فهرست
از دایی تا جهانبخش؛ قاتلان ایرانی چلسی
از دایی تا جهانبخش؛ قاتلان ایرانی چلسی

از دایی تا جهانبخش؛ قاتلان ایرانی چلسی

آی اسپورت - فوتبال ایران سالهاست در حد دیگر کشورهای آسیایی لژیونرهایی نداشته که تا مراحل بالای لیگ قهرمانان اروپا پیش بروند و درخشش را در سطوح بالایی مثل 5 لیگ معتبر اروپایی تجربه کنند و خاطراتی که از فوتبال اروپا در ذهن ایرانی ها مانده، عمدتا محدود به درخشش و گلزنی بازیکنان ایران در مقابل تیم های بزرگ بوده است.

علی دایی، اسطوره فوتبال ایران، زمانی که در هرتابرلین بازی می کرد، چند خاطره تاریخی و ماندگار برای فوتبال دوستان ایرانی ساخت. او در سال 1999 و دوران اوج خود، در لباس هرتا در چارچوب لیگ قهرمانان اروپا به مصاف چلسی انگلیس رفت.

در این بازی که در ورزشگاه المپیک برلین برگزار می شد، علی دایی موفق شد در دقیقه 3 دروازه چلسی را باز کند و به اولین ایرانی تبدیل شود که در یک تورنمنت معتبر جهان فوتبال گلزنی می کند. دایی در نیمه دوم این بازی هم بیخیال چلسی نشد و به یک گل با ضربه سر اکتفا نکرد. توپ ربایی استثنایی و شوتی دقیق به گوشه دروازه چلسی، دومین گل آقای گل فوتبال جهان را در لیگ قهرمانان اروپا رقم زد.

بعد از علی دایی ستاره های دیگری مثل مهدی مهدوی کیا، علی کریمی و سردار آزمون سریال گلزنی بازیکنان ایرانی در لیگ قهرمانان اروپا را ادامه دادند و هنوز نام دیگری به این فهرست اضافه نشده است. در مصاف با تیم های بزرگ در تورنمنت های داخلی کشورها هم علی کریمی، مهدوی کیا، وحید هاشمیان، جواد نکونام و مسعود شجاعی گلزنی کرده اند.

اما جدیدترین ستاره ای که از فوتبال ایران راهی اروپا شد و چشم همه فوتبال دوستان ایرانی منتظر تماشای درخشش او بود، علیرضا جهانبخش است. بازیکنی که در تیم های نایمخن و آلکمار هلند بازی کرد و به عنوان آقای گلی فوتبال این کشور هم رسید، تابستان 2018 با رقمی سنگین به برایتون پیوست و گران ترین بازیکن تاریخ این باشگاه انگلیسی شد.

عملکرد جهانبخش در یک سال و نیم حضور در برایتون اصلا در حدی نبود که مربیان این تیم انتظارش را داشتند. خود علیرضا هم واقف بود که نتوانسته هنوز توقعات را در لیگ دشوار جزیره برآورده کند. حدود 18 ماه تشنگی این ملی پوش ایرانی سرانجام ابتدای این هفته به پایان رسید؛ جایی که علیرضا جهانبخش در دقیقه 3 دیدار با بورنموث، با شوتی سنگین دروازه حریف را فروریخت و بالاخره طلسم گلزنی در انگلیس را شکست.

اما این هفته قرار نبود برای جهانبخش با همین یک گل تمام شود. سال 2019 با یک گل برای او خاتمه یافت و سال 2020 با سوپرگلی فراموش نشدنی برایش آغاز شد. علیرضا در حالی که مقابل چلسی از ابتدا در ترکیب تیمش قرار نداشت، در دقیقه 68 وارد زمین شد تا به برایتون در راه رسیدن به گل تساوی کمکی بکند. جهانبخش نمایشی فوق العاده در دقایق حضورش در زمین داشت و در دقیقه 84 موفق شد گل تساوی را به ثمر برساند؛ گلی فوق العاده با ضربه آکروباتیک، آن هم در اولین روز سال جدید.

برگردان استثنایی علی جهان بی تردید در حافظه تاریخی هواداران چلسی خواهد ماند. درست مثل دبل علی دایی که شکست در برلین را برای لندنی ها رقم زد. دو گل با فاصله بیش از 20 سال، از دو بازیکن ایرانی، که اتفاقا هر دوی آنها لباس های آبی و سفید به تن داشتند.

ورزش 3

۲    
آی اسپورت
2020-01-01 22:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر