فهرست
بلند شو و جواب عاشقانت را بده دیگو!
بلند شو و جواب عاشقانت را بده دیگو!

بلند شو و جواب عاشقانت را بده دیگو!

آی اسپورت - اصولا بچه های دهه پنجاه و شصت عاشق قهرمان های یکه تاز بودند. همان هایی که یک تنه همه کار می کردند. برایمان خیلی ظاهر و قیافه اش فرقی نداشت. نه دنبال چشم رنگی ها بودیم و نه دنبال دماغهای عروسکی و صورت های زاویه دار. مهمترین مسئله این بود واقعی بنظر بیاید، محکم و قوی باشد و هیچکس حریفش نباشد.

از جمشید هاشم پور تا لین چان ، از آرنولد تا راکی، از کاکرو تا داداش کایکو، همه و همه برای ما حکم اسطوره و قهرمان داشتند. اما داستان فوتبال فرق داشت. نه قصه ای از پیش نوشته شده ای داشت و نه سکانسی که دوباره بتوان تکرار کرد و چندین برداشت داشته باشد.

فوتبال خودِ زندگی است. دکمه ی تکرار و توقف ندارد. در روزگاری که وسائل ارتباط جمعی و رسانه ها به گستردگی و فراگیریِ الان نبودند، یک شوالیه چشمها را به خود خیره کرد. جوانی ریز اندام با موهایی ژولیده که هیچ نشانی از یک قهرمان نداشت. نه قد بلندی داشت، نه چهار شانه بود و نه چشمانش باجذبه بود.

او یک سلاح سرد داشت که از کنار هرکسی رد میشد، رقیبش یا به زمین می افتاد و یا مات و مبهوت نظاره گر بود. درست مثل فیلم فارسی های خودمان یک نفر حریف ده نفر بود و همه را تار ومار میکرد بدون اینکه لباسش خاکی شود، او در زمین فوتبال ده نفر را به زمین می انداخت و کارش را انجام میداد، بدون اینکه موهای فرفری اش تکان بخورد.

اما فرقش این بود که نه سناریو داشت و نه ده ها برداشت و تکرار. دیگو آرماندو مارادونا، دقیقا همان اسطوره ای بود که پسر بچه های دهه پنجاه و شصتِ ما، دنبالش بودند. یک جوان سرکش، خوش تکنیک، مردمی و از همه مهتر کله شق.

در آن روزها فوتبال علم نبود. نه تحلیلی، نه آنالیزی و نه تاکتیکی.فوتبال میدیدیم که لذت ببریم. چه لذتی بالاتر از اینکه ببینی دیگو قهرمان مستطیل سبز است. همه کار می کند. یک تنه آرژانتین را قهرمان جهان می کند. ناپولی را به قله فوتبال ایتالیا می رساند. در بارسلون جولان می دهد و مثل پسربچه های شیطان، با دست گُل می زند و تقلب میکند ولی کسی نمیفهمد.

دیگو آرماندو مارادونا، بدون شک فوتبالیستی است که خیلی ها را عاشق فوتبال کرد درست مثل هنرپیشه ای که جوان ها را عاشق بازیگری میکند. این فیلم ها نیستند که مردم را عاشق سینما و بازیگری میکنند، بلکه ستاره و هنرپیشه ها هستند. فوتبال هم همین است.

در واقع نوجوانان و جوانان عاشق ستاره و اسطوره های فوتبال می شوند و بعد عاشق فوتبال. و برای هم نسل های من، چه ستاره و قهرمانی جذاب تر و دوست داشتنی تر از دیگو آرماندو مارادونا.  خداحافظ خالق دست خدا. بدرود معجزه خدا در مستطیل سبز. فقط بدان تو میلیونها نفر را عاشق خودت و فوتبال کردی ولی درست در میانه راهِ این عشق، تنهایشان گذاشتی. حالا بلند شو و جواب عاشقانت را بده دیگو!

۶    
آی اسپورت
2020-11-26 15:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر