فهرست
انتقام سردکاتالونیا
انتقام سردکاتالونیا

انتقام سردکاتالونیا

آی‌اسپورت-  بعد از یک تابستان خیلی خیلی طولانی که هر روزش روز آخر به نظر می‌رسید، در نهایت بارسلونا نیمار را نخرید اما شاید باز هم برایشان گران تمام شد. 

دو سال بعد از آنکه نیمار رفت، خواست برگردد و بارسلونا که یک بار دیگر هم قبل از این احمقانه رفتار کرده بود، تصمیم گرفت به او کمک کند. تیتر روزنامه‌ها برای داستانی که قرار بود همه را راضی کند اما در نهایت هیچ کس را راضی نکرد، چارچوب زمانی تعیین می‌کرد. از ماه‌ها قبل شروع شد مثل یک کارتون استریپ که قسمت‌های مختلف آن به ترتیب روی جلد روزنامه‌ها می‌رفت. روزنامه کاتالان اسپورت ۹ مرداد تیتر زد: «تلاش آخر برای نیمار» و ۱۲ روز بعد تیتر زد: «اولتیماتوم به نیمار» اما نه آن تلاش آخر بود و نه اولتیماتومی در کار بود. روز بعد اما نیمار می‌خواست برود، شاید هم نزدیک شده بود، هر روز این را می‌گفتند. شاید به اندازه کافی نزدیک نشد. یک هفته بعد نوشتند: «خوش‌بینانه‌تر» و دو روز بعد «تلاش آخر». ششم شهریور «در آستانه» و فردایش «روز نیمار» و بعد «لب مرز» و در نهایت هیچ.
صبح روز آخر، اسپورت و بقیه امیدوار بودند خبری شود؛ شاید هم سال ۲۰۲۰ بیاید که این یعنی دوباره همه داستان‌ها تکرار می‌شود اما حداقل اینکه بازیکنان بارسلونا کمی آسوده شدند، همه خسته شده بودند. چند روز قبلش ارنستو والورده آرزو کرده بود زودتر فصل نقل و انتقالات تمام شود. با این همه داستان به خواسته‌شان نرسیدند و آرزوی یک خط حمله رویایی بر باد رفت. این اما بدترین بخش کار نبود. روز بعد اسپورت روی جلدش عکس نیمار را انداخت که سرش پایین بود: «غرق شده». تنها او تحت تأثیر قرار نگرفت، باید پرسید چه خسارت‌هایی وارد شده و چه ضررهایی هنوز هم می‌تواند وارد شود. مثل اینکه نیمار روی همه چیز سایه انداخته بود و بارسلونا بعد از سه هفته پنج امتیاز از دست داده. همه را نمی‌شود گردن نیمار انداخت و آن امتیازها هم بر نمی‌گردد. بارسلونا خودش را با رفتن نیمار منطبق کرده بود، والورده تیم بارسلونا را ساخت و به خواسته‌اش رسید. دوباره سر و کله نیمار پیدا شد و بارسا به هم ریخت. آن موقع بدون نیمار توانستند، این بار هم می‌توانستند. اما اینطور نشد. بارسا دو سال قبل بهت زده رفتن نیمار را تماشا کرد اما توانست برگردد. در سال ۲۰۱۹، رو بازی کردند اما تیترها به ورزش کاری نداشت، می‌خواست بارسلونا را مضحکه کند. رسانه‌ها ساعت پرواز و هتل محل اقامت و زمان مذاکرات بارسلونا را می‌دانستند که بخشی از آن به خاطر خواست بارسا بود. 

بزرگنمایی شده بود مثل یک شو. مثل اینکه می‌خواستند نشان دهند دارند تلاش می‌کنند، لیونل مسی می‌خواست دوستش برگردد، دوستش و شاید بهترین کسی که کنارش بازی کرده. شاید هم اصلاً تلاش نمی‌کردند. پاری‌سن‌ژرمن همواره مشکوک بود که بارسلونا اصلاً نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد. نه جایی برای نیمار داشتند و نه پول خریدنش را اما می‌خواستند او «غرق شود» تا بعضی‌ها در بارسلونا لبخند بزنند. خب، این پسر که تیم را گرفتار کرد و باعث شد مقاماتش احمق به نظر بیایند و کارشان را به دادگاه کشاند، می‌خواهد برگردد؟ چه بهتر. پاری‌سن‌ژرمن علناً اعلام کرد قصد فروشش را دارد، هواداران هم ناراضی بودند. این یک انتقام سرد و هوشمندانه به سبک بارسلونا بود؟ گفتنش آسان نیست، پذیرفتنش هم. 

بازی از ابتدا قرار نبود اینطور باشد چون تیمی که قصد جذب نیمار را دارد، آنتوان گریزمان را نمی‌خرد اما خطر رسیدن رئال مادرید به نیمار، بازی را عوض کرد و اگرچه نتیجه شاید بهترین برای بارسلونا بود-نیمار در پاریس ماند، ناراضی‌تر از همیشه و به مادرید هم نرفت و شاید وقتی بارسلونا آماده شد دوباره به نوکمپ برگردد- اما باز هم هزینه زیادی برای بارسلونا داشت. این طرح مشکلات خودش را داشت. آمدن نیمار شاید مشکل بود اما نیامدنش با وجود تلاش هم مشکل است. بارسلونا نتیجه خوبی نگرفت. آنها پیشنهادهایی ارائه کردند که از عهده‌اش بر نمی‌آمدند، پول لازم را نداشتند. بارسلونا نه آنهایی که نیمار را می‌خواستند، راضی کرد و نه آنهایی که نمی‌خواستند، دوباره ساختن این پل‌ها آسان نیست. 

لوییس سوارس گفت: «نیمار هر چه از دستش می‌آمد، برای بازگشت انجام داد.» معنای تلویحی این جمله این است که باشگاه به اندازه کافی تلاش نکرد. مسی و سوارس و بقیه بزرگترهای تیم می‌خواستند او بیاید ضمن اینکه هضم موضوع برای گریزمان هم آسان نیست. تصور کنید به عنوان ستاره به یک تیم می‌روید و بعد می‌خواهند یکی دیگر را بیاورند که هم پستتان است. 

عثمان دمبله که رئیس باشگاه گفته بود از نیمار بهتر است و بعد تلاش شد تا زمینه‌ساز بازگشت نیمار شود، اوضاع خرابی دارد. حالا دیگر می‌داند بی‌مصرف است، حرف رئیس ارزشی ندارد، هیچ کس از او حمایت و دفاع نمی‌کند و برای ماندنش نمی‌جنگد، همینطور فیلیپه کوتینیو. این را چطور تفسیر می‌کنید که بارسلونا بازیکنانش را به پاری‌سن‌ژرمن پیشنهاد داد قبل از آنکه با خود آنها صحبت کند، بعد هم تلاش کرد آنها را به تیم‌های دیگر بفروشد. 

باشگاه‌های دیگر هم تماشا می‌کنند. می‌شنوند که بارسلونا تا ۵ شهریور هیچ پیشنهاد واقعی برای نیمار ارائه نکرده. مسی هم این را می‌فهمد، شک نمی‌کند؟ نیمار هم می‌بیند. واقعاً می‌تواند باور کند که می‌خواستند برش گردانند و تابستان آینده این اتفاق می‌افتد. دو بازیکنی که با عجله خریداری شدند تا جای نیمار را بگیرند، همان‌هایی بودند که برای برگرداندنش پیشنهاد شدند. برنامه‌ریزی را چطور می‌بینید؟ می‌خواهید وانمود کنید هیچ اتفاقی نیفتاده؟ 

پاری‌سن‌ژرمن هم دوست داشت وانمود کند و البته نیمار. آنها هم باختند هرچند نمی‌توان پذیرفت نیمار در فرانسه بد بوده. او بیشتر درخشان بوده اما مصدوم هم شده اما همه در یک چیز توافق دارند. آنها می‌خواستند این موضوع تمام شود. برگرد، دوباره تلاش کن و نیمار را با بازیکنانی که جایش را گرفتند، عوض کن. با این شلختگی حول محور نیمار هیچ تصویر بهتری نمی‌شود ارائه کرد از اینکه بارسلونا سردرگم است و دو سال وقت باشگاه تلف ‌شده. دو سالی که به جز ایجنت‌ها و پدری که پول خوبی به دست آورد، هیچ کس برنده نشد. البته به جز لیورپول. 

منبع: ESPN/ مترجم: سیدعلی بلندنظر

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-09-09 16:39:00
نظر دهید

۱ نظر
.
سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸، ۱۱:۰۷
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر