فهرست
آتالانتایِ گاسپرینی: آژاکس ایتالیا
آتالانتایِ گاسپرینی: آژاکس ایتالیا

آتالانتایِ گاسپرینی: آژاکس ایتالیا

آی‌اسپورت – یکی از هزاران هوادارا یوونتوس که انتظار حذف تیم‌شان برابر آژاکس را نداشت، الساندرو دل پیرو بود. ستاره سابق بیانکونری با اینکه از قدرت آژاکس خبر داشت، باز هم انتظار صعود تیمش را در تورین می‌کشید. اتفاقی که البته رخ نداد و بانوی پیر برابر جوانان آژاکس در خانه تسلیم شد.

بعد از بازی دل پیرو از فهم فوتبالی بالای آژاکسی‌ها حرف زد، از اینکه بازیکنانشان چطور با این سن کم ذهنیتی کاملا روشن از آنچه باید در زمین انجام دهند دارند. دیگر چهره بزرگ فوتبال ایتالیا که درباره این بازی اظهار نظر کرد هم فابیو کاپلو بود: «یوونتوس دقیقا به همان شکل برابر آژاکس شکست خورد که مقابل آتالانتا باخته بود. از این منظر می‌توان گفت همه چیز از همان بازی در ماه ژانویه شروع شد، جایی که جان پیرو گاسپرینی تیمش را با دفاع نفر به نفر مقابل یوونتوس به زمین فرستاد. بازیکنان یووه عادت به این درجه از فشار و پرس نداشتند و از نظر بدنی برابر فوتبال با انتقال سریع آتالانتا کم آوردند. بنابراین اتفاقی که برابر آژاکس در تورین افتاد پیش از این در برگامو رخ داده بود».

حق با کاپلو است. آتالانتا در استادیو آتلتی آتزوری با نتیجه ۳-۰ یوونتوسی که دنبال فتح پنجمین قهرمانی پیاپی در جام حذفی بود را در هم شکست تا شاگردان گاسپیرینی حالا خودشان پا به فینال کوپا ایتالیا بگذارند. بذر این پیروزی بزرگ سه روز قبلش در تساوی مقابل رم کاشته شده بود. نراتزوری در این بازی ۳-۰ از جالوروسی عقب افتاد اما در نهایت یک امتیاز حساس از حریف گرفت. این بازگشت بزرگ روحیه‌ای شکست‌ناپذیر به پاپو گومز، کاپیتان تیم، و یارانش بخشید. بعد از این بازی آتالانتا فقط دو بار در رقابت‌های مختلف شکست خورد و روند 11 بازی بدون باخت‌شان در سری آ، شاگردان «گسپ» را به رده چهارم جدول رساند، با سه امتیاز بیشتر نسبت به رم و میلان و در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل.

برای باشگاهی که مدیرش، آنتونیو پرکاسی، پیش از شروع فصل صعود به یوروپا لیگ را رویایی بیش از حد شیرین نامیده بود، حالا کسب سهمیه چمپیونز لیگ انتظارشان را می‌کشد. پیش از رسیدن به این افتخار بزرگ اما آتالانتا فرصت کسب یک جام را هم دارد. «لا دئا» (الهه) با پیروزی برابر لاتزیو در فینال امشب می‌تواند اولین قهرمانی در کوپا ایتالیا را جشن بگیرد و بعد از سال ۱۹۶۳ بدین سو به یک افتخار بزرگ دیگر برسد.

با اینکه برگزاری فینال در استادیو الیمپیکو حسی از میزبانی به لاتزیو خواهد داد، اما این عامل آخرین باری که دو تیم برابر هم قرار گرفتند، کمک چندانی به شاگردان سیمونه اینتزاگی نکرد. کمتر از دو هفته پیش بود آتالانتا و لاتزیو در رم به جدال هم رفتند تا قدم حیاتی دیگری برای کسب سهمیه چمپیونز لیگ بر دارند. در این بازی با وجود گل زودهنگام مارکو پارولو، آتالانتا در نهایت ۳-۱ به پیروزی رسید تا امیدهای اروپایی بیانکوچلستی را کمرنگ‌تر از پیش کند.

خود گاسپرینی دلیل اصلی موفقیت تیمش را قوای ذهنی بالای بازیکنانش و شجاعت آن‌ها می‌داند. اغراق نیست اگر بگوییم شاگردان گاسپرینی این خصوصیات را از استادشان به ارث برده‌اند. «گسپ» در ابتدای فصل ۲۰۱۱ تنها چهار بازی روی نیمکت اینتر دوام آورد. دلیل برکناری بسیار زودهنگام او پافشاری روی متودها و سیستم ۳-۴-۳ مورد نظرش بود. ماجراجویی‌های گاسپرینی در بازگشتش به جنوا بین سال‌های ۲۰۱۳  تا ۲۰۱۶  ادامه پیدا کرد، به خصوص لحظه‌ای که پیش از بازی برابر یوونتوس تصمیم گرفت تیمش را با یارگیری نفر به نفر به زمین بفرستد. همین رویکرد بود که به آتالانتا هم منتقل شد و از آن‌ها تماشایی‌ترین تیم این فصل سری آ را ساخت.

آتالانتا این فصل ۷۳ گل در لیگ زده، بیش از هر تیم دیگری. در این راه دووان زاپاتای ۲۸ ساله بهترین سال تمام عمر فوتبالی‌اش را پشت سر گذاشته و یوزیپ ایلیچیچ و گومز هر دو ۳۱ ساله هم با خلاقیت و قدرت حمل توپ بالایشان بدل به دو تا از ارزشمندترین مهره‌های کل سری آ شده‌اند. در ضمن گاسپرینی از جانلوکا مانچینی هم یکی از بهترین مدافعین لیگ را ساخته و پدیده‌ای به نام موسا بارو را هم از آکادمی به تیم اول رسانده.

البته این اولین تیم طلایی گاسپرینی در برگامو نیست. او در اولین فصل حضورش روی نیمکت آتالانتا، در سال ۲۰۱۶، هم تیمش را به مقام چهارم لیگ رساند، تیمی با بازیکنانی چون برایان کریستانته، آندره‌آ کونتی، ماتیا کالدارا، لئوناردو اسپیناتزولا و فرانک کسیه که حالا همه در تیم‌های نامدارتر بازی می‌کنند.

با وجود تغییر زیاد در اسکواد تیم، فلسفه گاسپرینی هرگز تغییر نکرد تا دومین آتالانتای شگفت‌انگیز او حالا در آستانه ساختن فصلی رویایی قرار بگیرد. بعد از فینال امشب گاسپرینی و شاگردانش به تورین سفر خواهند کرد تا در لیگ برابر یوونتوس به زمین بروند. در هفته پایانی هم آتالانتا مهمان ساسوئولو خواهد بود. رویکرد گاسپرینی در قبال این سه بازی حیاتی که قابلیت تاریخ‌سازی برای باشگاهش را دارند اما همچنان همانی است که همیشه بوده: «من باور دارم نتیجه گرفتن با فوتبال زیبا بازی کردن راحت‌تر به دست می‌آید».

فوتبالی که آتالانتا بازی می‌کند، جدا از هر نتیجه‌ای که در این سه بازی پایانی حاصل شود، قلب طرفدارانش را تسخیر کرده. نزدیک به ۲۰ هزار هوادارا نراتزوی امشب راهی پایتخت خواهند شد، وضعیتی که پرکاسی آن را چنین توصیف کرده: «عملا نیمی از جمعیت برگامو به فینال می‌روند». پس لاتزیو از هجوم برگامویی‌ها با خبر است. اینکه آیا موفق شوند مقابل‌شان ایستادگی کنند اما مسئله دیگریست.

۲    
آی اسپورت
2019-05-15 12:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر