‌های 19 دوره گذشته لیگ برتر نشان می‌دهد که حضور هیچ تیمی در فینال دور از انتظار نبوده. تنها در سال 1385 تیم گل کهر با هدایت خلیل آزمون و البته با حضور ستاره‌هایی که داشت، یک نیم فصل بدون شکست را پشت سرگذاشت ولی در نهایت پیکان به عنوان قهرمانی لیگ رسید. در مجموع می‌توان از خاتم به عنوان شگفتی ساز 19 سال گذشته لیگ برتر نام برد. تیمی که با برنامه ریزی منسجم و پرداخت‌های منظم توانست در بازیکنان خود انگیزه لازم برای شکست دادن حریفان و رسیدن به نخستین فینال را ایجاد کند.

در مرحله نهایی لیگ برتر والیبال مردان سال 96 قرار بود تیم های پیکان تهران و شهرداری تبریز نیز برای مقام سومی به مصاف یکدیگر بروند که دو باشگاه در نامه‌ای به سازمان لیگ به کسب مقام سوم مشترک رضایت دادند. بر این اساس و با توجه به موافقت سازمان لیگ فدراسیون والیبال با درخواست دو باشگاه پیکان و شهرداری تبریز، عنوان سوم مشترک به این تیم‌ها تعلق گرفت.

دیدار دور برگشت مرحله نهایی لیگ برتر مردان روز چهارشنبه 23 اسفندماه در اردکان برگزار می شود و اگر نیاز به مسابقه سوم باشد، دو تیم روز یکشنبه 27 اسفندماه در خانه والیبال تهران بار دیگر به مصاف هم خواهند رفت.

     
آی اسپورت
2018-03-06 16:08:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر