فهرست
فکری و یحیی مامور طلسم شکنی 52 ساله!
فکری و یحیی مامور طلسم شکنی 52 ساله!

فکری و یحیی مامور طلسم شکنی 52 ساله!

آی اسپورت - روز بیست و دوم دی ماه دو تیم پرسپولیس و استقلال در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر خواهند رفت. این نود و چهارمین شهرآورد آبی و قرمز پایتخت ایران خواهد بود و در حالی برگزار می‌شود که تساوی، پرتکرارترین نتیجه در تاریخ دربی (43) بوده و حتی در یک دهه 80 از بین 20 بازی، 13 تا با نتیجه تساوی به پایان رسید و در دهه 90 نیز بردهای متوالی استقلال، هت‌تریک ایمون زاید و حضور برانکو ایوانکوویچ بود که جذابیت را به بازی پرسپولیس - استقلال بازگرداند.

اما شاید نکته جالب و تعجب آور این باشد که پرسپولیس و استقلال در تقابل های دی ماه خود، هیچگاه به نتیجه ای غیر از تساوی نرسیده‌اند. از 20 دی 1347 تا 27 دی 1392 قرمز و آبی تهران یازده بار مقابل هم صف آرایی کردند و تمام بازی ها را با تساوی به اتمام رساندند. البته استقلال در دربی سال 1347 و 1373 با حکم فدراسیون فوتبال ایران برنده دربی انتخاب شد اما فارغ از حکم انضباطی، نتیجه داخل زمین تعداد برابر گل های هر کدام از تیم ها را نشان می‌داد.

نکته ناامیدکننده این که در این ماه چهار بار نتیجه 0-0 رقم خورد و حالا بیم آن می‌رود که احتیاط شاگردان یحیی گل محمدی و محمود فکری، منجر به ثبت یک تساوی دیگر در تاریخ دربی شود. خصوصا این که در استقلال مهاجم اول این تیم دیاباته در اوج آمادگی نیست و در پرسپولیس نیز مهاجمان این تیم هنوز موفق به گلزنی در لیگ بیستم نشده اند. با این حال دو دربی خاطره انگیز سال 73 و 79 نیز در همین ماه رقم خوردند و هواداران باید امیدوار باشند که یک بازی پرگل دیگر هم در راه باشد.

آخرین بار در سال 1392 بود که پرسپولیس و استقلال با هدایت علی دایی و امیر قلعه یک دربی دی ماهی را برگزار کردند و در یک بازی کسل کننده و سرد، به نتیجه ای بهتر از صفر صفر نرسیدند تا چهارمین مساوی متوالی را ثبت کرده باشند. این شاید ماموریت فکری و گل محمدی باشد که طلسم تساوی های ماه اول زمستان را بشکنند و با ارائه نمایشی هجومی، فارغ از نتیجه، هواداران خود را راضی کنند؛ استقلالی ها هنوز در انتظار نمایش های دلپذیر از تیم محبوبشان هستند و پرسپولیسی ها هم منتظرند تا تیم یحیی گل محمدی دوباره طراوت قبلی را بازیابد. چه فرصتی بهتر از دربی برای تحقق خواسته طرفداران و ابراز قدرت فنی؟

۲۰ دی ۱۳۴۷/ پرسپولیس ۰ - تاج (استقلال) ۰

۲۷ دی ۱۳۴۷/ پرسپولیس ۱ - تاج (استقلال) ۱ (مژدهی و کلانی) - بازی ۳-۰ شد

۱۷ دی ۱۳۶۷/ پرسپولیس ۱ - استقلال ۱ (فریبا و فتح آبادی)

۲۸ دی ۱۳۶۹/ پرسپولیس ۱ - استقلال ۱ (بیانی و پیوس)

۱۱ دی ۱۳۷۱/ پرسپولیس ۰ - استقلال ۰

۳۰ دی ۱۳۷۳/ پرسپولیس ۲ - استقلال ۲ (ورمزیار و اختر، پیوس و داداش زاده) - بازی ۳-۰ شد

۸ دی ۱۳۷۴/ پرسپولیس ۰ - استقلال ۰

۹ دی ۱۳۷۹/ پرسپولیس ۲ - استقلال ۲ (نوازی و هاشمی نسب، رهبری فرد و کریمی)

۲۸ دی ۱۳۸۰/ پرسپولیس ۱ - استقلال (نوازی و جباری)

۲۰ دی ۱۳۸۱/ پرسپولیس ۱ - استقلال ۱ (سامره و انصاریان)

۲۷ دی ۱۳۹۲/ پرسپولیس ۰ - استقلال ۰

     
آی اسپورت
2021-01-08 15:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر