فهرست
قرارداد را منتشر کنید؛ با لباس تیم ملی چه کردید؟
قرارداد را منتشر کنید؛ با لباس تیم ملی چه کردید؟

قرارداد را منتشر کنید؛ با لباس تیم ملی چه کردید؟

آی‌اسپورت- ابهامات قرارداد فدراسیون فوتبال با شرکت آدیداس هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود و شاید رونمایی از قرارداد بتواند پاسخ خیلی از ابهامات را بدهد. ابهامات قرارداد اسپانسری تیم ملی نه فقط مربوط به چند ماه اخیر و توافق بد با آدیداس باشد، بلکه از همان زمان که پای جیووا به این موضوع باز شد، ابهام روی ابهام آمد. جایی که علی کفاشیان دو روز پیش از پایان ریاستش در فدراسیون فوتبال قراردادی اسپانسری با شرکت جیووا امضا کرد و پس از تغییرات مدیریتی در فدراسیون هم به صورت قانونی به این موضوع پرداخته نشد. فدراسیون به یک باره تصمیم به قطع همکاری با جیووا گرفت و از آغاز رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ لباس‌های آدیداس را به تن کرد که این کار با استقبال بازیکنان و کادرفنی تیم ملی نیز همراه شد. حتی اگر تیم ملی لباس‌های اصلی آدیداس را به تن نمی‌کرد، اما بار روانی پوشیدن این لباس‌ها به کی‌روش و شاگردانش آرامش روانی می‌داد.

ورود فدراسیون به ماجرای اسپانسری تیم ملی هر روز با ابهامات جدیدی روبه‌رو بوده و این ابهامات همچنان ادامه داد. در چند ماه اولی که تیم ملی لباس‌های آدیداس را به تن می‌کرد، فدراسیون لباس‌ها را از کشورهای مختلف خریداری می‌کرد و برخی هم معتقد بودند لباس‌ها از منیریه خریداری می‌شود و فقط لوگوی فدراسیون فوتبال روی آن درج شده و کیفیت واقعی لباس‌های آدیداس را ندارد. با این حال علت اینکه فدراسیون نمی‌توانست قراردادی با شرکتی امضا کند، ماجرای عدم فسخ قرارداد با شرکت جیووا بود و در این شرایط هیچ شرکتی حاضر به امضای قرارداد با فدراسیون نبود و حتی اگر به فرض محال چنین اتفاقی رخ می‌داد، فدراسیون متخلف شناخته می‌شد. همین مسئله زمان زیادی را از فدراسیون فوتبال گرفت تا در نهایت ۱۴ آذرماه روی سایت رسمی فدراسیون اعلام شد که قراردادی با شرکت آدیداس به مدت یک سال امضا شده است.

هرچند پس از اعلام رسمی فدراسیون فوتبال در خصوص امضای قرارداد با نماینده شرکت آدیداس در خاورمیانه، مولر که از رابط‌های اصلی شرکت آدیداس در خاورمیانه است مذاکرات فدراسیون فوتبال و امضای قراردادی با فرید چاسبی را تأیید کرد، اما گفت که قرارداد آدیداس با فدراسیون فوتبال ایران هنوز نهایی نشده است. البته این ادعای مولر از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال بی پاسخ نماند و هدایت‌الله ممبینی، عضو هیئت مدیره فدراسیون فوتبال و از نفراتی که برای مذاکره با آدیداس راهی دبی شده بود به این مسئله واکنش نشان داد. ممبینی در گفت‌وگویی صراحتاً اعلام کرد قرارداد ما و آدیداس نهایی شده است. با این حال کاری به نوع قرارداد فدراسیون فوتبال با شرکت آدیداس هم نداریم که از سوی صفی‌اله فغانپور، مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال اعلام شد که این قرارداد اسپانسری نیست و فدراسیون قرار است لباس‌ها را با ۷۰ درصد تخفیف خریداری کند. فغانپور هم در گفت و گویی صراحتاً اعلام کرد فدراسیون فوتبال خودش نخواسته با آدیداس قرارداد اسپانسری امضا کند. حال اینکه چرا و به چه دلیل فدراسیون قید قرارداد اسپانسری را زده تا لباس خریداری کند و به جای گرفتن پول، پول پرداخت کند وجه دیگر ماجراست که مسئولان فدراسیون هیچگاه پاسخ روشنی به این مسئله ندادند.

آنچه هنوز هم مشخص نیست، نوع قرارداد فدراسیون فوتبال با شرکت آدیداس است و گویا مسئولان فدراسیون فوتبال نیز علاقه‌ای به رسانه‌ای کردن آن ندارند. حال به چه دلیل و چرا، این هم نیاز به پاسخی دارد که هنوز داده نشده است. هرچه هست هر چند وقت یک بار و از میان صحبت‌های مسئولان فدراسیون فوتبال یا از میان بندهایی که از این طرف و آن طرف افشا می‌شود، بخش‌هایی از قرارداد فدراسیون فوتبال با آدیداس رسانه‌ای می‌شود.

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۶۰ روز دیگر آغاز می‌شود اما هنوز از لباس‌های تیم ملی ایران برای مسابقات جام جهانی رونمایی نشده است. این اتفاق در حالی رخ داده که از لباس‌های تیم‌های حاضر در جام جهانی رونمایی شده و حتی لباس دوم برخی تیم‌ها نیز مشخص است، اما هنوز از لباس‌های ایران و معرفی آن از سوی شرکت آدیداس خبری نیست. آن هم در شرایطی که مسئولان فدراسیون مدعی امضای قرارداد با این شرکت هستند، اما حتی از تأییدیه نهایی شرکت آدیداس خبری نیست. درباره زمان رونمایی از لباس‌های تیم ملی برای جام جهانی نیز تاریخ‌های مختلفی از جمله بهمن‌ماه و همچنین اسفندماه و همزمان با حضور اینفانتینو اعلام شده بود، اما هیچ اتفاقی در این تاریخ‌ها رخ نداد. در این خصوص نیز محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون فوتبال مصاحبه‌ای در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه ۹۶ انجام داده بود که در این مصاحبه اعلام کرد از لباس‌های تیم ملی در ماه مارس (۱۰ اسفندماه ۹۶ تا ۱۰ فروردین‌ماه ۹۷) سال ۲۰۱۸ میلادی رونمایی می‌شود. البته مهدی تاج در این باره گفت که آدیداس اعلام کرده چون در ایران قانون کپی‌رایت وجود ندارد مراسم رونمایی را برگزار نمی‌کند و ظاهرا گفته شده ۲۷ اردیبهشت قرار است این کار انجام شود. به هرحال در تاریخ ۲۷ اردیبهشت هم قانون کپی رایت همچنان در ایران وجود نخواهد داشت و این مشکل ادامه‌دار خواهد بود.

اخیراً هم هدایت‌الله ممبینی اعلام کرده آدیداس قرار نیست لباسی برای تیم ملی طراحی کند و ملی‌پوشان ایران با لباس ساده آدیداس در جام جهانی به میدان می‌روند.

در کنار همه این سؤال‌ها، باید به یک نکته که شاید ابهامات را به واقعیت نزدیک‌تر کند، بار دیگر توجه کرد. اینکه تصاویر منتشر شده از رختکن تیم ملی در کانال اطلاع‌رسانی تیم ملی در اردوی فروردین‌ماه، نشان می‌دهد که لباس‌های اصلی و ذخیره بازیکنان یکسان نیست. همانطور که در دو تصویر زیر می‌بینید، لباس‌هایی که در رختکن تیم ملی روی رگال آویزان شده، یک دست قرمز است و سه خط معروف آدیداس از زیر آستین و کنار پهلویی لباس‌ها قرار دارد، در حالی که طراحی لباس‌های ذخیره بازیکنان که به صورت تا شده در رختکن قرار دارد متفاوت است. لباس‌هایی که یکدست قرمز نیست و یقه آن سفید است و سه خط معروف آدیداس نیز روی شانه لباس‌ها قرار دارد. این اتفاق در حالی رخ داده که فدراسیون فوتبال مدعی است لباس‌های فعلی نیز از نمایندگی شرکت آدیداس تهیه می‌شود، اما آیا قابل قبول است که لباس‌های رسمی تیم ملی برای یک بازی با دو طراحی متفاوت تهیه شده باشد؟

شاید باید سؤال اصلی از فدراسیون فوتبال این باشد که قرارداد با آدیداس کجاست؟ بندهای این قرارداد به چه شکل است و این شرکت موظف شده لباس‌ها را به چه شکل به تیم‌های ملی ایران بدهد و تا چه تاریخی آنها را آماده کند؟ آیا طبق ادعای مولر اصلاً قرارداد نهایی شده و قراردادی در میان است؟ شاید به همه سؤالات و ابهامات با رونمایی از این قرارداد پر ابهام پاسخ داده شود.

 

نود

۱۱ ۱۳  
آی اسپورت
2018-04-15 21:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
پدرام
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۲۱
علی کریمی منتشر کرده تو کانال تلگرامش که کی صد هزار دلار میگیره تا تایید کنه لباسها رو

بله درست حدس زدید آقای کیروش

علیرضا
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۳۵
علی کریمی بیجا کرده با ادعاهای پیغمبری اش. آقاجان مثل روز روشنه که ایران قانون کپی رایت نداره و اجازه قانونی تولید البسه خارجی هم در داخل ایران داده نمیشه. تو رو خدا از این حاشیه ساز یهای کثیف بردارید به خاطر منافع باند خاصی در پشت صحنه فوتبال فاسد ایران.
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۴۳
ملتی هستیم که تو طول تاریخ هر کی اومده به فکرمون باشه و برامون کار کنه دستشو گاز گرفتیم!! هنوز که هنوزه تو همین سایت زیر خبرای مربوط به علی کریمی ملت میان فحش میدن :) حاجی باور کن من دیگه ناراحت نمیشم از شنیدن خبرای فساد راجع به فوتبال . حقمونه .
Ava_86
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۱۳
دوست عزیر کپی رایت چهل ساله نیس حتی قبل ۵۷ هم نبود. اما ما برای ۲۰۰۶ با پوما قرار داد بستیم و هم ازش پول گرفتیم وهم تجهیزات ورزشی اما ار زمانی که کفاشیان وتاج رفقاش اومدن یهو شرکتای خارجی به این نتیجه رسیدن ما کپی رایت نداریم و بهمون لباس آشغال میدن؟
فرشاد4تای95
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۴۲
علیرضایادبگیرهرکی که حرف حق میزنه بهش توهین نکنی درضمن علی کریمی اسمی ازکسی نبرده فدراسیون اصفهانی واقعاخراب کرده
مجتبی
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷، ۰۷:۱۹
بازم حرف مفت !! تا کی نوچه های بیسواد آقای روانپریش قراره هر اتفاقی تو مملکت میوفته ربط بدن به کیروش ؟ خدا وکیلی خودتون خجالت نمیکشید افتادین دنبال یه شعبون بی مخ و دارین در حالیکه کمتر از دوماه مونده اینطور به تیم ملیتون خیانت می کنید ؟؟
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۴۴
از ماست که بر ماست .

ما همیشه همینجور بودیم و هستیم و خواهیم ماند .
۶ ۱
عمو صفر آسوده بخواب ایمون زاید بیداره
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۴۴
تجسم بلاهتی:)))
اميرحسين
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۰۰
لعنت بر اين فدراسيون فاسد واقعا ابروي فوتبال ما رو بردند!کيرش عوضي هم خفه خون گرفته! حتما حسابي شيتيلش رو گرفته و ديگه براي آبروي! تيم ملي يقه پاره نميکنه!!
محسن
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۵۱
سایت ورزش3. بیست و دوم ابان.سرچ کنید در مورد لباس تیم ملی.شکرخوری زیادی ساکت.وعده و وعده و وعده.بد نیست بدانید،ساکت در ان مصاحبه گفته:10 فروردین،روزی است که کشورها باید لباسشان را به فیفا معرفی کنند!!!! به یاد داستان کودک و لباس پادشاه! چیزی نبوده که معرفی کنند! کمبود وقت برای تیمی که بعد از برزیل،دومین تیم راه یافته به جام جهانی بوده! خداییش بی انصافی است که یک ستاره دیگر، به این فدراسیون [ندید]!!! ببخشید،نداد.تا بشه شش ستاره.
سهیل
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۵۶
خیلی سخت نیست، جناب آدیداس یا هر شرکتی؛ مثلا بجای 5 میلیون دلار شما دو میلیون دلار بده بین رئیس و معاونش تقسیم میشه اونوقت لباساتونم میپوشیم نه تنها 3میلیون کمتر میدید جناب آدیداس، بلکه ازمون پولم بگیرید، و بگید 70 تخفیف؛ چطورم؟؟!

مثل همه جای این کثافت دونی مقدس قراردادهای این شکلی محتمل ترین گزینه ست.
ميلاد
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۰۸
اينكه يك قرارداد بين دو طرف رو بشه همينطور منتشر كرد فكر درستي نيست. اصولا جزييات قرارداد بين دو نفر محرمانه هست. منتشر كردنش خود يك نوع شكستن قرارداد. در كشور ما قوانيني هست كه كار هر انسان پاك و درستكاري رو عملا غير ممكن ميكنه. خيلي از مسايل امنيتي هست و ما شايد اطلاعي ار جزييات ان نداريم. مثال ميزنم : در چند ماه اخير مسابقات فوتبال اگر امكانش فراهم بود زير نور افتاب و نه در شب برگزار ميشد. دليلش رو ميشد حدس زد. يعني اين فقط قانون كپي رايت نيست كه مراكش هم همين مشكل رو داره بلكه قوانين عجيب و غريبي هست كه شايد هيچ جا وجود نداره. برندهاي معروف بخاطر مشكلاتي كه ممكن هست در رابطه با تحريمها گريبانشون رو بگيره تمايلي به قرارداد با ما ندارند. من فقط اميدوارم كه اگر هم لباس ساده هم هست اصل لباس باشه. در مورد علي كريمي هم ميشه گفت بعد ٩٠ معلوم شد ايشون در مورد خيلي از مسايل ابتدايي اطلاعاتش بسيار ناچيز و ناقص هست. اينكه شما ١٠٠تا حرف بزني كه ١٠ تاش درست باشه هنر نيست. ضمن اينكه بايد گفت لباس ٢٠٠٦ و ٩٨ هم انچنان طرحي نداشتند و كم وبيش ساده بودند. پس اين چيزه جديدي نيست. هرجا پول هست فساد هم هست. وقتي سپ بلاتر اون مقدار فساد داره شما از فدراسيون كشوري كه دكل نفتش گم ميشه چه انتظاري داريد.
۳
حسین پسندیده
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۳۵
اگرهم قراردادی باشه ، برای توجیه ما ملت هست . لباس بپوشن حالا اسمش الکی هم باشه ملت که حالیش نمیشه ، هیچ کس متوجه نشد که لباس ادیداس را قراره چند بخرند که هفتاد درصدش تخفیفه ( مثلا اینجا لاله زاره قیمت را دوبرابر میکنند و بعدش هم تخفیف میدهند) بعد این لباسی که نمیدونم چند هست و چند قراره به ما بفروشند،تازه دومیلیون دلار هم به ما میدهند . واقعا که ما باید افتخار کنیم که ایرانی با هوش بالا هستیم . وقتی اینجوری میتونن سر همه ملت را کلاه بگذارند . چرا قرارداد نشان بدهند . آقای تاج فعلا بتاز ، دور ، دورشماست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر