فهرست
سردار و حضور در کنار دایی و کریمی
سردار و حضور در کنار دایی و کریمی

سردار و حضور در کنار دایی و کریمی

آی اسپورت - سردار آزمون با تیم زنیت سن‌پترزبورگ به‌عنوان قهرمانی لیگ روسیه رسید تا جدیدترین فوتبالیست ایرانی قهرمان در لیگ‌های اروپایی باشد. پیش از او مسعود شجاعی آخرین فوتبالیست ایرانی بود که با قهرمانی لیگ یونان در فصل ۲۰۱۷  جام قهرمانی را در یک لیگ اروپایی بالای سر برد. البته لیگ‌های یونان و روسیه و... از لیگ‌های درجه۲ اروپا هستند و اگر بخواهیم به قهرمانی یک ایرانی در لیگ‌های معتبر اروپا برسیم باید تا سال‌های دورتر و قهرمانی ایرانی‌ها در بوندس‌لیگا عقب برویم. در مجموع ایرانی‌ها در طول این سال‌ها به ۹ قهرمانی در لیگ‌های برتر، ۴ قهرمانی در جام‌حذفی و یک قهرمانی در لیگ‌های دسته دوم اروپایی رسیده‌اند که تمام این قهرمانی‌ها را مرور می‌کنیم.

علی کریمی؛ پرافتخارترین

جادوگر شماره ۸ ایران با ۳ قهرمانی در کشور آلمان رکورددار قهرمانی در میان فوتبالیست‌های ایرانی است. علی کریمی سال ۲۰۰۵ از امارات راهی بایرن‌مونیخ شد و در همان نخستین فصل حضور در آلمان دوگانه لیگ و حذفی را در این کشور برد. در فصل ۲۰۰۵ کریمی به همراه باواریایی‌ها هم بوندس‌لیگا را برد و هم جام حذفی آلمان را. او بعد از دو فصل بایرن‌مونیخ را ترک کرد اما چند سال بعد دوباره برگشت تا در فصل۲۰۱۰ این بار با تیم شالکه به یک قهرمانی دیگر در جام‌حذفی برسد. کریمی با یک قهرمانی در لیگ و دو قهرمانی در جام‌حذفی پرافتخارترین فوتبالیست ایرانی در اروپاست.

دایی و هاشمیان؛ دوگانه‌های بایرنی

اگر علی کریمی پرافتخارترین است در عوض علی دایی هم نخستین ایرانی قهرمان در لیگ‌های اروپایی است. شهریار در فصل۱۹۹۸ با بایرن‌مونیخ به دوگانه لیگ و حذفی در آلمان رسید و پیش از او هیچ ایرانی دیگری در لیگ‌های معتبر اروپا عنوان قهرمانی نداشت. بعدها وحید هاشمیان هم در فصل ۲۰۰۴ همین افتخار را با همین تیم بایرن‌مونیخ تکرار کرد اما قهرمانی دایی مقدم بر قهرمانی‌های هاشمیان و کریمی اتفاق افتاد. دایی در سال ۹۹ تا آستانه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا هم پیش رفت اما کام‌بک تاریخی منچستری‌ها با سولشر و شرینگهام او را ناکام گذاشت. اگر بایرن ۲ دقیقه دیگر مقاومت کرده بود حالا دایی تنها ایرانی قهرمان در لیگ قهرمانان اروپا لقب می‌گرفت.

مهرداد میناوند؛ تعداد: ۳- درجه: ۲

مهرداد میناوند هم صاحب ۲ قهرمانی در اروپاست اما این قهرمانی‌ها در بوندس‌لیگای اتریش به‌دست آمده که طبعا به اندازه بوندس‌لیگای آلمان معتبر نیست. میناوند بعد از جام‌جهانی ۹۸ به اشتورم گراتس اتریش رفت و در ۲ فصل متوالی در این لیگ قهرمان شد. او ۱۰ بازی هم در لیگ قهرمانان اروپا انجام داده و یک جام‌حذفی اتریش هم در کارنامه دارد.

اشکان دژاگه؛ آخرین قهرمان بوندس‌لیگا

آخرین ایرانی قهرمان در بوندس‌لیگا اشکان دژاگه است که سال ۲۰۰۹ با دوستانش به این عنوان مهم رسید. برخلاف کریمی، دایی و هاشمیان که همگی با بایرن‌مونیخ قهرمان شده بودند اشکان با تیم وولفسبورگ به این عنوان رسید. قهرمانی وولفسبورگ با هدایت فلیکس ماگات به‌دست آمد که چیزی در مایه‌های قهرمانی نوبرانه لسترسیتی در لیگ جزیره بود.

کریم و مسعود؛ فلاسفه یونان

کریم انصاری‌فرد و مسعود شجاعی ایرانی‌های قهرمان در سوپرلیگ یونان هستند. فصل۲۰۱۶ المپیاکوس قهرمان یونان شد که کریم انصاری‌فرد هم در این تیم بازی می‌کرد. فصل بعد هم آ.ا.ک آتن در این لیگ قهرمان شد که این تیم هم یک ایرانی به نام مسعود شجاعی در ترکیبش داشت. البته احسان حاج‌صفی هم در همان مقطع در لیگ یونان بود اما جامی نبرد. او در سال قهرمانی آ.ا.ک در تیم المپیاکوس بازی می‌کرد.

علیرضا جهانبخش؛ لیگ دوی هلند

علیرضا جهانبخش که با آقای گلی در لیگ هلند صاحب بزرگ‌ترین افتخار فردی در اروپاست، در زمینه افتخارات تیمی فقط یک قهرمانی در لیگ2و 2 نایب‌قهرمانی در لیگ اول هلند دارد. او در فصل ۲۰۱۴ با نایمخن قهرمان لیگ دوم شد و در سال‌های ۲۰۱۷ هم ۲ نایب‌قهرمانی پیاپی در لیگ دسته اول هلند به‌دست آورد.

۲    
آی اسپورت
2019-05-15 21:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر