فهرست
انتخاب سخت کالدرون برای دفاع میانی
انتخاب سخت کالدرون برای دفاع میانی

انتخاب سخت کالدرون برای دفاع میانی

آی اسپورت - اتفاق خوبی است که پرسپولیس حالا دیگر برای مدافعان میانی‌اش هم ذخیره باتجربه دارد اما از طرف دیگر تعدد بازیکن در این پست را باید یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های گابریل کالدرون به حساب بیاوریم. او تا اینجای کار، بازی‌های تدارکاتی را با زوج شجاع – کنعانی‌زادگان پشت سر گذاشته اما باید ببینیم آیا برنامه‌اش برای بازی‌های رسمی هم همین است یا سیدجلال را دوباره به ترکیب اصلی برمی‌گرداند؟ شاید حتی درست‌تر این باشد که بپرسیم از این سه مدافع میانی، نیمکت‌نشینی کدام‌شان عاقلانه‌تر است و به سود پرسپولیس؟

سیدجلال حسینی

سیدجلال حسینی حالا ۳۸ ساله شده اما کیفیت نبردهایش در خط دفاع افت چندانی نداشته و او معمولا برنده نبرد با هر مهاجمی است. هر چند تعداد نبردهایش کمتر شده و زمان زیادی از بازی مشغول تماشای فعالیت و جنگندگی بالای شجاع است و فقط زمانی که نیاز باشد، وارد درگیری‌ها می‌شود. همچنین در صورتی که کالدرون علاقه‌مند به ارائه فوتبال تهاجمی باشد، عقب‌نشینی بیش از حد سیدجلال و نزدیکی او به محوطه جریمه، فاصله بین خطوط تیمش را زیاد می‌کند و توازن و نظم بازیکنان درون زمین به هم می‌خورد. اتفاقی که بعید نیست باعث شود کاپیتان پرسپولیس کم‌کم به سمت نیمکت برود و فقط در بازی‌ها و لحظه‌های حساس وارد زمین شود تا با ذخیره انرژی، کارایی بیشتری هم داشته باشد.

شجاع خلیل‌زاده

شجاع در لیگ هجدهم بهترین دفاع میانی لیگ بود. او  در ۱۲۱ نبرد هوایی فصل گذشته پیروز شد و بعد از کی‌روش استنلی و آرمان رمضانی بهترین آمار را در بین بازیکنان لیگ برتر داشت. شجاع خلیل‌زاده مجموعا ۱۳۳ مرتبه در محوطه جریمه پرسپولیس دفع خطر کرد و از این حیث هم جزو بهترین‌های لیگ بود. او اما دو مشکل بزرگ دارد که شاید کار دستش دهد و باعث نیمکت‌نشینی‌اش شود. شجاع خلیل‌زاده به همان اندازه که در عملکردهای دفاعی مطمئن و فعال ظاهر می‌شود، اشتباهات انفرادی و تاثیرگذاری دارد که همه آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد. اشتباهات برجسته‌ای که آنقدر به چشم می‌آید که هیچ‌گاه در نگاه هواداری شجاع خلیل‌زاده جزو مطمئن‌ترین مدافعان لیگ قرار نمی‌گیرد و همواره با اشتباهات عجیب‌اش به یاد آورده می‌شود. همچنین خلیل‌زاده کنترل مناسبی روی رفتارش ندارد و خیلی راحت وارد درگیری‌ها می‌شود و اخطار می‌گیرد که همین اتفاق بارها باعث محرومیتش شده و روی هم‌تیمی‌هایش هم تأثیر منفی گذاشته است.

محمدحسین کنعانی‌زادگان

کنعانی‌زادگان از نظر فنی کیفیت پایین‌تری نسبت به دو مدافع دیگر پرسپولیس دارد. به‌عنوان نمونه در آماری که متریکا از تعداد توپ‌گیری فصل گذشته این سه بازیکن منتشر کرده، می‌بینیم که شجاع خلیل‌زاده بیش از سه برابر کنعانی‌زادگان و سیدجلال حسینی نزدیک به دو برابر این مدافع از حریف توپ ‌گرفته‌اند. یا شجاع به طور متوسط ۴.۴۸ و سیدجلال هم معدل ۴.۱۷ نبرد هوایی موفق را در هر نود دقیقه ثبت کرده‌اند که این عدد برای کنعانی‌زادگان عدد ۲.۳ است. از طرفی شجاع و سیدجلال در فصل گذشته به ترتیب با معدل نمره ۲.۸۱ و ۲.۸۳ جزو بهترین مدافعان لیگ بودند و کنعانی‌زادگان با متوسط ۳.۲۲ اختلاف زیادی با این دو بازیکن داشت. البته که کنعانی‌زادگان می‌تواند نیمکت‌نشین مطمئنی برای دو مدافع باکیفیت فصل قبل پرسپولیس باشد ولی اینکه معادلات زوج دفاعی پرسپولیس را به هم بزند و خودش وارد ترکیب شود، چیزی است که با شروع فصل جدید مشخص می‌شود و باید آن را غافلگیری تیم کالدرون به حساب بیاوریم. بخصوص اینکه او بابت پوشیدن پیراهن استقلال و بازگشت به پرسپولیس تحت فشار زیادی قرار دارد و عملکردش بیش از رقبایش زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد و همین شاید روی عملکرد او هم تأثیر بگذارد.

ایران ورزشی

۶    
آی اسپورت
2019-08-02 01:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر