فهرست
«منصوریان» تنها مربی بومی غرب آسیا در لیگ قهرمانان
«منصوریان» تنها مربی بومی غرب آسیا در لیگ قهرمانان

«منصوریان» تنها مربی بومی غرب آسیا در لیگ قهرمانان

آی اسپورت - تارنمای رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) در آستانه آغاز مرحله یک هشتم رقابت‌های لیگ قهرمانان ۲۰۱۹ آسیا، سرمربیان تیم های غرب آسیا راه یافته به دور حذفی را از نظر گذراند که در این جمع نام «علیرضا منصوریان» سرمربی تیم ذوب آهن به عنوان تنها نماینده ایران به چشم می‌خورد. ای اف سی در گزارش خود نوشت: از آنجا که ۶ مربی از هشت مربی حاضر در مرحله یک هشتم رقابت‌های سال جاری زیر ۵۰ سال دارند، «جوان» جایگزین برازنده ای برای توصیف کردن مسابقات این دور در منطقه غرب آسیا است. در این جمع، ۴ نفر تازه منصوب شده و ۴ سرمربی دیگر بدون تغییر از مرحله گروهی  راهی دور حذفی شده‌اند و از این رو، طی ۲ هفته آینده نبرد تاکتیکی جذابی را پیش رو خواهیم داشت.

علیرضا منصوریان - ذوب‌آهن ایران

تنها سرمربی بومی منطقه غرب آسیا که موفق شده تیم تحت هدایتش را به مرحله حذفی برساند، منصوریان است. منصوریان که از نوامبر ۲۰۱۸ یعنی یک سال پس از قطع همکاری با تیم اسبق خود یعنی استقلال، هدایت ذوب‌آهن را عهده دار شده است، این تیم را برای دومین سال متوالی به سلامت از مرحله گروهی عبور داد. منصوریان درست مثل «خوزه لوئیس سیه‌را» سرمربی شیلیایی الاتحاد، در جام جهانی ۱۹۹۸ برای تیم ملی کشورش به میدان رفت. مرد ۴۷ ساله ایرانی حرفه  مربیگری را از سال ۲۰۰۹ و به همراه تیم پاس همدان آغاز کرد و در ادامه برای مدت سه سال هدایت تیم زیر ۲۳ ساله‌های ایران را بر عهده گرفت. منصوریان برای نخستین بار به همراه نفت تهران طعم حضور در لیگ قهرمانان آسیا را چشید؛ جایی که موفق شد تیم تحت هدایتش را در سال ۲۰۱۶ به یک چهارم برساند اما در نهایت به دست قهرمان نهایی آن دوره یعنی الاهلی از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

برانکو ایوانکوویچ - الاهلی عربستان

مرد کروات در ۶۵ سالگی مطرح‌ترین سرمربی حاضر در جمع هشت مربی فهرست جاری است؛ او همچون سیه‌را و منصوریان تیم ملی کشورش یعنی کرواسی را در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه همراهی کرد البته نه به عنوان بازیکن بلکه با سمت دستیار سرمربی تیمی که مدال برنز را در آن تورنمنت به گردن آویخت. علاوه بر این، ایوانکوویچ موفق‌ترین سرمربی فهرست مذکور در فوتبال آسیا است؛ او در سال ۲۰۱۰ به همراه شاندونگ لونِنگ سوپر لیگ چین را فتح کرد و به همراه پرسپولیس سه بار متوالی فاتح لیگ برتر ایران شد. ایوانکوویچ تیم ایرانی را در سال ۲۰۱۷ به نیمه نهایی لیگ قهرمانان رساند و یک سال بعد با عملکردی بهتر به همراه سرخ‌های ایران به فینال راه یافت و تابستان سال جاری تهران را به مقصد جده ترک کرد. در کنار منصوریان، سیه‌را، ایوانکوویچ نام‌های بزرگی همچون «ژاوی» سرمربی السد قطر، «روئی ویتوریا» سرمربی النصر عربستان، «موریس شاتین» سرمربی الوحده، «روئی فاریا» الدحیل و «رضوان لوچسکو» سرمربی الهلال دیده می‌شود.

۱    
آی اسپورت
2019-08-02 21:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر