فهرست
اتفاق روز؛ خرید بازیکن با «بیت کوین»
اتفاق روز؛ خرید بازیکن با «بیت کوین»

اتفاق روز؛ خرید بازیکن با «بیت کوین»

آی اسپورت – درست در آخرین روزهای بازار نقل‌وانتقالات زمستانی، یکی از ویژه‌ترین ترانسفرهای تاریخ فوتبال رقم خورد؛ نه اینکه بحث درباره جابه‌جایی ستاره بزرگی از تیم مطرحی به تیمی دیگر باشد، بلکه نوع این ترانسفر در تاریخ به یاد خواهد ماند. ماجرا درباره باشگاه ترکیه‌ای هارونوستا اسپور ترکیه است که برای اولین‌بار در تاریخ، با پرداخت پول دیجیتالی «بین‌کوین» اقدام به خرید بازیکن کرد! این باشگاه برای تقویت تیم دوم یا ذخیره‌هایشان، با پرداخت رقم ٠,٠٥٢٤ بیت‌کوین، عمر فرخ کرغلو را به خدمت گرفت. علاوه بر رقمی که با بیت‌کوین برای خرید این بازیکن صرف شد و چیزی نزدیک به ٤٣١ یورو می‌شود، این باشگاه ٥٣١ یورو نیز به خود بازیکن پرداخت کرده است تا در مجموع ارزش قرارداد خرید تازه‌شان نزدیک به ٩٦٠ یورو شود. با لیر ترکیه آن‌طور که رسانه‌های این کشور خبر داده‌اند، رقم این قرارداد در مجموع چهارهزارو ٥٠٠ لیر می‌شود.

هلدون صحت، رئیس این باشگاه ترکیه‌ای، با تأیید این خبر به رسانه‌های ترکیه‌ای گفت: «برای اولین‌بار در ترکیه و در مجموع برای اولین‌بار در دنیاست که باشگاهی می‌تواند با پرداخت بیت‌کوین یک بازیکن جدید بخرد. به خودمان برای چنین موضوعی افتخار می‌کنیم و می‌دانیم چنین حرکتی باعث بهترشدن چهره ترکیه در روابط بین‌الملل خواهد شد». فرخ کرغلو هم که با دردست‌داشتن گوشی همراهش و نشان‌دادن بیت‌کوین‌هایی که برای خرید او صرف شده، با مطبوعات صحبت می‌کرد، از این انتقال ابراز خوشحالی کرد و گفت: «اینکه من اولین نفری هستم که با بیت‌کوین ترانسفر می‌شوم، برایم افتخار است. همان‌طور که رئیس باشگاه گفت، این حرکت جدید است و امیدوارم از این به بعد بیشتر به کار بیاید؛ چون آینده از آنِ بیت‌کوین است».

بیت‌کوین واحد پول دیجیتالی است که سال ٢٠٠٩ از سوی فردی ناشناس به دست ساتوشی ناکاموتو راه‌اندازی و برای اولین‌بار در معاملات بین شبکه‌های خاص از آن استفاده شد. بیت‌کوین در سیستم‌های همتا-همتا کاربرد دارد و کاربران اینترنتی بدون واسطه می‌توانند اقدام به خرید اقلام مدنظرشان کنند. نکته جالب این است که خریدوفروش با بیت‌کوین در ترکیه قانونی است؛ هرچند هنوز به‌عنوان پول رسمی شناخته نشده است، البته رئیس بانک مرکزی ترکیه گفته اگر استقبال از این واحد پول دیجیتالی در ترکیه خوب باشد، می‌توان برای ثبات مالی در بازار استانبول از آن استفاده کرد.

 

 

۳    
آی اسپورت
2018-02-01 13:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر